Lučanského človek od Kočnera bol aj pravou rukou Čižnára

16. februára 2020, Mária Benová, Kočner+Trnka+Lučan...

V apr.2009 sa mladý ambiciózny prokurátor Peter Šufliarsky uchádzal o funkciu špec.prokurátora. Vtedajší gen.prokurátor Dobroslav Trnka však napokon parlamentu odporučil Dušana Kováčika s tým, že zo Šufliarskeho plánoval urobiť námestníka na GP. Tento zámer nakoniec s odstupom pár rokov zrealizoval až Trnkov nástupca Jaromír Čižnár. Trnka stihol Šufliarskeho ešte v nov.2009 vrámci GP vymenovať za riaditeľa novovzniknutého odboru osobitného určenia, ktorý sa mal zaoberať prípadmi organizovanej kriminality.

„Šufliarsky bol odvtedy Trnkovi zaviazaný. Stal sa z neho dôležitý človek, z titulu svojej funkcie chodil aj na porady vedenia GP… Funkcia ho však veľmi zmenila, stal sa z neho arogantný človek,” komentoval to vtedy jeden z jeho kolegov. Trnka a Šufliarsky sa osobne poznali už od polovice 90.rokov. Šufliarsky totiž absolvoval základnú vojenskú službu na vojen.prokuratúre, ktorej šéfoval Trnka.

19.mája 2011 sa o 16:00 konala na ministerstve vnútra porada vedenia rezortu s funkcionármi polície a prokuratúry. Šufliarsky až na porade o štvrtej oznámil, že už krátko pred 11:00 dostal upozornenie z krajského súdu v Bratislave, že práve rozhodli o prepustení Karola Mella na slobodu. Keďže Mello opustil bránu bratislavského Justičného paláca ešte pred 13:30, polícia už nemala šancu urobiť opatrenia na monitorovanie pohybu mafiána obvineného z objednávky vraždy v Moste pri Bratislave, pri ktorej zomrela v r.2004 nevinná žena a dieťa. Prečo to Šufliarsky urobil takto?

Bezprostredne po tejto porade na ministertve vnútra prišla vtedajšiemu riaditeľovi Úradu boja proti org.kriminalite (ÚBOK) Petrovi Krajíčkovi SMS s textom: „Hľadáte Mella?“ Poslal mu ju bývalý šéf ÚBOK-odd.Stred v B.Bystrici Milan Lučanský. Ten bol po voľbách roku 2010 odvolaný z funkcie. Vtedajší policajný prezident Spišiak ho totiž podozrieval, že spolupracoval práve s mafiánom Mellom, ktorý sa niekoľko rokov ukrýval v zahraničí. Lučanský sa od začiatku bránil, že s Mellom nikdy nespolupracoval. Pravdou zostáva, že polícia zadržala Mella na úteku v poľskom Krakove v okt.2010 a stalo sa tak až po výmene viacerých funkcionárov ÚBOK vrátane Milana Lučanského. Ten to videl inak: „Prezident Spišiak účelovo zavádza verejnosť, aby si obhájil personálne čistky.“

V SMS s textom: „Hľadáte Mella?“ sa Lučanský priznal, že o prepustení Karola Mella vedel de facto skôr ako polícia či ministerstvo vnútra. Odkiaľ to mohol vedieť?

Lučanský bol dlhoročným dobrým priateľom prokurátora Šufliarskeho. Dvakrát trávili Silvestra na chate v Krpáčove spolu s rodinami. V júni 2010 boli Milan Lučanský, Jozef Mičieta, Ivan Ševčík, Adrián Szabó, Pavol Slivka a pár ďalších elitných policajtov z ÚBOK na jachte v Chorvátsku spolu s prokurátorom Petrom Šufliarskym. Išiel s nimi aj jeden podnikateľ, ktorého meno nechcel nikto prezradiť. „Keďže dvaja ľudia na poslednú chvíľu vypadli, zavolal som jedného známeho. Je pravda, že podniká, ale nebudem sa k tomu bližšie vyjadrovať. Nechcem ho zaťahovať do problémov, ktoré si niekto rieši cez moju osobu,” tvrdil ešte v júni 2011 M.Lučanský novinárovi Marekovi Vagovičovi.

Na spolčnej dovolenke v Chorvátsku v júni 2010: Milan Lučanský najvyššie, Peter Šufliarsky najnižšie, záhadný podnikateľ v strede (Zdroj foto: Nový Čas)

O 2 mesiace neskôr, v aug.2011 sa redaktorom TV Markíza podarilo identifikovať človeka uprostred dovolenkovej fotografie z Chorvátska ako Jaroslava M., ktorý v r.2000 od švajčiarskeho súdu za pašovanie drog dostal 3 roky natvrdo a zákaz vstupu do krajiny až do r.2099. Podnikateľ Jaroslav Matejovský z Martina najskôr tvrdil, že na väzenie zabudol. Neskôr priznal, že si spomína, že sa živil predajom áut a raz náhodou kúpil vozidlo, v ktorom boli drogy.

Podľa viacerých dobových vyjadrení ľudí z polície aj prokuratúry sa Šufliarsky skompromitoval už v rokoch 2010-2011 úzkym spojenectvom s Dobroslavom Trnkom (Kočnerovým človekom), ktorému roky kryl chrbát. Často vraj dokonca Šufliarsky medializoval sám seba na svojich tlačovkách, len aby pomohol Trnkovi.

A ako pokračovala kariéra hrdinov nášho príbehu?

Petra Šufliarskeho vymenoval v aug.2013 nový gen.prokurátor Jaromír Čižnár za svojho námestníka. Keď sa ho v marci 2019 Igor Matovič opýtal na komunikáciu s M.Kočnerom, Šufliarsky odpovedal, že si matne spomína na jednu, možno dve SMS… Po tom, čo Igor Matovič zverejnil novinárom prvú stovku z celkových vyše 400 SMS, ktoré si Šufliarsky s Kočnerom vymenili cez aplikáciu WhatsApp, Šufliarsky sa svojej funkcie vzdal.

Dobroslav Trnka: Viac ako desaťročie obrovských podozrení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa bývalého gen.prokurátora som nedávno prehľadne zmapovala v samostatnom článku.

O ďalšej kariére Milana Lučanského všetci už niečo určite tušíme. Zlom v nej nastal na jar 2012, keď Smer vyhral voľby, do ministerského kresla sa vrátil R.Kaliňák a za policajného prezidenta vymenoval Bödörovho človeka – Tibora Gašpara. Za 1.viceprezidenta PZ SR si aj po tom všetkom tu spomenutom vybral práve M.Lučanského. Ďalšie podstatné súvislosti nájdete v mojom predošlom článku:
Lučanský kryje duo Kaliňák+Počiatek

Hnutie OĽaNO, ako súčasť budúcej vlády, určite zmení štýl riadenia rezortu vnútra! Očista polície a prokuratúry je naša najvyššia priorita. Na to však treba úprimných a odvážnych odborníkov, ktorí už dokázali, že sa zoči voči zločincom nezľaknú a budú pracovať pre ľudí. Je mi cťou, že práve takých poznám osobne.