Cigániková pustila nohavičky k zemi. A už aj zdravý rozum?

27. apríla 2020, Mária Benová, Politika

Čítala som nedávno autorské dielo pani poslankyne za SaS a nemôžem uveriť vlastným očiam…
J.Cigániková: „NEZAHLASUJEM ZA
Programové vyhlásenie vlády (PVV), ktoré má na najbližšie 4 roky určiť JEJ POLITICKÉ PRIORITY… Chcem však zdôrazniť a garantovať, že súčasná vládna koalícia MÁ moju PLNÚ PODPORU.“

J.Cigániková: „Napriek tomu, že lojalitu považujem za jednu zo základných politických cností, ešte o stupeň vyššie je v mojom rebríčku zásada, ktorú upravuje aj Ústava SR, a to vykonávať mandát poslanca podľa svojho svedomia a presvedčenia. A to mi nedovolí hlasovať za niečo, čo ide proti VŠETKÝM mojím PRINCÍPOM… Ak by sa na mojom hlase lámala podpora vláde… tak by som sa rozhodla inak… Jediné čo sa stane je, že PVV dostane o jeden hlas menej… Vládu podporujem. V mojom rozhodnutí nie je žiadny postranný úmysel, ANI NEJDEM PROTI PVV alebo proti vláde.“

Peter Tkačenko to v denníku SME komentoval: „Keby si všetci poslanci vládnej koalície ako kráľovná zo Sáby uplatnili pri hlasovaní o PVV (a teda o vyslovení dôvery vláde) tzv.výhradu vo svedomí, tak by nikdy žiadna vláda nevznikla. Lenže Cigániková ešte akoby nič vraví, že na jej hlase sa dôvera neláme, tak čo. Našťastie, nemusíme vymýšľať škaredé slová, lebo pre ľudí s týmto typom uvažovania už výraz máme: hovorí sa im čierny pasažier. Ak má s programom naozajstný problém, tak nech z koalície vystúpi. To je čestné a férové…“

Poznámka na okraj:

Pred voľbami 2016 jej chýbala CUDNOSŤ, po voľbách 2020 pre zmenu SÚDNOSŤ 🙁

J.Cigániková dnes dodáva: „Konkrétne zásadne nesúhlasím s tým, aby súčasťou PVV bolo koketovanie s myšlienkou zrušiť pluralitný systém zdravotného poistenia… Dôvodov je milión (pozn. 1.000.000) a KAŽDÝ, kto zdravotníctvu rozumie aspoň trochu, vie, že je to drahá a nebezpečná hlúposť.“

Poznámka na okraj:

J.Cigániková: „Konkurencia ako jediná ma vplyv na cenu a kvalitu. Iba obava, že poisťovňa príde o klienta (v tomto prípade poistenca) a ten odíde k lepšej alebo lacnejšej konkurencii, ich dlhodobo núti snažiť sa byť lepší ako ,,súper“ a teda buď ponúkať lepšie služby za rovnakú cenu, viac služieb za rovnakú cenu alebo rovnaké služby za nižšiu cenu. To je ten konkurenčný boj, súťaž založená na prirodzených ľudských povahách a motiváciách. FUNGUJE VŠADE, zdravotnícky sektor nevynímajúc.“

Poznámka na okraj:

