Kotleba v RTVS citoval i odborníkov no žiaľ i HOAX dr. Liptáka

28. septembra 2020, Mária Benová, Korona info

Podobne ako poslanec Milan Mazurek sa na FB vyjadril aj predseda strany Marian Kotleba, keď povedal, že dýchaním cez rúško otravujeme svoj organizmus oxidom uhličitým. Poslanci ĽSNS dlhodobo na FB agitujú proti noseniu rúšok a naposledy v nedeľu si M.Kotleba manifestačne odmietol nasadiť rúško i po opakovanej výzve moderátora Makaru v diskusnej relácii RTVS o5min12
27.sep.2020 úvodné slová Mariána Kotlebu:
„Pán redaktor, ja tu nebudem politizovať, ale pomôžem si slovami skutočných odborníkov, lekárov, ktorí vedia, o čom rozprávajú… napr. Prof.RNDr.Ladislav Dušek PhD., ktorý je riaditeľom Centra Zdravotn.Informácií v Brne. Ten tvrdí, že je úplne jedno, či máme denne pozitívne testovaných 200, 500 alebo 600 ľudí, dôležité je, že drvivá väčšina týchto ľudí nemá príznaky a teda nie sú ani chorí. Takýchto názorov je viac, dokonca sama vedúca epidemiológie RÚVZ v Bratislave pani Alena Foltínová povedala veľmi jasne, že 90% pozitívne testovaných ľudí nemá žiadne príznaky. A potom tu máme skupinu odborníkov, špecialistov, lekárov, ktorí hovoria o tom, aký vplyv na imunitu má nosenie rúšok, ako napr. pán MUDr.Peter Lipták…“

Pán poslanec Kotleba hneď v úvode jesennej relácie cituje slová dvoch skutočných odborníkov, nimi naozaj vyslovené, avšak v oboch prípadoch ide o slová vytrhnuté z kontextu dlhších rozhovorov, poskytnutých ešte v pol.augusta, kedy bola epidemiologická situácia v celej EÚ výrazne odlišná od epid.situácie v SR (v ČR tým duplom) koncom septembra:

Aktuality.sk (12.aug.2020):
Alena Foltínová (vedúca epidemiológie RÚVZ BA): „Samostatnou kategóriou je prenos infekcie na rodinných oslavách a svadbách“. Foltínová hovorí, že ona by si v tejto dobe (v aug.2020) na takéto niečo netrúfla, obzvlášť keď až 90% pozitívne testovaných ľudí, ktorých riešila, nemalo žiadne príznaky ochorenia. Inak povedané, ani len netušia, že prenášajú vírus. Bezpríznakovosť je pre mnohých skeptikov zámienkou, aby spochybňovali silu koronavírusu. „Problém je, že ak by sa to voľne rozbehlo v populácií, tak vždy je isté percento ľudí, ktorí budú potrebovať intenzívnu zdravot.starostlivosť, a isté malé percento, ktoré zomrie. Čím viac bude všetkých pozitívnych, tým viac bude tých, čo potrebujú hospitalizáciu a tým viac bude tiež úmrtí

