18.mar.2020 Holandskí vedci zverejnili teóriu, že prastará vakcína, celosvetovo používaná proti TBC, by mohla svojim spôsobom poskytnúť aj ochranu pred novým koronavírusom. Aby to mohli potvrdiť rozbehli na pôde 7 nemocníc v Holandsku testovanie vakcíny na skupine 500 zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa denne pohybujú v prostredí exponovanom koronavírusom. Ďalších 500 zdravotníkov tvorí kontrolnú skupinu a dostane placebo. Zaočkovaní v posledný marcový týždeň.
Namieste je tu dôrazné upozornenie, že nejde o potenciálnu vakcínu proti koronavírusu, ale o prostriedok posilnenia imunitného systému, ktorý by mohol organizmu pomôcť v neskoršom boji s vírusom. Potrvá niekoľko mesiacov, kým sa ukáže, či vakcína BCG (Bacillus Calmette-Guérin) takto naozaj aj funguje. Presná dĺžka experimentu závisí od okolností (vopred sa nedá ľahko povedať ako skoro sa významná časť testovacích skupín nakazí v práci s vírusom, skúsenosti s Číny, Talianska a Španielska však naznačujú, že skôr či neskôr sa to udeje). Účastníci z oboch skupín sú sledovaní na dennej báze. Hneď, akoby sa potvrdilo, že testovanej skupine (s vakcínou BCG) sa v boji s vírusom darí výrazne lepšie oproti kontrolnej skupine (s placebom), testovacia štúdia sa zastaví. V takom prípade by následne dostali vakcínu aj členovia kontrolnej skupiny a aj ďalší zdravotnícky personál.
Vedecký výskumník Dr.Mark Bonten, mikrobiológ z Univerzitnej nemocnice v Utrechte je zatiaľ opatrný: „Existujú štúdie, ktoré silne naznačujú, že BCG posilňuje imunitný systém, ale sú zdokumentované aj prípady takého použitia, v ktorých má táto vakcína iba malý efekt. Ak by nefungovala dostatočne, zistili by sme to zhruba až po 6 mesiacoch. Ak by vakcína naozaj pomáhala predpokladáme, že sa testovanie uzavrie skôr.“
Z doterajších výskumov Univerzitnej nemocnice v Nijmegen je známe, že vakcína zvyšuje vlastný imunitný systém organizmu. Na tomto princípe pomáha o.i. aj v boji proti malárii, ako v r.2019 ukázala testovacia štúdia Univerzitnej nemocnice v Nijmegen. V skupine pacientov zaočkovanej vakcínou BCG sa tiež vyvinula malária, ale ich imunitný systém bol v pohotovosti a rýchlejšie a účinnejšie bol schopný bojovať s parazitom oproti členom kontrolnej skupiny zaočkovanej iba placebom.
(Zdroj: denník TROUW)
20.mar.2020 Denník DAGBLAD van het NOORDEN píše:
Holandský Rišský inštitút národného zdravia (RIVM) odmietol dodávať vakcínu proti TBC, zvanú BCG, do každej nemocnice, ktorá by si o ňu požiadala z dôvodu svojvoľného zaočkovania svojho personálu, pretože by tým vznikol na trhu nedostatok. Iba 2 dni nazad dve univerzitné nemocnice v Utrechte a v Nijmegen zverejnili teóriu, že vakcína BCG (Bacillus Calmette-Guérin) by mohla znížiť riziko infekcie novým koronavírusom. Chystajú sa preskúmať pravdivosť tohoto predpokladu zaočkovaním stoviek zdravotníckych pracovníkov.
Po ohlásení štartu ich vedeckej testovacej štúdie v médiách si vakcínu BCG začalo objednávať aj množstvo iných nemocníc v krajine. Najradšej by totiž nechceli čakať na výsledky testov a plošne čo najskôr zaočkovali všetkých svojich zamestnancov. RIVM preto hlási prudký nárast dopytu, ktorý nemôže uspokojiť, pretože v takom prípade, by pre skutočnú cieľovú skupinu tejto vakcíny neostal dostatok zásob. Ide o deti, u ktorých je zvýšené riziko nákazy TBC, teda o deti, ktorých aspoň jeden rodič pochádza z krajín, kde na rozdiel od Holandska sa TBC ešte stále bežne vyskytuje. V celosvetovom merítku je táto vakcína relatívne vzácna.
RIVM chce pri testovacom výskume úzko spolupracovať, ale zatiaľ nebude vakcínou BCG zásobovať iné nemocnice či veľkoobchodné sklady. RIVM prerokuje vzniknutú situáciu s holandským Ministerstvom zdravotníctva.
23.mar.2020 Časopis ProtoTHEMA o.i. píše:
… Grécky patológ, špecialista na infekčné choroby Prof.Evangelos Gamarellos-Bourboulis so svojím vedeckým tímom analyzoval krvné vzorky od pacientov s ochorením COVID-19 a identifikoval mechanizmus, ktorým koronavírus zapríčiňuje kolaps imunitného systému vedúci k akútnej pneumónii. V jeho výskume sa objavili aj cirkulujúce molekuly v krvi, ktoré môžu byť blokované protilátkami (monoklonmi), čo by pomáhalo pacientom v kritickom stave…
EPILÓG:
No a práve holandský vedec Dr.Mihai Netea z Univerzitnej nemocnice v Nijmegen a grécky Prof.Evangelos Gamarellos-Bourboulis z Univerzitnej nemocnice v Aténach spolu pripravili a v Grécku ešte vo februári spustili rozsiahlu testovaciu vedeckú štúdiu s cieľom zistiť, či spomínaná vakcína BCG môže celkovo zvýšiť odolnosť starších ľudí voči infekciám. V blízkej dobe plánujú podobnú štúdiu spustiť aj pre dôchodcov v Holandsku. Dr.Mihai Netea: „Naša štúdia bola navrhnutá skôr, ako sa objavil nový koronavírus, ale pandémia môže ešte jasnejšie odhaliť a potvrdiť širšie účinky vakcíny BCG, použitej 1.krát už v r.1921 vo Francúzsku.“
Celá debata | RSS tejto debaty