Pellegrini klame. Kičura je na jeho hlave maslo roztečené

14. júna 2020, Mária Benová, Politika

Začnem verejne známym životopisom expremiérovho obľúbenca Kajetána Kičuru. Dôvody, prečo som si tohoto trestne stíhaného pána dovolila nazvať obľúbencom „nedotknuteľného“ pána expremiéra, sa dočítate v závere článku.

Od r.1996 bol Kajetán Kičura sudcom na Okresnom súde v Čadci

V r.2011 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odvolala 14 predsedov krajských a okresných súdov… Žitňanská tvrdí, že o odvolaní rozhodla po vyhodnotení 3 kritérií – výkonnosti súdu, dodržiavania zásady náhodného prideľovania spisu a dôveryhodnosti predsedu súdu. Medzi odvolanými bol aj Kajetán Kičura

Apr.2012: Namiesto trenčianskeho krajského súdu začala sudkyňa Monika Jankovská pracovať na ministerstve spravodlivosti, kde sa stala štátnou tajomníčkou. Súd za politickú funkciu vymenil aj jej kolega Kajetán Kičura. Stal sa šéfom Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Premiér novej vlády R.Fico dostal na býv.predsedu Okr.súdu v Čadci, vraj len samé dobré ohlasy: „Vnútri SŠHR je katastrofálna situácia. Mám pocit, že ani kotúčik toaletného papiera tam nie je bezpečný,“ vysvetľoval Fico. Neobáva sa, že po 4 rokoch plnenia vládneho programu SMERu bude ich nezávislosť spochybňovaná.

Mar.2014: SŠHR nakupovala pod vedením Kajetána Kičuru núdzové zásoby cukru a pšenice od obchodníkov, ktorí mu ich predali za oveľa vyššie ceny, než keby nakupovala priamo od pestovateľov a výrobcov. štát prerobil na nákupe viac ako pol milióna eur. Na obchode naopak zarobila aj firma Montir, ktorú vlastní partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj. Firmy Montir a Mlyn Štúrovo dodali v mar.2014 štátnemu podniku Poľnonákup Tatry 1600 ton cukru. Za tonu zinkasovali obe po 697 eur bez DPH. „V čase, keď SŠHR nákupovali cukor sa spotová cena cukru na trhu pohybovala približne na úrovni 520 eur,“ povedal výkonný riaditeľ Slovenského cukrovarníckeho spolku Radovan Roba. Slovenské cukrovary mali záujem dodať štátu zásoby cukru. Informáciu o konaní nákupov však nedostali: „Nenašli sme ani informácie o verejnom obstarávaní či elektronickej aukcii v r.2014.“

V r.2014 si šéf SŠHR Kajetán Kičura kúpil 2.najdrahšie štátne služobné auto v SR. Mercedes E400 za 67-tisíc eur. Drahšie mal už iba guvernér NBS.

Iba do r.2012 platila zmluva podpísaná r.2008 (ešte za 1.vlády R.Fica), na základe ktorej začala nitrianska SBS firma Bonul,s.r.o. strážiť objekty SŠHR. Napriek tomu však štát platil firmu Bonul cez dodatky k pôvodnej zmluve i ďalšie 2 roky až do r.2014. Kameňom úrazu boli podmienky verejného obstarávania, ktoré si SŠHR pod vedením Kajetána Kičuru v následnej verejnej súťaži opakovane nastavovala tak, že ich dokázala splniť iba SBS firma Bonul, patriaca M.Bödörovi. Uchádzači totiž museli mať i štatút tzv.“subjektu hospodárskej mobilizácie“. A hoci by aj spĺňali prísne podmienky i iné firmy, nedostali by od úradov také potvrdenie skôr, než by podpísali so štátom zmluvu. Štátni úradníci im pritom nemohli vydať ani potvrdenie, že by im tieto doklady vydali dodatočne, po podpise zmluvy. Práve to sa nepáčilo ÚVO ani konkurentom SBS Bonul. Preto ÚVO nariadil tender v hodnote takmer 3mil.eur opakovane zrušiť, pretože hmotné rezervy nastavením diskriminačných požiadaviek porušovali zákon. Podľa Petra Kunderu z Aliancie Fair-play bolo však nemysliteľné, aby hocijaká rozpočtová organizácia vedome a opakovane porušovala zákon alebo sa ho snažila obísť: „Vláda by mala vyslať jasný signál, že od podriadených zložiek očakáva striktné dodržiavanie zákonov – tým signálom by mohlo byť napr. odvolanie predsedu.“ Každým zrušeným verejným obstarávaním sa iba naťahoval čas provizória, ktorý sa vykrýval podpismi dodatkov k pôvodnej zmluve opäť len s firmou Bonul. Úhrnom pritom išlo o miliónové položky. Verejné obstarávanie vtedy prebehlo úspešne až na 3.raz. Práve na takýchto štátnych zákazkách Bonul počas vlád R.Fica strojnásobil svoje zisky a stal sa doslova továrňou na peniaze. R.Fico na ich večierkoch mával opakovane slávnostné príhovory.