Aktualne.cz:
21.aug.2020 Česko zaznamenalo 505 nových pozitívnych testov na COVID-19, čo bolo najvyššie číslo od začiatku pandémie a takmer dvojnásobok oproti predošlým dňom. Bolo síce o niečo viac testov, ale len asi o 20%. V pondelok sme znovu „spadli“ na 260 prípadov. Ako si majú ľudia také výkyvy vysvetliť?
RNDr.Ladislav Dušek PhD.: „Vnímajte to tak, že sa náhodou zíde niekoľko udalostí, tzv.CLUSTERS, a my ich naraz zachytíme. Popravde by som povedal, že to je náhodná súhra udalostí a čísel. Nevidíme taký výkyv prvýkrát, napr. v minulosti sa takto v rovnakom čase stretli ohniská v Prahe a na Ostravsku a tieto nálezy medzi sebou nemali žiadnu epidemiologickú súvislosť. Průšvih by bol až vo chvíli, keď by tie čísla vo vysokých hodnotách rástli konzistentne a dlhodobo a regionálne hygienické úrady by ich nestíhali podchytiť. To sa ale nedeje.“
Aktualne.cz: Takže vás to nijako neznepokojuje?
Ladislav Dušek: „Nechcem to bagatelizovať, ale je vlastne jedno, či máme každý deň pozitívne diagnostikovaných 200, 500, alebo 600 ľudí. A to preto, že drvivá väčšina novo diagnostikovaných sú aktuálne zrovna ľudia, ktorí nemajú žiadne príznaky alebo majú len veľmi ľahký priebeh choroby. Vlastne se o nich dá povedať, že hoci majú v sebe vírus, neochoreli.“
Aktualne.cz: Napriek tomu máme aktuálne 5470 nakazených, najviac od prepuknutia pandémie. Podobne teraz pribúda prípadov i v iných krajinách. Prečo vidíme nárast? Má to nejaký dôvod?
Ladislav Dušek: „Môj osobný názor je, že to je iba prirodzený dôsledok toho, že vírus nikam nezmizol a my sme se už vrátili k normálnemu životu, kde je pravdepodobnosť predania nákazy pomerne vysoká. A nie je to tak len u nás, týka se to celej Európy.“
Aktualne.cz: Dá sa z toho odhadovať, čo nás čaká v ďalších týždňoch a mesiacoch?
Ladislav Dušek: „V septembri a októbri, teda v období významného nárastu respiračných chorôb, nám tie čísla samozrejme ešte narastú. Dajme si ale pozor, aby sme nekládli „rovná sa“ medzi nárastom počtu pozitívne diagnostikovaných a zhoršením situácie. To, že pribudne počet nakazených koronavírusom, a teda i pozitívne diagnostikovaných, je takmer isté, ale o skutočnom zhoršení situácie sa môžeme baviť až vo chvíli, keď by významne rástla mortalita, alebo by veľké množstvo ľudí malo veľmi ťažký priebeh ochorenia.
Ja tu ale dnes (t.j. koncom aug.2020) žiadnu predpoveď nemám a myslím si, že ju dnes ešte nemá nikto na svete. Proste musíme počkať, kým uvidíme, akú silu tá choroba bude mať na jeseň. Pokiaľ by sa ale ďalej vyvíjala už prirodzene ako chrípka, žiadnych alarmujúcich správ by sme nedočkali. A tak dúfam, že se už COVID-19 iba začlení medzi normálne respiračné ochorenia, na ktoré sa spoločnosť bude adaptovať.“
Aktualne.cz: Už je nám teda jasnejšie, čo nasledujúce ročné obdobie spraví s ochorením COVID-19?
Ladislav Dušek: „Je to úplne nové ochorenie, jeho náchylnosť na teplotu a na sezónu práve teraz objavujeme, takže žiadne múdrosti zo mňa tým pádom nedostanete. Teraz sme napr. svedkami, že ani v teplých dňoch koronavírus nestratil úplne svoju nákazlivosť a ochorenie se v imunologicky citlivej časti populácie stále relatívne ľahko šíri, iba ten priebeh ochorenia je u absolútnej väčšiny ľudí miernejší, ako bol na jar.“
Aktualne.cz: V Česku sa nám naopak darí dlhodobo držať nízko pomer ľudí, ktorí skončia v nemocnici. To je asi vôbec najdôležitejší údaj, ktorý sa posledné 2 mesiace (letné mesiace) drží pod 4%. Pritom v mar.-máj.2020, teda počas núdzového stavu, kedy platila najprísnejšie opatrenia, sa toto číslo pohybovalo okolo 10%. Nie je to zvláštne? Prečo má teraz ochorenia COVID-19 miernejší priebeh?
Ladislav Dušek: „Tých možných vysvetlení je pomerne dosť a musel by som odbiehať do vedeckej oblasti, v ktorej nemám dávať žiadne vysvetlenia, pretože nie som infektológ. Ale núkajú sa i fyzikálne faktory. Ľudia sú viac vonku a soc.interakcia sa neodohrávajú toľko vo vnútorných priestoroch a vďaka tomu prebieha prenos tej nákazy v menšom objeme vírusových častíc. Zjednodušene povedané, pri bežnom kýchnutí vonku na slnku dostanete do tela len obmedzené množstvo vírusových častíc, zatiaľčo keď sa to stane v zime vo vlhkom prostredí divadla či obchodného centra, môže byť to množstvo napr. až štvornásobné. Veľkú rolu hraje ale i to, že ľudia majú teraz v lete podstatne posilnenú imunitu. To sú veci, ktoré môžu priamo i nepriamo ovplyvňovať priebeh ochorenia COVID-19, ale viac by som špekulovať nechcel.“
