Danko=Matovič? N-ovinárska blamáž roka

23. júla 2020, Mária Benová, Novinári robia politiku

24.sep.2018 M.Benedikovičová pre DenníkN:
Predseda NRSR A.Danko tají, ako sa stal doktorom práv. RTVS našla záznam o rigoróznej práci s menom Andrej Danko v B.Bystrici, ten však doteraz hovoril len o Univerzite Komenského, kde sa jeho práca nedá nájsť. Nielen kapitánske výložky, ktoré A.Danko dostal od kamaráta – ministra obrany P.Gajdoša, vzbudzujú pochybnosti, ale aj jeho titul doktora práv. V oficiálnom životopise predsedu NRSR sa píše, že v r.1998 skončil Právnickú fakultu UK v Bratislave, inú vysokú školu neuvádza a má titul JUDr… Predseda NRSR A.Danko o okolnostiach, ako k titulu JUDr. prišiel, mlčí. Viac ako 10 dní neodpovedal ani na jednoduché otázky – kedy a na akej škole titul získal a akej téme sa venoval v rigoróznej práci, bez ktorej nemohol titul JUDr. získať… Po zverejnení tohto textu A.Danko konečne reagoval: „Vyhlasujem, že som riadny absolvent Univerzity Komenského v Bratislave, riadne som ukončil aj doktorandské štúdium, ako aj advokátske skúšky. Všetky tituly, ktoré používam, sú získané legálnou cestou.“ Danko tým zrejme myslel, že absolvoval rigorózne štúdium, po ktorom študenti práva dostávajú titul JUDr., a nie doktorandské štúdium, po ktorom absolvent získa titul PhD…

25.sep.2018 M.Benedikovičová pre DenníkN:
Rigorózna práca predsedu NRSR A.Danka zostáva záhadou aj po tom, ako sa ukázalo, že titul JUDr. má z Univerzity M.Bela v B.Bystrici. UMB odmieta ukázať jeho rigoróznu prácu, za ktorú titul doktora práv dostal. V Univerzitnej knižnici UMB sme si prácu telefonicky objednali k nahliadnutiu bez problémov, sľúbili, že v utorok ráno bude pripravená. Neskôr pracovníčka knižnice hovorila o obmedzenej možnosti skenovať a o tom, že v práci môže byť aj licenčná zmluva. V utorok ráno nás už pracovníčka poslala priamo za riaditeľkou knižnice Ľudmilou Homolovou, tá konštatovala, že autor si neželá zverejnenie práce. A.Danko to tak napísal v licenčnej zmluve. Ide o zmluvu, ktorou študenti súhlasia, že škola môže prácu zverejniť a sprístupniť v knižnici… A.Danka sme požiadali o súhlas so sprístupnením práce, zatiaľ neodpovedal. Zatiaľ nevysvetlil, prečo v oficiálnom životopise predsedu NRSR nespomína, že JUDr. získal práve v B.Bystrici, má tam iba štúdium na Právnickej fakulte UK…

26.sep.2018 M.Benedikovičová pre DenníkN:
UMB potvrdila, že licenčnú zmluvu so zákazom sprístupnenia rigoróznej práce podpísal A.Danko 21.sep.2018. „Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici potvrdzuje existenciu rigoróznej práce JUDr. Andreja Danka z roku 2000, ale zároveň rešpektuje jeho podanie zo dňa 21.9.2018, ktorým vyjadril svoju vôľu nesprístupniť predmetnú rigoróznu prácu,“ povedala prorektorka školy Katarína Chovancová. DenníkN 24.sep.2018 publikoval článok o záhadných okolnostiach titulu JUDr. A.Danka a o tom, že odmieta povedať, odkiaľ tento titul má. Otázky dostal 10 dní pred publikovaním článku… na otázky týkajúce sa rigorózneho konania doposiaľ neodpovedal.

