Založ si blog

Austrál. vedci: Liečime koronavírus. Našli sme tabletku v lekárni

V Austrálii, zdá sa, svitá na lepšie časy a to dokonca bez finančne nákladného farmac.výskumu. Tím austrálskych vedcov tvrdí, že našli liek, ktorý prekvapivo zaberá i na COVID-19. A to „našli“, to myslia doslovne… na poličke v lekárni.

Austrálske news.com.au priniesli v noci na utorok 17.marca toto svedectvo:

Riaditeľ Centra pre klinický výskum na University of Queensland prof. David Paterson povedal, že dnes na vlastné oči videli, ako dva lieky, v minulosti používané na liečenie iných infekčných ochorení, zlikvidovali najnovší koronavírus v skúmavkách.

Prezradil aj, že viacerým pacientom z prvej austrálskej vlny nakazených COVID-19 jeden z týchto dvoch liekov už podávali a výsledkom bolo úplné zmiznutie vírusu z tela.

Prof. David Paterson, ktorý pracuje aj na infekčnom oddelení Kráľovskej nemocnice v Brisbane:
„Nenazývajme to zatiaľ spôsobom liečenia, lebo to je dnes z vedeckého uhla pohľadu iba potenc.efektívny spôsob liečenia. Pacienti by na konci takejto terapie mohli skončiť s nulovým množstvom funkčného koronavírusu v tele. Ak by sa to potvrdilo, výhodou bude, že oba lieky sú už v Austrálii dávno registrované a dostupné v lekárňach. To čo teraz ideme urobiť je rozsiahla klinická testovacia štúdia naprieč celou Austráliou. Ideme na tom spolupracovať s 50 nemocnicami a budeme porovnávať účinky jedného lieku v porovnaní s účinkami druhého lieku. Porovnáme to aj s účinkami na tých pacientoch, ktorí budú brať kombináciu oboch liekov. Vďaka tomu, že oba lieky majú na našom trhu dlhú tradíciu, vopred vieme, že sa nevyskytnú vážne neočakávané vedľajšie účinky… Potrebujeme byť všetci trpezliví a počkať na výsledky týchto rozsiahlych klinický testov. Chceme dať Austrálčanom ten úplne najlepší spôsob liečby. Nechceme to stavať na niekoho odhadoch alebo anekdotách poskladaných z pozitívnej skúsenosti malého počtu pacientov. Teraz veríme, že sa nám všetko toto podarí otestovať na prvej nárazovej vlne austrálskych pacientov. Plne totiž očakávame, že nainfikovaní budú pribúdať aj počas ďalších dlhých mesiacov a práve preto chceme mať pri ich liečení najpresnejšie možné informácie.“

Prof. David Paterson, riaditeľ Centra pre klinický výskum na University of Queensland je aj lekárom na infekčnom oddelení Kráľovskej nemocnice Brisbane (Zdroj foto: news.com.au)

Jedna z tých dvoch liečivých látok je starší liek na HIV, ktorý bol nahradený „novou generáciou“ liekov.

Druhou liečivou látkou je tradičný liek proti malárii zvaný chloroquine, ktorý sa už dnes používa zriedkavejšie, kvôli zvýšenej odolnosti malárie.

Prof. David Paterson: „Už sme mali pacientov, ktorých sme týmto vyliečili, ale boli to skôr také nesystematické experimenty, teraz to ideme urobiť vedecky správne. Chceme, aby naše rozsiahle testovanie malo vysokú výpovednú hodnotu. Oba lieky budeme pacientom podávať vo forme tabletiek. Celý náš výskum bol inšpirovaný pacientmi čínskeho pôvodu, ktorí od svojich doktorov v austrálskych nemocniciach ako prví žiadali práve tieto lieky, ukazujúc im na internete informácie z praxe, ako sa s touto liečbou experimentovalo v Číne a na Singapúre. Aj naši doktori boli preveľmi prekvapení, že starý liek na HIV by mohol fungovať proti tomuto najnovšiemu koronavírusu a boli voči tomuto postupu dosť skeptickí. Nakoniec však tá naša prvá vlna čínskych pacientov, ktorých sme tu mali, všetci urobili veľké pokroky, keď boli liečení práve takto. To nás ubezpečuje, že sme dnes na skutočne nádejnej ceste.“

Jedným z prvých, kto správu prebral bol novozélandský N.Z.Herald a austrálsky spravodajský TV kanál 7NEWS 

Drahí priatelia!