Aktualne.cz: Takže je teraz (t.j. koncom aug.2020) v Česku na mieste skôr rozvaha?
Ladislav Dušek: „Presne. Musíme byť samozrejme pripravení reagovať na situáciu, kedy by začali prudko rásť faktory, ako je počet ľudí v nemocnici s ťažkým priebehom alebo napr. počet ľudí, ktorí na ochorenie COVID-19 zomrú… Já som ale dnes (t.j. koncom aug.2020) vnútorne presvedčený, že vysoká organizovanosť českého zdravot.systému a schopnosti našich lekárov a zdravotníkov nám dávajú veľkú nádej, že sa tu žiadna katastrofa neodohraje. I preto, že teraz sme už na koronavírus oveľa lepšie pripravení, než sme boli v mar.2020.“
Aktualne.cz: V apr.2020 ste pritom v emotívnom prejave poslancov pre koronavírusom varoval ako pred neznámou hrozbou. Hovorili ste o tom, že môže zmeniť rovnováhu sveta. Teraz tieto obavy už na mysli nemáte?
Ladislav Dušek: „Vždy som reagoval na aktuálny stav vedeckého poznania. Keď som na jar horečnato s kolegami budoval neexistujúci informačný systém, stáli sme pred situáciou, kedy sme nevedeli, koľko vírusu v populácii už máme. Nevedeli sme ani, ako dlho už medzi nami je. Jediné údaje, ktoré sme si dokázali v tej chvíli zaobstarať, boli o akútne zlyhávajúcej akútnej lôžkovej starostlivosti na severe Talianska, v Španielsku, a potom dokonca už i v Británii. Keď sme kontaktovali kolegov, ktorých v tých krajinách poznám, a určite to nie sú ľudia, čo se nechajú len tak vydesiť, pretože ide o onkológov, potvrdili mi, že tie správy sú absolútne korektné. Preto som v tej chvíli varoval pred úplne neznámou chorobou, ktorej sílu nepoznáme, no na ktorú sa musíme rýchlo pripraviť.“
Aktualne.cz: Dnes (t.j. koncom aug.2020) tvrdíte, že sa musíme naučiť brať COVID-19 ako normálne respiračné ochorenie. Čo sa ešte musí stať, aby sa tak skutočne i stalo?
Ladislav Dušek: „2 veci. Jednak nám musí pomôcť príroda. Je treba, aby se koronavírus začal chovať ako chrípka a nevyvíjal sa iným smerom – aby sme napr. na jeseň zrazu nespozorovali významný nárast smrtnosti. Zatiaľ čísla potvrdzujú, že se nič takého nedeje, tak dúfajme, že to vydrží. Potom už stačí, aby sa spoločnosť ku koronavírusu začala jednoducho správať ako ku normálnej chorobe. Ale to už by bolo asi zložitejšie.“
Aktualne.cz: Myslíte?
Ladislav Dušek: „V živote som nezažil, že by sa okolo napr. chrípkových vírusov, ktoré vedia byť tiež veľmi nebezpečné, odohrávala taká veľká mediálna reality show. Denne sa prezentujú dáta a každý zverejnený počet pozitívne diagnostikovaných je reportovaný snáď 1000-krát. Pritom ide o ten menej podstatný údaj, pretože vlastne to číslo ani neudáva počet pacientov – sú to ľudia, z ktorých väčšina nemá zdravotné ťažkosti…“
Aktualne.cz: Asi ale nie je dobrý nápad brať koronavírus na ľahkú váhu…
Ladislav Dušek: „To určite nie je. Keď chodím pracovne do nemocnice, beriem si samozrejme vždy rúško, pretože koronavírus môžem mať bez toho, aby som o tom vedel. Nie je ale dôvod, aby sme ochorenie touto formou mediálne 6.mesiac v kuse prežívali v každodennom prevedení…“
Aktualne.cz: Sledujete i údaje, ako sú koronavírusom nakazení zdravotníci?
Ladislav Dušek: „No vidíte, na toto sa nikto nepýta, pritom je to jeden z najvážnejších parametrov. Nakazený zdravotník, ktorý pracuje na JIS, samozrejme môže ochorenie oveľa ľahšie preniesť na zraniteľné skupiny. To isté platí pre pracovníkov v domovoch soc.služieb. Počty nakazených zdravotníkov preto pozorne sledujeme a veľkú pozornosť tomu venujú hlavne RÚVZ, v dátach toto veľmi dobre zaznamenávame. Práve u zdravotníkov, ale i u pracovníkov v soc.službách, je podchytenie nákazy a stopovanie kontaktov extrémne dôležité.“
Aktualne.cz: A zhoršuje sa úroveň nákazy medzi zdravotníkmi, alebo sa zlepšuje?
Ladislav Dušek: „Vyššie počty nakazených pozorujeme hlavne u zdravotných sestier a u niektorých ďalších vybraných zdravotníckych profesií, ktoré manuálne manipulujú s pacientami. Je to trend, ktorý sa vyvíja v zhode s celorepublikovým vývojom nákazy. Keď niekde nákaza prejde populáciou silnejšie, napr. v júli v okolí Ostravy-Karvinej, úmerne zasiahne i tamojších zdravotníkov. Tí potom musia do karantény a to samozrejme priamo omedzuje množstvo a kvalitu starostlivosti, ktorú sme schopní poskytovať. Trúfam si ale povedať, že to máme pod kontrolou. Nikde tie počty nekontrolovane zatiaľ nerástli. Dôležité však je, aby sme na jeseň boli schopní dobre prijímať a dodržiavať preventívne opatrenia, aby sme si dostupnosť starostlivosti nelimitovali už tým, že by sa masívne nakazil personál.“