J.Cigániková: „Navyše sú to práve súkromné poisťovne, ktoré strážia svoje výdavky. Áno, robia to aj pre snahu zabezpečiť svojim majiteľom vyšší zisk a neplytvať zbytočne, ale tým vlastne strážia aj verejné zdroje… Ak by sme teda zničili konkurenciu a kontrolu, ktorú prinášajú súkromné poisťovne, stálo by nás to ďaleko väčšie peniaze, ako si kedy vybrali na ziskoch všetky dokopy. A tie peniaze by nám potom chýbali pri liečbe ľudí a zachraňovaní životov.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí to pritom pani poslankyni Cigánikovej podrobne a trpezlivo vysvetľoval (osobne): „Žiaľ, na Slovensku to v zdravotníctve fungovalo tak, že zazmluvňovaní boli určití hráči, ktorí mali konexie. Fungovalo to, žiaľ, tak, že oligarchovia si cez politické elity získavali podiely na zdravotníckom trhu. Na tom realizovali svoj biznis a viac menej sa priživovali na umelo predraženom zdravotníctve. Financie, ktoré idú do zdravotníctva rozhodne nie sú dnes efektívne využívané… Na Cyprus do schránkových firiem odišli peniaze, ktoré ani neboli vykázané ako zisk poisťovne Dôvera (vlastní ju PENTA), ale vznikli účtovnou machináciou, ktorú posvätili nominanti SMERu. A týmto spôsobom vznikol tunel, na základe ktorého si akcionári a podľa všetkého aj ľudia blízki SMERu mohli vybrať peniaze, ktoré solidárne platia ľudia do verejného zdravotného poistenia.
Štát musí byť aktívny a vytvoriť veľkým hráčom v zdravotníctve konkurenciu. Chceli by sme zadefinovať jasné pravidlá, aby tí, ktorí chcú podnikať v zdravotníctve poskytovali služby, z ktorých bude profitovať pacient. Chceme stanoviť pre pacienta nárok, ktorý budú musieť poisťovne a poskytovatelia plniť… PENTA neinvestovali do slovenského zdravotníctva ani jedno vlastné euro. Všetky financie, ktoré aj naspäť reinvestujú sú peniaze, ktoré ľudia zaplatili cez zdravotné odvody, plus si vyplatili slušné zisky… Podnikanie PENTY sa mohlo javiť na pozadí neschopnej vlády SMERu ako prospešné, avšak keby štát spravovali schopní a čestní ľudia, mohli sme mať už len z povinných zdravotných odvodov občanov stámilióny eur naviac, ktoré sa mohli investovať do zdravotníctva. Ministerstvo za posledných 25 rokov nepostavilo ani jednu nemocnicu a skrytý investičný dlh štátnych zdravotníckych zariadení sa pohybuje minimálne na úrovni 1,5 miliardy eur. Ale naspäť k PENTE. Osobne by som bol oveľa radšej, keby sme tu mali investorov, ktorí investujú do zdravotníctva peniaze navyše a nie takých, ktorí sa tvária ako veľkí záchrancovia, ale v podstate investujú len to, čo im zaplatili ľudia. Na to by tu mal byť predsa štát. Napr. aj nemocnica na Boroch, na ktorú si PENTA berie úver, ktorý budeme splácať my všetci tým, že budeme platiť zdravotné odvody. Hoci PENTA by to mala mať z čoho postaviť aj z vlastného, keď sa pozrieme na jej zisky…

PENTA už tlačí na malých poskytovateľov a lekárnikov a je dosť možné, že bude chcieť aj na štát, lebo už má vybudovanú veľkú nemocničnú sieť a v niektorých regiónoch už neexistujú alternatívni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Sú tu problémy aj s laboratóriami. Videli sme ako jedno súkromné laboratórium tlačilo nedávno na štátnu poisťovňu a chcelo, aby im upravila ceny. Pre poisťovňu bolo veľmi ťažké ich nezazmluvniť, lebo by pacienti stratili prístup k zdravotnej starostlivosti. Je nebezpečné, keď trh nefunguje poriadne, keď v ňom nie sú alternatívy. Môj názor je, že trh na Slovensku je dnes už tak deformovaný, že štát musí prevziať zodpovednosť a vstúpiť do systému vlastnými investíciami, ktoré budú konkurovať najväčším hráčom v zdravotníctve.
Možnosť fungovania bez konkurenčných súkromných zdravotných poisťovní, ktorú máme spomenutú v PVV, by bola reálna vtedy, ak by súkromné poisťovne nechceli realizovať nároky pacientov teda požiadavky, ktoré im stanovíme a z trhu odídu samé. Vtedy musí byť štát pripravený zobrať zodpovednosť a prejsť na tzv. unitárny systém.“

J.Cigániková: „Sľúbila som podporiť PVV v pôvodnom znení, na nové sa ma nikto nepýtal…,“ leda žeby pýtal 😀 a trvalo to niekoľko hodín, keďže pani poslankyňa vzápätí dodáva: „… bod o unitárnom systéme bol stiahnutý na koaličnom stretnutí u pána premiéra po diskusii s ministrom Krajčim a inými.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí„V prípade, že poisťovne nebudú chcieť zotrvať na slovenskom trhu, štát zváži prechod na unitárny systém. Preto je v PVV to slovo zváži… Alebo v príp., že by sa štát dostal do tlaku od zrav.poisťovní, čo je možné, pretože chceme lepšie zadefinovať nárok pacienta. Ak by s tým mali poisťovne problém, tak v tom prípade štát bude pripravený prejsť na unitárny systém. Mali sme rokovanie s pani Cigánikovou na Úrade vlády, bolo súčasťou Koaličnej rady, boli tam aj viacerí iní ľudia. Ja osobne som s ňou rokoval až do polnoci. Pani Cigániková so zvýšeným hlasom tlačila svoje pripomienky. Postupne odchádzali odtiaľ iní koaliční partneri, lebo už to bolo veľmi namáhavé rokovanie…“