6.nov.2018 SME.sk:
V NRSR neprešiel 1.pokus opozície o Dankove odvolanie z postu predsedu. Za otvorenie mimoriadnej schôdze zahlasovalo len 64 poslancov zo 139 prítomných. Proti otvoreniu boli poslanci SMERu a SNS, väčšina členov Mosta-Híd sa zdržala… Za program rokovania hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, SmeRodina, ĽSNS… A.Danko sa však rozhodol, že svoju rigoróznu prácu dáva k dispozícii knižnici UMB v B.Bystrici tak, ako ju mala predtým 18 rokov. Ako vyhlásil na tlačovej besede, študenti, ktorí chcú z nej čerpať a nie ju zneužívať, ju budú môcť používať. Danko priznal, že až do r.2018 o svojej rigoróznej práci nepočul, ani sa o ňu nezaujímal. „Pozornosť som zbystril až potom, ako sa na prácu začali pýtať médiá. Začal som si pozerať veci a požiadal som svojho právnika, aby ju našiel… Prácu som odovzdal v 2 kusoch a obhajoval ju pred oponentom a absolvoval som aj ústnu časť skúšky. Verte či nie, asi málokto vtedy v B.Bystrici mohol vedieť, že budem raz predseda NRSR,“ podotkol a odmietol, že titul JUDr. užíva neoprávnene. „Mám za sebou 15-ročnú advokátsku prax s významnou klientelou,“ zdôraznil.

8.nov.2018 Pravda.sk:
Ako uviedla hovorkyňa UMB, dopoludnia bol „doručený súhlas A.Danka s uložením a sprístupnením jeho rigoróznej práce“ a prácu konečne sprístupnili. Otázna bola možnosť odfotografovať titulnú stranu práce, nakoniec novinári súhlas dostali.

15.nov.2018 M.Benedikovičová pre DenníkN:
Predseda NRSR A.Danko bol historicky 1.absolventom, ktorému UMB v B.Bystrici umožnila utajiť rigoróznu prácu. Po mesiaci a pol ustúpil kritikom a práca je už opäť dostupná v univerzitnej knižnici. Vďaka tomu DenníkN zistil, že A.Danko má titul JUDr. za plagiát. Predseda NRSR poskladal rigoróznu prácu odovzdanú v r.2000 z viacerých cudzích textov. Text navodzuje dojem, akoby išlo o jeho vlastné myšlienky. Tie by ste však vo viac než 70-stranovej práci hľadali ťažko.
-> práca neobsahuje ani ZÁVER
-> práca neobsahuje ani ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY

17.nov.2018 M.Benedikovičová pre DenníkN:
Odborník na písanie záverečných prác profesor Dušan Katuščák v rozhovore vysvetľuje, v čom A.Danko zlyhal a prečo by mal odísť z funkcie: „Titul, ktorý získal pán Mgr.Andrej Danko, je podľa vecných a nespochybniteľných dôkazov získaný podvodným spôsobom. Mgr.Danko získal titul JUDr. na základe práce, ktorá nezodpovedá štandardom, a ja osobne ju považujem za plagiát… Práce, ktoré predložili pán Mgr.Danko a pán Mgr.Pisák, sú identické, rovnaké, dokázateľne napísané na základe piatich učebníc. Pán Danko dokonca neuvádza zoznam použitej literatúry. Obidve práce vznikli tak, že autori ich netvorili samostatne ako odborné vysokoškolské práce.“

11.jan.2019 M.Benedikovičová pre DenníkN:
Šéf parlamentu sa stal doktorom práv vďaka podvodu. Oficiálne to už priznala aj Univerzita M.Bela. Hoci A.Danko odovzdal plagiát, titul JUDr. mu vziať nemôžu. Zistila to špeciálna komisia UMB v B.Bystrici. Predseda účelovej komisie profesor Vladimír Janiš to oznámil na dnešnom mimoriadnom zasadnutí Akademického senátu UMB…

. . .

