Založ si blog

Lučanského človek od Kočnera bol aj pravou rukou Čižnára

V apr.2009 sa mladý ambiciózny prokurátor Peter Šufliarsky uchádzal o funkciu špec.prokurátora. Vtedajší gen.prokurátor Dobroslav Trnka však napokon parlamentu odporučil Dušana Kováčika s tým, že zo Šufliarskeho plánoval urobiť námestníka na GP. Tento zámer nakoniec s odstupom pár rokov zrealizoval až Trnkov nástupca Jaromír Čižnár. Trnka stihol Šufliarskeho ešte v nov.2009 vrámci GP vymenovať za riaditeľa novovzniknutého odboru osobitného určenia, ktorý sa mal zaoberať prípadmi organizovanej kriminality.

„Šufliarsky bol odvtedy Trnkovi zaviazaný. Stal sa z neho dôležitý človek, z titulu svojej funkcie chodil aj na porady vedenia GP… Funkcia ho však veľmi zmenila, stal sa z neho arogantný človek,” komentoval to vtedy jeden z jeho kolegov. Trnka a Šufliarsky sa osobne poznali už od polovice 90.rokov. Šufliarsky totiž absolvoval základnú vojenskú službu na vojen.prokuratúre, ktorej šéfoval Trnka.

19.mája 2011 sa o 16:00 konala na ministerstve vnútra porada vedenia rezortu s funkcionármi polície a prokuratúry. Šufliarsky až na porade o štvrtej oznámil, že už krátko pred 11:00 dostal upozornenie z krajského súdu v Bratislave, že práve rozhodli o prepustení Karola Mella na slobodu. Keďže Mello opustil bránu bratislavského Justičného paláca ešte pred 13:30, polícia už nemala šancu urobiť opatrenia na monitorovanie pohybu mafiána obvineného z objednávky vraždy v Moste pri Bratislave, pri ktorej zomrela v r.2004 nevinná žena a dieťa. Prečo to Šufliarsky urobil takto?

Bezprostredne po tejto porade na ministertve vnútra prišla vtedajšiemu riaditeľovi Úradu boja proti org.kriminalite (ÚBOK) Petrovi Krajíčkovi SMS s textom: „Hľadáte Mella?“ Poslal mu ju bývalý šéf ÚBOK-odd.Stred v B.Bystrici Milan Lučanský. Ten bol po voľbách roku 2010 odvolaný z funkcie. Vtedajší policajný prezident Spišiak ho totiž podozrieval, že spolupracoval práve s mafiánom Mellom, ktorý sa niekoľko rokov ukrýval v zahraničí. Lučanský sa od začiatku bránil, že s Mellom nikdy nespolupracoval. Pravdou zostáva, že polícia zadržala Mella na úteku v poľskom Krakove v okt.2010 a stalo sa tak až po výmene viacerých funkcionárov ÚBOK vrátane Milana Lučanského. Ten to videl inak: „Prezident Spišiak účelovo zavádza verejnosť, aby si obhájil personálne čistky.“

V SMS s textom: „Hľadáte Mella?“ sa Lučanský priznal, že o prepustení Karola Mella vedel de facto skôr ako polícia či ministerstvo vnútra. Odkiaľ to mohol vedieť?

Lučanský bol dlhoročným dobrým priateľom prokurátora Šufliarskeho. Dvakrát trávili Silvestra na chate v Krpáčove spolu s rodinami. V júni 2010 boli Milan Lučanský, Jozef Mičieta, Ivan Ševčík, Adrián Szabó, Pavol Slivka a pár ďalších elitných policajtov z ÚBOK na jachte v Chorvátsku spolu s prokurátorom Petrom Šufliarskym. Išiel s nimi aj jeden podnikateľ, ktorého meno nechcel nikto prezradiť. „Keďže dvaja ľudia na poslednú chvíľu vypadli, zavolal som jedného známeho. Je pravda, že podniká, ale nebudem sa k tomu bližšie vyjadrovať. Nechcem ho zaťahovať do problémov, ktoré si niekto rieši cez moju osobu,” tvrdil ešte v júni 2011 M.Lučanský novinárovi Marekovi Vagovičovi.

Na spolčnej dovolenke v Chorvátsku v júni 2010: Milan Lučanský najvyššie, Peter Šufliarsky najnižšie, záhadný podnikateľ v strede (Zdroj foto: Nový Čas)

O 2 mesiace neskôr, v aug.2011 sa redaktorom TV Markíza podarilo identifikovať človeka uprostred dovolenkovej fotografie z Chorvátska ako Jaroslava M., ktorý v r.2000 od švajčiarskeho súdu za pašovanie drog dostal 3 roky natvrdo a zákaz vstupu do krajiny až do r.2099. Podnikateľ Jaroslav Matejovský z Martina najskôr tvrdil, že na väzenie zabudol. Neskôr priznal, že si spomína, že sa živil predajom áut a raz náhodou kúpil vozidlo, v ktorom boli drogy.