Poznámka na okraj:

Predseda vlády Igor Matovič: „PROSBA SaS 🙏 Milí kolegovia a kolegyne, preskákali sme si toho za tie roky spolu kopu. 10 rokov sme spolu bojovali. Stáli sme pri vás, keď ste potrebovali podržať chrbát. Rovnako ste nás podržali párkrát aj vy … za čo som vám x-krát poďakoval.👌 Vo voľbách som vás opakovane podporoval – ako jedinú stranu a vyzýval ľudí, aby vás volili – aj v minulých, aj v týchto … a dostali sme spoločne poverenie od ľudí Slovensko zmeniť na krajinu, kde sa bude dobre pracovať, podnikať a žiť – ako ste na bilbordoch hlásali… Buďme, prosím, zodpovední. Máme unikátnu príležitosť splniť svoje sľuby a v rukách osudy kopy čestných ľudí, ale ak budete takto naďalej sabotovať kroky vlastnej vlády, zoberie nám to všetkým zbytočne kopu energie a času, ktorý sme mohli venovať riešeniu problémov ľudí…“
. . .

 

Drahí priatelia,
ponúkam Vám ešte aj malú ochutnávku môjho predošlého článku:

Mistrík v bubline na americkej burze (Remdesivir)

25. apríla 2020, COVID-19/LekáreňKorona info

10.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „Po internete sa šíria rôzne informácie o koronavíruse, neraz pochybného a nepresného charakteru. V tomto chaose je preto potrebné počúvať ľudí, ktorí nešíria hlúposti, ale vedecké poznatky…
13.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „Anatómia zlyhania štátu: Naša krajina je v rukách amatérov a som značne opatrný v optimizme, či sa to zmení aj po výmene vlády. Vlastne celá naša krajina je nekonečným morom nekompetentnosti, dezorientovanosti a šarlatánstva, v situácii, keď vypukla pandémia. Silné slová?…“
15.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „V médiách sa začalo hovoriť o novom lieku na koronavírus, ktorý môže potenciálne znamenať prelom v zvládnutí epidémie šíriacej sa svetom. Látka sa volá Remdesivir a vyvinula ho kalifornská firma Gilead Sciences. Momentálne prebiehajú v Číne klinické testy a v apríli by mali byť známe výsledky (…). Predbežné informácie hovoria o sľubnej účinnosti, pričom pri niektorých pacientoch sa ukazuje mimoriadne dobrá odozva. V piatok opísal americký denník The Wall Street Journal príklad, kedy bol liek podaný 14 pacientom (z výletnej lode Diamond Princess)… Po dvojtýždňovej liečbe nakoniec nikto nezomrel a polovica sa už vyliečila. Odborníci však vyzývajú k opatrnosti, čoskoro sa dozvieme ako skutočne účinný je Remdesivir a či jeho podávanie nie je spojené s nepriaznivými vedľajšími účinkami. Svet sa s nádejou upiera na nový liek, a ak by všetko dobre dopadlo, firma Gilead je pripravená k jeho rozsiahlej výrobe a distribúcii…“
16.apr.2020 odborník na farmac.výskum, Derek Lowe: „Sledujem aktualizácie výsledkov viacerých klinických testovacích štúdií na liečenie koronavírusu a mojej pozornosti neunikli ani 2 testy experimentálneho lieku Remdesivir v Číne. Testovacia štúdia pre pacientov so stredne ťažkým priebehom, ako aj druhá, pre pacientov vo vážnom stave, museli byť včera predčasne ukončené. Verejnosť to prekvapilo a hodnota akcii farmac.spoločnosti Gilead, ktorá ako jediná tento experimentálny liek vyrába, zaznamenala pád na burze…   
[Pokrač.článku]