23.jún.2020 M.Benedikovičová pre DenníkN:
BORIS KOLLÁR JE PLAGIÁTOR AKO A.DANKO…

Od A.Danka žiadal odstúpenie pre pochybný titul. Nový predseda NRSR B.Kollár sa dopustil rovnakého prešľapu ako jeho predchodca A.Danko. Vysokoškolský titul dostal za plagiátorskú prácu, do ktorej vykradol cudzie texty. Najviac strán odkopíroval z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ten ju však nedal Kollárovi prerobiť, ale umožnil mu v r.2015 získať magisterský diplom… Kollár v Skalici študoval environmentálny manažment, diplomovú prácu venoval klimatickým zmenám a ich vplyvu na cestovný ruch v oblasti Kysúc. Podľa zistení Denníka N je jeho 58-stranová práca plagiátom… Kollár odmietol, že by bol plagiátorom ako Danko. „Písal som to sám niekoľko mesiacov,“ vyhlásil Kollár. Kollárovým školiteľom diplomovky na tému „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“ bol Jozef Minďáš, ktorý je už dnes rektorom skalickej školy. Predseda parlamentu najviac zneužil práve vedeckú štúdiu, ktorú v roku 2011 vytvoril Minďáš s ďalšími autormi. Z tej prevzal Kollár od slova do slova desiatky odsekov…

25.jún.2020 topky.sk:
Štátna záverečná skúška predsedu NRSR Borisa Kollára vrátane obhajoby diplomovej práce prebehla v zmysle požiadaviek zákona o vysokých školách. Uviedol to rektor a školiteľ Jozef Minďaš v stanovisku Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. Skúšobná komisia podľa neho rozhodla v súlade so zákonom, čo potvrdila podpismi všetkých členov skúšobnej komisie. Komisia pri hodnotení práce podľa Minďaša zohľadnila všetky v r.2015 platné dokumenty vrátane kontroly originality, ktorej garantom je ministerstvo školstva, priebeh obhajoby záverečnej práce i predmetové skúšky. „Spochybňovať rozhodnutie skúšobnej komisie považujeme v tomto zmysle za spochybňovanie podstaty zákona o vysokých školách,“ vysvetlil. Minďaš tvrdí, že kľúčovými oblasťami hodnotenia záverečnej práce sú empirická časť a splnenie cieľov práce, ktoré predstavujú polovicu hodnotenia. „V záverečnej práci Borisa Kollára je podstatnou a kľúčovou časťou práce výsledková časť, ktorá je originálnym príspevkom autora (v práci ide najmä o str.37 – 51), ktorých obsah sa v protokole originality neobjavuje, čo dokumentuje jednoznačné autorstvo tejto časti a ktorá zároveň napĺňa aj požadované ciele práce,“ priblížil.
. . .

16.júl.2020 o 14:00 M.Benedikovičová pre DenníkN.sk:
MATOVIČ JE ROVNAKÝ PLAGIÁTOR AKO DANKO…
[ -> nadpis bol neskôr po FB-statuse premiéra zmenený na: Matovič sa priznal…]
„Ako Borisa Kollára poznám, neviem si predstaviť, že by išiel bojovať proti Dankovi, ak by si bol vedomý, že má rovnaký prúser na krku,“ vravel pred pár dňami premiér Igor Matovič na obranu predsedu NRSR Borisa Kollára, ktorý čelil tlaku na odstúpenie pre plagiátorskú kauzu.Matovič netrval na Kollárovom odchode, hoci od prichyteného plagiátora A.Danka zo SNS to v minulosti žiadal. Samotný Matovič kedysi patril medzi najväčších kritikov, ktorí dávali Dankovi najavo, že by pre takýto prešľap mal v politike skončiť. Bojoval proti Dankovi, hoci sa dopustil rovnakého podvodu. Titul Mgr. v r.1998 získal za diplomovú prácu, do ktorej podľa zistení DenníkN povykrádal 2 publikácie a odovzdal ju ako svoje dielo.