Podľa viacerých dobových vyjadrení ľudí z polície aj prokuratúry sa Šufliarsky skompromitoval už v rokoch 2010-2011 úzkym spojenectvom s Dobroslavom Trnkom (Kočnerovým človekom), ktorému roky kryl chrbát. Často vraj dokonca Šufliarsky medializoval sám seba na svojich tlačovkách, len aby pomohol Trnkovi.

A ako pokračovala kariéra hrdinov nášho príbehu?

Petra Šufliarskeho vymenoval v aug.2013 nový gen.prokurátor Jaromír Čižnár za svojho námestníka. Keď sa ho v marci 2019 Igor Matovič opýtal na komunikáciu s M.Kočnerom, Šufliarsky odpovedal, že si matne spomína na jednu, možno dve SMS… Po tom, čo Igor Matovič zverejnil novinárom prvú stovku z celkových vyše 400 SMS, ktoré si Šufliarsky s Kočnerom vymenili cez aplikáciu WhatsApp, Šufliarsky sa svojej funkcie vzdal.

Dobroslav Trnka: Viac ako desaťročie obrovských podozrení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa bývalého gen.prokurátora som nedávno prehľadne zmapovala v samostatnom článku.

O ďalšej kariére Milana Lučanského všetci už niečo určite tušíme. Zlom v nej nastal na jar 2012, keď Smer vyhral voľby, do ministerského kresla sa vrátil R.Kaliňák a za policajného prezidenta vymenoval Bödörovho človeka – Tibora Gašpara. Za 1.viceprezidenta PZ SR si aj po tom všetkom tu spomenutom vybral práve M.Lučanského. Ďalšie podstatné súvislosti nájdete v mojom predošlom článku:
Lučanský kryje duo Kaliňák+Počiatek

Hnutie OĽaNO, ako súčasť budúcej vlády, určite zmení štýl riadenia rezortu vnútra! Očista polície a prokuratúry je naša najvyššia priorita. Na to však treba úprimných a odvážnych odborníkov, ktorí už dokázali, že sa zoči voči zločincom nezľaknú a budú pracovať pre ľudí. Je mi cťou, že práve takých poznám osobne.

Fico už bez ochranky, Saková ju udelila nezákonne

31.03.2020

Poslanec R.Fico prišiel o ochranku, rozhodnutie podpísal 30.marca večer nový minister vnútra Roman Mikulec. Premiér I.Matovič to komentoval slovami: „Považujem to za zadosťučinenie spravodlivosti. R.Fico si užíval štátnu ochranku, ktorá nás stála stovky tisíc eur, ktoré by sa nám dnes zišli napr. na nákup ochranných pomôcok pre lekárov. Užíval si ochranku bez [...]

Test na koronavírus z Košíc? Mistrík sa k tomu nevyjadril. . . Matovič áno

30.03.2020

Po internete sa šíri video Ing.Vladimíra Semana (region.publicistu): „Občania Slovenska sa oprávnene pýtajú, kedy už konečne bude dostatok testov na koronavírus. Doteraz som nezaregistroval v žiadnom masmédiu informáciu o tom, že by niektorý slovenský výrobca ponúkal testy na koronavírus v potrebnej a požadovanej kvalite, teda nie tie rýchlotesty, ktoré doviezla ešte [...]

Koronavírus: Cesty nákazy mapujú vedci čoraz presnejšie

29.03.2020

Každý vírus má svoj vlastný, jedinečný spôsob interakcie so svetom a koronavírus SARS-CoV-2 je veľmi dobre vyzbrojený. Plánuje sa zapísať do svetovej histórie spôsobením pandémie v množstve krajín. Udomácnený je v ľudskom tele dávno predtým, ako sa v ňom začnú prejavovať príznaky (symptómy). Dlhé predsymptomatické obdobie je nebezpečné tým, že zdravo sa [...]

matovič krajčí lednický

NAŽIVO: Tlačová konferencia po schôdzi vlády

02.04.2020 12:08

Pozrite si naživo tlačovú konferenciu po 7. schôdzi vlády.

Jana Cigániková

Cigániková: Na koronavírus by sme mali testovať aspoň tisíc ľudí denne

02.04.2020 10:21

Keď vidím výsledok menší ako tisíc, vždy ma to sklame, komentovala šéfka zdravotníckeho výboru.

Rodrigo Duterte

Budete porušovať karanténu, zastrelíme vás, odkazuje filipínsky prezident Duterte

02.04.2020 08:47

Filipínsky prezident Duterte varoval v stredu prípadných porušovateľov karanténnych opatrení na ostrove Luzon.

Španielsko, Madrid, koronavírus

Domovy pre seniorov menia na pevnosti

02.04.2020 08:30

Ak sa nákaza dostane do domovov seniorov, hrozí katastrofa, ktorú si nik nechce ani predstaviť.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidujem za hnutie OĽaNO s č.100.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 644457x
Priemerná čítanosť článkov: 19529x

Autor blogu