V r.2018 situáciu s firmou Bonul Kajetán Kičura zopakoval. SŠHR chcela nakúpiť bezpečnostné služby za 11,7 mil.eur, ale podmienky znovu nastavila tak, aby ich spĺňala iba jedna SBSka a to Bonul. ÚVO tender opäť zrušil a neborák K.Kičura bol donútený podpísať s firmou Bonul aspoň ten dodatok k zmluve z r.2014 za 4,7 mil.eur, ktorá práve vypršala. Následne SŠHR vyhlásila novú súťaž, celú zákazku rozdelila na 4 časti, no znovu ich koncom r.2019 vyhral Bonul. Aj túto súťaž preveruje ÚVO.

Ani do r.2017 však Kajetán Kičura neobišiel „nasucho“. V tomto období podpísal niekoľko podivuhodných zmlúv so zbrojárskou firmou ZVSholding na nákup tisícov zapaľovačov do mínometných granátov (kaliber 95mm) a utajeného materiálu spolu za 2,6 mil.eur:

Toto bol životopis Kajetána Kičuru, zverejňovaný postupne, ešte pred nástupom Petra Pellegriniho do úradu predsedu vlády SR. Kajetán Kičura však mal napriek všetkému plnú dôveru svojho rezortného šéfa a spolu s ministrom Žigom mali obaja plnú dôveru nového predsedu vlády Petra Pellegriniho. Až do posledného dňa v Úrade vlády SR nevyslovil ani pol slova pochybnosti proti svojmu ministrovi hospodárstva, či aspoň proti krivákovi, ktorého minister Žiga tam na SŠHR zdedil po R.Ficovi. A keby aj náhodou bol pán Pellegrini v období r.2012-2018 príliš zaneprázdnený svojím nekonečným sťahovaním sa z úradu do úradu, z funkcie do funkcie, a vďaka tomu by mu bola bývala niektorá pasáž z tohoto životopisu Kajetána Kičuru ušla…

21.mar.2020 odovzdal P.Pellegrini Úrad vlády SR novému premiérovi I.Matovičovi.

22.mar.2020 navštívil nový premiér I.Matovič SŠHR, aby skontroloval prázdne sklady a šéfa K.Kičuru osobne vypočul.

23.mar.2020 na zasadnutí vlády SR dal nový minister hospodárstva R.Sulík premiérovi I.Matovičovi návrh na odvolanie K.Kičuru.

23.mar.2020 podal poslanec Ondrej Dostál trestné oznámenie na Kajetána Kičuru.

23.mar.2020 sa k situácii okolo K.Kičuru vyjadril i expremiér P.Pellegrini:
„Ako predseda vlády som 24 hodín denne prijímal zásadné opatrenia, ktoré chránili ľudí na Slovensku pred koronavírusom. Keď riadite krízový štáb s desiatkami ľudí, musíte sa spoľahnúť na ich odbornosť, skúsenosti a morálku. Veril som, že tak, ako ja cítim zodpovednosť za Slovensko, tak ju každý člen štábu cíti za svoj úrad. Na preverovanie postupov jednotlivcov v krízových chvíľach skrátka nie je čas, ten príde až neskôr. Šéf SŠHR Kajetán Kičura dnes čelí obvineniam od novej vlády, že vo svojej funkcii zlyhal. Sú to vážne podozrenia, ktoré treba dôsledne preveriť. Pretože v mimoriadnych časoch patrí za zlyhanie aj mimoriadny trest. Pán Kičura je sudcom, ktorý má pozastavený výkon funkcie. Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti… Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek. Ak pán Kičura nepochybil a ide len o obvyklé politické divadlo, má právo žiadať ospravedlnenie… #zvladnemeto“

21.apr.2020 obvinila polícia bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Obvinenie súvisí s utorkovým zásahom NAKA s názvom „Rezervy“.

17.máj.2020 v priamom prenose RTVS v relácii O5min12 odznela na P.Pellegriniho veľmi dobre mierená kritika: „Úlohou SŠHR bolo, aby keď príde kríza, aby sme mali zásoby a krajina bola pripravená. Vy ste tam za šéfa dali pána Kičuru…“
P.Pellegrini skočil do reči: „Ja nie!“

11.jún.2020 a expremiér P.Pellegrini v dôsledku dôsledného zatemnenia vlastnej mysle, v priamom prenose TV JOJ v relácii Na hrane, vyhlásil: „Dokonca aj vyšetrovanie pána Kičuru začalo za mojej vlády. To už bol len výsledok, že ho čapli po voľbách. To bolo preto, že som ľuďom dal sľub: Padni komu padni…“

🙂 😀

14.jún.2020 v rozhovore s novým šéfom SŠHR Jánom Rudolfom na DennikN.sk:
“Štátne hmotné rezervy neboli na pandémiu pripravené vôbec. Nakupovať prostriedky proti pandémii môžu len vtedy, ak ich o takýto nákup požiada príslušný rezort. V prípade COVID-19 išlo o ministerstvo zdravotníctva a práve to malo požiadať, aby rezervy nakúpili rúška, respirátory, ochranné masky a obleky, ale aj dezinfekčné prostriedky a podobne.”
–> Hovoríte o ministerstve zdravotníctva, ktoré (po odstúpení ministerky Kálavskej) viedol predseda vlády P.Pellegrini?
“Áno. A v decembri, v januári a ani vo februári od ministerstva žiaden list s požiadavkou na väčší nákup tohto zdravotníckeho materiálu neprišiel. Zodpovednosť za stav rezerv v súvislosti s pandémiou teda nesie P.Pellegrini ako zastupujúci minister zdravotníctva.”