O tom, že Matovičova diplomovka môže byť problémová, 1.krát napísali HN v r.2012 v článku len spomenuli, že jeho práca má rovnaký názov, ako publikácia trojice ekonómov Karásza st., Renčka, Karász ml…

23.júl.2020 D.Gdovinová pre DenníkN až po 6 dňoch dokončila neprofesionálne odvedenú prácu kolegyne M.Benedikovičovej:
Michal Greguš, dekan FM UK: „Po návšteve vašej kolegyne som si dipl.prácu I.Matoviča dôkladnejšie pozrel a zistil som, že je naozaj všetko v poriadku a moji kolegovia pred 22 rokmi rozhodli správne, že mu titul Mgr. udelili. Áno, prácu mohol autor napísať dôslednejšie, mohol citovať každý odsek na každej strane. Ale všetky použité knihy uviedol v použitej literatúre a nezatajoval, z čoho čerpal, a ani nevydával vety z cudzích kníh za svoje dielo.“
D.Gdovinová, Dennik N: Ale Igor Matovič necitoval a cudzie vety teda vydával za svoje.
M.Greguš, dekan FM UK: „Citovanie bolo trochu lajdácky urobené… Áno uznávam, že to nebola práca hodná Nobelovej ceny, ale titul si stopercentne zaslúžil, pretože nepodvádzal…“ . . .

ETICKÝ KÓDEX NOVINÁRA:
„Hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov.“
. . .

Drahí priatelia,
Publikačná činnosť pani novinárky Benedikovičovej ma pred 4 týždňami inšpirovala k napísaniu tohoto článku:

Šeligov hon na Kollára ako na objednávku

27. júna 2020, Novinári robia politiku

V r.2015 obhájil Boris Kollár diplomovú prácu na vysokej škole v Skalici.
V r.2016 na seba B.Kollár upozornil tým, že sa ako líder nového politického hnutia SmeRodina dostal do parlamentu. Jeho diplom sa naozaj dostal do centra záujmu troch rôznych osôb, ktoré „nezávisle od seba“ vypočítali, že jeho práca je na 52% okopírovaná a tvrdia, že štátny systém kontroly originality zlyhal, keď mu vymeral iba 24%.
5 rokov prešlo odvtedy, čo mu bol udelený titul Mgr., 4 roky od jeho vstupu do parlamentu. A tieto 3 osoby teraz „nezávisle“ zverejnili každý zvlášť svoje závery, a iba zhodou okolností sa im to pritrafilo v ten istý deň a v rovnaký čas (+/-60 minút)… Tie 3 osoby naozaj len veľkou zhodou okolností boli:
1. bývalý predseda strany SPOLU M.Beblavý
2. nový predseda strany SPOLU Juraj Hipš
3. M.Benedikovičová, redaktorka DenníkN.sk …  [Pokrač.článku]

. . .

Pán Prof. Vasil Lipitsky v tom istom čase uverejnil prínosný článok čerpajúci zo skúseností z vysokoškolskej praxe:

Plagiát alebo kompilácia?

Škandál okolo záverečnej práce pána predsedu NRSR ma donútil zopakovať argumenty… inak asi ďalej budeme vyhľadávať „plagiát“ (od lat. plagiare – „kradnúť“) ešte aj v školiacich úlohách… Vždy ma prekvapovalo nadšenie, s ktorým moji kolegovia na univerzite bojovali proti „plagiátorstvu“ v študentských prácach. Doteraz to považujem za nezmysel: načo potrebujeme od študentov originálne vedecké výskumy? Väčšina z nich toho nie je schopná a najmä ani sa v budúcnosti nemieni venovať vedeckej činnosti. Asi by bolo lepšie ich učiť tomu, čo naozaj budú robiť… Preto úplne stačí, ak budú vedieť nájsť, systematizovať a vysvetliť potrebnú informáciu. Inak povedané, ak napíšu dobrú kompiláciu (lat. compilatio) – dielo, vzniknuvšie spojením iných (najmä cudzích) diel. Nie všetci vidia rozdiel medzi kompilátom a plagiátom. Označenie diela za kompiláciu najčastejšie znie ako odsúdenie. Kompilácia však môže byť veľmi užitočná pri výučbe, pripravujúc študentov na vyhľadávanie zdrojov vedomostí, ktoré potrebujú v praxi, a ich použitie na vlastné účely…  [Pokrač.článku]