Tisíce obetí v ČR. Na COVID či S COVIDOM?

23. novembra 2020, Mária Benová, Korona info

Jesenná 2.vlna epidémie vírusu SARS-CoV-2 už od prelomu septembra a októbra zásadne navýšila počty úmrtí v Českej republike. Ukazujú to štatistiky úmrtí Ministerstva vnitra ČR. Celkový počet extra úmrtí „naviac“ je pritom ešte o niečo vyšší než počet tých, ktorí podľa denne hlásených štatistík MZ ČR podľahli chorobe COVID-19.

Keby „úmrtia v súvislosti s COVID-19“ bola samostatná kategória v príčinách úmrtí, išlo by teraz v ČR o suverénne najčastejšiu príčinu úmrtia. V posledných októbrových dňoch r.2020 umieralo v ČR cez 450 ľudí, niekedy aj viac ako 500 ľudí denne. V rokoch predchádzajúcich to bolo v priemere len okolo 300 ľudí denne, nárast je teda približne o 50%. Vyplýva to zo zatiaľ neúplných údajov o úmrtiach, ktoré zhromažďuje MV ČR v rámci tzv. Evidencie obyvateľov. Koncom októbra sa v dátach už začal prejavovať vplyv 2.vlny COVID-19 už veľmi výrazne. Redakcia denníka MF DNES požiadala MV ČR o najnovšie dáta, ktoré dávajú obraz o počtoch všetkých úmrtí v ČR približne do štátneho sviatku 28.okt.2020 (viď obr.). V spodnom grafe môžete zároveň porovnať s oficiálnymi štatistikami úmrtia v súvislosti s chorobou covid-19.

Výrazne viac úmrtí nad dlhodobý trend (tzv. „Nadúmrtí“) začalo pribúdať už v priebehu októbra. Tieto dáta ako prvý zverejnil Český rozhlas, náš graf tu obsahuje ich údaje aktualizované plus doteraz nazbierané dáta za ďalšie zhruba 2 týždne. Tento graf je nepriamou, ale zato veľavravnou odpoveďou na otázku „zomrel s COVID-19, alebo na COVID-19“? Ako sa môžete sami presvedčiť, počty nadúmrtí sú zhruba rovnako vysoké resp. ešte vyššie než počty udávané MZ ČR ako „úmrtí v súvislosti s COVID-19“. S ohľadom na tieto čísla je ťažké obhajovať zľudovelú hypotézu, že ľudia umierajú väčšinou „s COVID-19“ a iba v podstatne menšej miere aj „na COVID-19“. Aktuálne štatistiky totiž jednoznačne ukazujú, že úmrtia na COVID-19 netvoria len významný podiel zo všetkých úmrtí, ale celkom jednoznačne epidémia COVID-19 navyšuje celkový počet úmrtí masívnou mierou. Inými slovami: Dodnes umreli už tisícky ľudí, ktorí by inak v r.2020 neumreli.