Pán poslanec Kotleba v RTVS argumentoval aj
„odbornými názormi“ všeobecného praktického lekára
MUDr. Petra Liptáka, ktorý vo svojich identických blogoch na
HlavnéSprávy.sk, Pravda.sk, Infovojna.sk, Eurorespekt.sk
26.aug.2020 pandemickej komisii a vláde SR odporúčal toto:
„…rúška (chirurgické a respirátory FFP2/N95) majú výrazne negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc, čo významne zhoršuje schopnosť vykonávať fyzicky namáhavé pracovné činnosti. Okrem toho nosenie rúšok výrazne zhoršuje kvalitu života ich nositeľov…
V súčasnej pandémii COVID, ktorá sa na Slovensku vyznačuje mimoriadne nízkou a stále klesajúcou chorobnosťou, aj mimoriadne nízkou a v súčasnosti minimálnou smrtnosťou, možno nosenie rúšok z medicínskeho hľadiska odporučiť iba niektorým skupinám ľudí v konkrétnych situáciách.

1. Všetky zdravé osoby pri pobyte mimo domov by mali mať zo sebou rúško, aby si ho mohli nasadiť v prípade, keď sa v okolí vyskytne človek s príznakmi akútneho respiračného ochorenia. Rúško nechráni absolútne, ale v takomto prípade významne zníži veľkosť expozície. Tu treba upozorniť, že infekční sú iba pacienti, ktorí kašľú a/alebo majú nádchu
2. Nosiť rúška by mali všetky osoby s akútnou respiračnou infekciou (majúce kašeľ a/alebo nádchu) v prípadoch, ak musia vyjsť medzi ľudí…
3. Nosiť rúška by mali osoby, ktoré majú oslabenú imunitu…“

MUDr. Peter Lipták pokračuje:„Paušálne nosenie rúšok na verejnosti v prípade pandémie COVID-19, vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu, … z medicínskeho hľadiska nemá v súčasnosti na Slovensku opodstatnenie. Naopak sa tak možno vo zvýšenej miere obávať negatívnych dopadov nosenia rúšok…“