Nemocnice kolabujú, je na to liek?

19. apríla 2020, Mária Benová, COVID19/Lekáreň Korona info

Slovenska sa to zatiaľ netýka, ale Jednotky Intenzívnej Starostlivosti (JIS) v talianskych, španielskych, belgických, holandských, anglických či švédskych nemocniciach sú už dlhodobo preplnené pacientami, ktorým koronavírus spôsobil obojstranný zápal pľúc. Pľúca kolabujú príliš veľkému počtu pacientov naraz a doktori sa musia často rozhodovať, koho uprednostniť pri napájaní na umelú pľúcnu ventiláciu a koho nechať bez šance.

Preventívnym receptom sú dôsledné opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu s primárnou úlohou zamedziť nakazeniu príliš veľkému počtu ľudí v rovnakom čase. V tom sa zatiaľ vrámci EÚ darí veľmi dobre Slovensku a napr. aj Lotyšsku. V Holandsku (s počtom už 33tis.nakazených a 3.684 obetí na životoch) však práve svitla nádej postavená na inom princípe. Tamojší vedci si postavili otázku, či náhodou neexistuje taká „zázračná tabletka“, ktorá by hoci aj pri vysokom počte nakazených pomohla minimalizovať podiel tých, ktorí si pri pobyte v nemocnici vyžadujú intenzívnu starostlivosť na JIS.

18.apr.2020 zverejnili holandskí špecialisti správu, že práve odštartovali rozsiahlu klinickú testovaciu štúdiu na 650 pacientoch v 15 nemocniciach. Vďaka včasnému užívaniu lieku Valsartan pacientami s ochorením COVID-19, by sa podľa nich mohlo výraznou mierou predchádzať tomu, aby končili na JIS oddeleniach nemocníc a teda o.i. aj dosiahnuť zníženie počtu ich úmrtí. Nejde teda o liek, ktorý by mal za cieľ boj so samotným koronavírusom, ale predchádzať u pacientov najťažším kritickým stavom.

Pri pacientoch s ochorením COVID-19 v kritickom stave sa stáva, že tekutina z ciev končí priamo v pľúcach a tento jav veľkou mierou znižuje ich šance na prežitie. Liek Valsartan, ktorý sa od r.1996 bežne predpisuje pri vysokom krvnom tlaku, napomáha zabraňovať týmto akumuláciám krvi v pľúcach.

Kardiológ Dr. Roland van Kimmenade z Univ.nemocnice v Nijmegen: „Takmer všetci pacienti s koronavírusom, ktorí nám dnes ležia v nemocniciach na JIS, bojujú s popísaným problémom. Toto je najrozšírenejšia komplikácia u ochorenia COVID-19. Ak sa v testoch potvrdí, že Valsartan pomáha predchádzať takýmto komlikáciám, bude to výrazný posun v boji proti koronavírusu. Preto bude v najbližších mesiacoch 325 našich pacientov užívať Valsartan a kontrolná skupina 325 pacientov bude rovnakým spôsobom užívať placebo. Už existujú malé experimentálne štúdie ukazujúce, že by to malo fungovať, ale práve takáto rozsiahla štúdia je jediný spôsob ako vedecky dokázať, či to naozaj funguje. Liek Valsartan dokáže znížiť tlak pomocou blokovania bielkoviny, zvyšujúcej tlak krvi v cievach. Máme už 30-40 rokov skúseností s podobnými liekmi tzv. ARB (Angiotensin Receptor Blockers), ktoré zabezpečujú znižovanie účinku tejto škodiacej látky (bielkoviny), spôsobujúcej vysoký krvný tlak.“

Dr. Peter de Jager z nemocnice Jeroena Boscha v Brabantsku: „Tá istá látka, predtým spôsobujúca presakovanie ciev do pľúc, sa ukazuje, že pri ochorení COVID-19 má na svedomí priame natekanie tekutiny do pľúcnej alveoly. Na rozsiahlom výskume podporovanom Holandským kardiovaskulárnym inštitútom bude spolupracovať 10-15 holandských nemocníc. Kvôli jeho akútnej potrebnosti odštartoval už včera, ale urgentnou naďalej zostáva i potreba doplniť v blízkej dobe ešte ďalšie finančné zdroje a ďalšie spolupracujúce inštitúcie. Prví zúčastnení pacienti ležia v našej nemocnici, ktorá stála pri zrode tohoto výskumu. Dúfame, že najneskôr do pár mesiacov budeme vedieť vysloviť záver, či Valsartan funguje aj na tento nový účel a teda, že menej pacientov s koronavírusom bude musieť končiť na JIS ako aj u kolegov na patológii.“

Dr. Roland van Kimmenade z Univ.nemocnice v Nijmegen: „V Holandsku máme obrovské zásoby tohoto lieku na skladoch, čo znamená, že by sme pacientom vedeli pomôcť okamžite. Valsartan by mohol zohrať významnú rolu v boji proti koronavírusu aj v rozvojových krajinách, lebo ten produkt už dávno existuje a pacienti na celom svete nemusia čakať, kým sa dostane aj na ich lokálny trh. Nebude treba začať ho najprv vyrábať, ako to býva s novými liekmi. Ale najprv musí byť vedecky dokázané, že to naozaj funguje tak, ako sme to tu popísali. Na záver ešte musím varovať všetkých čitateľov, že tieto lieky sa môžu brať iba na lekársky predpis a môže byť nebezpečné s nimi experimentovať bez konzultácie s lekárom.“

Zdroj: článok v denníku DeLimburger
. . .

Drahí priatelia,
pre tých, ktorí ste náhodou ešte nečítali, dávam do pozornosti kľúčový vedecký objav, ktorý výrazne urýchlil svetové poznanie v tejto oblasti. Pred mesiacom som o tom písala aj na tomto blogu:

Koronavírus: Kľúčový objav vedcov!

16. marca 2020, Korona info

Čínskym vedcom sa podarilo zistiť, ako sa presne nový koronavírus SARS-CoV-2 v pľúcach naviaže na „dýchaciu“ bunku epitelu, aby si z nej následne mohol urobiť rukojemníka a vyprodukovať v nej viac vírusov, svojich klonov. Ide o objav vedeckého tímu pod vedením pána Qiang Zhou na Univerzite Westlake v Hangzhou. Na povrchu buniek pľúcneho epitelu je receptor ACE-2…  [Pokrač.článku]