Pán primátor, pri plate 6 tisíc nemáte ani šajnu

9. februára 2020, Mária Benová, Komunálna politika

K posledným Vianociam si primátor Bratislavy Matúš Vallo nechal schváliť zvýšenie platu na 6 tisíc eur. A svojim poddaným, aby nezávideli, tiež progresívne čoto nadelil… zvýšenie daní z nehnuteľnosti, v niektorých lokalitách až o 100%.  Primátor Trnavy Peter Bročka sa nechcel nechať zahanbiť a v tom istom čase nastavil výšku dane na úroveň veľmi podobnú tej v Bratislave, čo znamenalo pre Trnavčanov zvýšenie až o 200%… Nedávno mi prišiel do schránky otvorený list, adresátom na obálke bol primátor mesta Trnava:

„Chcel by som napísať Vážení pán primátor, keby sa to dalo…

Avšak na to, aby bol človek vážený, nesmie byť bezcharakterný. Celý svoj život sa živím poctivým remeslom vo vlastnej dielni, ktorú som si pristaval k svojmu vlastnému rodinnému domu a snažím sa len tvrdou prácou uživiť moju štvorčlennú rodinu. Som obyčajný živnostník, ktorý vo svojej malej dielni zamestnáva troch ľudí. Neberiem, ako Vy, žiadne tisíce mesačne, ale každé euro som si, resp. sme si s mojimi spolupracovníkmi poctivo a tvrdo odrobili.

Ten hlavný dôvod, prečo píšem tento otvorený list je, že ste ma svojim rozhodnutím donútili urobiť niečo, na čo nie som hrdý a ani nikdy nebudem… Úprimne to ľutujem, no nemal som na výber. Snažil som sa vymyslieť inak, no nedalo sa. Potom, ako ste mi niekoľkonásobne zdvihli daň z domu a ešte aj z dielne, navyše aj za odvoz odpadu, ktorý produkujem aj v dielni, vzhľadom na výšku platby, ktorá ma v novom roku očakáva, jeden z mojich zamestnancov musel odo mňa dostať na Vianoce výpoveď… Vás to však iste netrápi, ten koho to mrzí a ničí, som iba ja. A pritom tie nepríjemnosti v rodine môjho kolegu na sviatky ani neboli spôsobené mojou vinou, je to Vašou hanbou. Vaše neúmerne nezmyselné zvyšovanie daní už má a bude mať ďalšie takéto dopady na bežných ľudí, ktorí nemajú Vaše vysoké príjmy a zažívajú každodenné starosti, od ktorých ste Vy evidentne úplne odtrhnutí. Neviem ako Vy osobne, ale Vaši rodičia sa už za Vás asi hanbia, aké bezcitné karikatúry na ľudské bytosti to vychovali, ktoré s aroganciou na maximálnej možnej úrovni stroho odpovedajú ľuďom, že veď ide len o smiešne 4 eurá mesačne (napr. pri trojizbovom byte). Ako môžete vidieť v mojom prípade, ide o podstatne viac a Vaše rozhodnutie bolo pre niekoho aj likvidačné!

Skôr ako som sa rozhodol pre napísanie tohoto otvoreného listu, pokúsil som sa napísať Vám cez sociálne siete na Vaše profily a profily lokálnych médií, keďže je to jediná forma komunikácie, ktorú uznávate. Pochopil som rýchlo, prečo je jediná Vami uznávaná… Všetky moje príspevky ste bez hanby zmazali ako za totality! Vytvárate dojem, že robíte pre ľudí, a že ľuďom sa to páči, ale realitou je opak. Bez hanby ničíte ľuďom životy, o ktorých pri svojom 6-tisícovom plate nemáte ani šajnu. Mne je stále veľmi ľúto môjho kolegu, a je mi ľúto aj každej ďalšej podobnej obete Vašej arogancie.“