Francúzska vláda v sobotu 14.marca veľmi jasne deklarovala svoju stratégiu na minimalizovanie počtu pacientov s najťažším priebehom infekčného ochorenia COVID-19 a tým aj počtu smrteľných obetí koronavírusu. Snažia sa tým predísť katastrofickému scenáru, ktorý je v Taliansku už 10 dní krutou realitou a v Španielsku odvčera (vírus tam dorazil s 9 dňovým oneskorením). Vo francúzskych médiach to bola téma týždňa, francúzskeho ministra zdravotníctva citovali aj N.Y.TimesTheGuardien, či agentúra Reuters. Na Slovensku však miesto serióznych tém mediálne pokrývame zatiaľ akurát tak policajný hon na údajnú šíriteľku hlasovej poplašnej správy vo vodách FB… 🙁
Viac detailov v mojom predošlom článku:
IBUPROFEN+KORONA? Varuje minister zdravotníctva Francúzov

V utorok 17.marca sa varovaním pred neadekvátnym používaním liekov s účinnou látkou IBUPROFEN k francúzskej stratégii pridala aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO:
„Naši experti to preštudujú, ale ak je pacient nakazený koronavírusom, bojuje s horúčkou, odporúčame, aby sa vyhol ibuprofenu a radšej používal paracetamol,“ uviedol hovorca WHO Christian Lindmeier.

 

Fico už bez ochranky, Saková ju udelila nezákonne

31.03.2020

Poslanec R.Fico prišiel o ochranku, rozhodnutie podpísal 30.marca večer nový minister vnútra Roman Mikulec. Premiér I.Matovič to komentoval slovami: „Považujem to za zadosťučinenie spravodlivosti. R.Fico si užíval štátnu ochranku, ktorá nás stála stovky tisíc eur, ktoré by sa nám dnes zišli napr. na nákup ochranných pomôcok pre lekárov. Užíval si ochranku bez [...]

Test na koronavírus z Košíc? Mistrík sa k tomu nevyjadril. . . Matovič áno

30.03.2020

Po internete sa šíri video Ing.Vladimíra Semana (region.publicistu): „Občania Slovenska sa oprávnene pýtajú, kedy už konečne bude dostatok testov na koronavírus. Doteraz som nezaregistroval v žiadnom masmédiu informáciu o tom, že by niektorý slovenský výrobca ponúkal testy na koronavírus v potrebnej a požadovanej kvalite, teda nie tie rýchlotesty, ktoré doviezla ešte [...]

Koronavírus: Cesty nákazy mapujú vedci čoraz presnejšie

29.03.2020

Každý vírus má svoj vlastný, jedinečný spôsob interakcie so svetom a koronavírus SARS-CoV-2 je veľmi dobre vyzbrojený. Plánuje sa zapísať do svetovej histórie spôsobením pandémie v množstve krajín. Udomácnený je v ľudskom tele dávno predtým, ako sa v ňom začnú prejavovať príznaky (symptómy). Dlhé predsymptomatické obdobie je nebezpečné tým, že zdravo sa [...]

cigániková

Cigániková: Testujeme málo. Na koronavírus by sme mali testovať aspoň 1 000 ľudí denne

02.04.2020 10:21

Keď vidím výsledok menší ako tisíc, vždy ma to sklame, komentovala šéfka zdravotníckeho výboru.

Rodrigo Duterte

Budete porušovať karanténu, zastrelíme vás, odkazuje filipínsky prezident Duterte

02.04.2020 08:47

Filipínsky prezident Duterte varoval v stredu prípadných porušovateľov karanténnych opatrení na ostrove Luzon.

Španielsko, Madrid, koronavírus

Domovy pre seniorov menia na pevnosti

02.04.2020 08:30

Ak sa nákaza dostane do domovov seniorov, hrozí katastrofa, ktorú si nik nechce ani predstaviť.

Francúzsko koronavírus bilancia

Klus: Na repatriáciu čaká 3100 ľudí

02.04.2020 08:12, aktualizované: 10:53

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa ich Slovensko dokáže repatriovať počas dvoch týždňov, potrebné sú však voľné miesta v karanténnych centrách.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidujem za hnutie OĽaNO s č.100.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 644305x
Priemerná čítanosť článkov: 19524x

Autor blogu