Ilustrujme si to na dni 26.okt.2020, keď podľa evidencie došlo k najvyššiemu počtu úmrtí. Podľa doteraz zozbieraných údajov zomrelo v tento deň 519 ľudí. Štatistiky „úmrtia v súvislosti s covidem-19“ ministerstva zdravotníctva pre tento deň uvádzajú číslo 159. Priemerný počet úmrtí v týchto dňoch sa pohybuje tesne pod 300, samozrejme s výkyvmi rádovo v jednotkách percent. Lepšie by bolo teda povedať, že dlhodobý normál je zhruba medzi 270-320 úmrtí za deň. 26.okt.2020 bol tento dlhodobý priemer prekročený cca o 200. Z troch štvrtín je tak nárast vysvetlený počtom úmrtí, ktoré súvisia s COVID-19 plus sú tam ešte desiatky ďalších „nadúmrtí“. Neradno zabúdať, že nemocnice boli v tieto dni extrémne preťažené. Jednotlivý deň by sám o sebe mohol byť výnimkou. Ale súvislosť medzi počtom „úmrtí naviac“ a „úmrtí na/s COVID-19“ je o to zrejmejšia pri pohľade na týždenné súčty. Od 37.týždňa (posledný septembrový) počet „úmrtí naviac“ značne stúpa, celkový počet úmrtí pre daný týždeň potom už prekračuje hodnoty 150% obvyklých hodnôt. Na grafe je vidieť, že nárast prakticky presne zodpovedá nárastu počtu registrovaných COVID-19 úmrtí. V 43. týždni (tretí októbrový týždeň) je vidieť, že „úmrtia naviac“ sú tvorené zo 63% práve ľuďmi s COVID-19. K ďalším týždňom zatiaľ aktuálne dáta o nadúmrtích nemáme. Pretože však v 44. aj 45.týždni počet zomretých pacientov s COVID-19 naďalej stúpa, možno očakávať, že porastie aj počet nadúmrtí. Údaje sú taktiež zatiaľ nepochybne stále nekompletné. Počty zomrelých v posledných októbrových dňoch sa ešte navýši, preto tieto údaje zatiaľ ešte neboli publikované. Zhruba povedané: evidencia obyvateľov po dvoch týždňoch je presná približne na 90%, zvyšné úmrtia sa potom do tejto štatistiky dostávajú postupne počas ďalších 2 týždňov. Za kompletné sa tak dajú považovať až údaje, ktoré sú viac ako mesiac staré. Keď tieto skúsenosti aplikujeme na už zmienený 26.okt.2020, je teda vysoko pravdepodobné, že tento denný rekord nebude mať o pár dní doterajšiu hodnotu 519 ale celkový počet úmrtí až niekde vyše 550 za deň. Čo už je takmer 2-násobok z predošlých rokov.

Štatistiky spracované do grafu ukazujú, o koľko viac v roku 2020 zomrelo ľudí oproti rokom predchádzajúcim. Koncom októbra stúpol počet úmrtí o vyše 50% oproti dlhodobému priemeru. Nárast časovo i veľkostne zodpovedá nárastu počtu úmrtí v spojení s COVID-19, ktoré na dennej báze reportuje MZ ČR.

Zvýšené počty celkových úmrtí hlásili v 1.vlne zo všetkých vážne postihnutých krajín na svete
Česko v tomto ohľade nie je unikátne. Už dlho štatistici sledujú túto metriku „nadúmrtí“, anglicky zvanú „excess mortality“. A zatiaľ čo ČR sa tragickej 1.vlne COVID-19 vďaka včasným a dôrazným opatreniam vyhla, inde sa už i 1.vlna na štatistikách významne prejavila. Vybrali sme niekoľko krajín, ktoré stoja za zmienku…

Talianska 1.vlna:

Španielska 1.vlna: Holandská 1.vlna:

Francúzska 1.vlna:

Švédska 1.vlna:

–> 16.okt.2020 pre denník MF DNES napísali Matouš Lázňovský a Pavel Kasík
. . .

6.nov.2020: Minister Marek Krajčí: „Kombinácia týždňového LOCKDOWNu, sprísnených opatrení, pilotného testovania na Orave a v okrese Bardejov a 1.kola plošného testovania antigénovými testami nás vychýlili od českej cesty…“

Ďalšie 2 týždne ukázali, že nešlo o odklonenie z českej cesty, ale o prudké odbočenie…
. . .

Drahí priatelia,
už 10 dní skôr sa téme počtu obetí koronavírusu ako prvý venoval Český Rozhlas v reportáži, ktorej preklad som priniesla i na tomto blogu v článku

Chřipečka Zubatá kosí po tisícoch

10. novembra 2020, , Korona info

5.nov.2020 ČeskýRozhlas: V 2.októbrovom týždni zaznamenala Česká republika o 14% úmrtí viac, ako je v tejto ročnej dobe zvykom. Nadmerne umierajú hlavne muži a seniori 65+. Vyplýva to z údajov Ministerstva Vnútra ČR. Presné čísla zverejní Český statistický úřad (ČSÚ) až za mesiac, už teraz sa ale dá povedať, že…  [Pokrač.článku]