Mistrík v bubline na americkej burze (Remdesivir)

10.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „Po internete sa šíria rôzne informácie o koronavíruse, neraz pochybného a nepresného charakteru. V tomto chaose je preto potrebné počúvať ľudí, ktorí nešíria hlúposti, ale vedecké poznatky… Ako hovorí stará pravda, dobre informovaní ľudia majú lepšie šance robiť správne rozhodnutia.“

13.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „Anatómia zlyhania štátu: Naša krajina je v rukách amatérov a som značne opatrný v optimizme, či sa to zmení aj po výmene vlády. Vlastne celá naša krajina je nekonečným morom nekompetentnosti, dezorientovanosti a šarlatánstva, v situácii, keď vypukla pandémia. Silné slová?…“

15.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „V médiách sa začalo hovoriť o novom lieku na koronavírus (COVID-19), ktorý môže potenciálne znamenať prelom v zvládnutí epidémie šíriacej sa svetom. Látka sa volá Remdesivir a vyvinula ho kalifornská firma Gilead Sciences. Momentálne prebiehajú v Číne klinické testy a v apríli by mali byť známe výsledky (…). Predbežné informácie hovoria o sľubnej účinnosti, pričom pri niektorých pacientoch sa ukazuje mimoriadne dobrá odozva. V piatok opísal americký denník The Wall Street Journal príklad, kedy bol liek podaný 14 pacientom (z výletnej lode Diamond Princess)… Po dvojtýždňovej liečbe nakoniec nikto nezomrel a polovica sa už vyliečila. Odborníci však vyzývajú k opatrnosti, čoskoro sa dozvieme ako skutočne účinný je Remdesivir a či jeho podávanie nie je spojené s nepriaznivými vedľajšími účinkami. Svet sa s nádejou upiera na nový liek, a ak by všetko dobre dopadlo, firma Gilead je pripravená k jeho rozsiahlej výrobe a distribúcii…“
Pozn.: Koncom marca sa R.Mistrík stal členom permanentného Ústredného krízového štábu a odvtedy už (žiaľ-našťastie) nemá toľko voľného času na podobné FB-poučky.  😉

16.apr.2020 ráno napísal odborník na farmac.výskum, Derek Lowe(ScienceMag.org): „Sledujem aktualizácie výsledkov viacerých klinických testovacích štúdií na liečenie koronavírusu a mojej pozornosti neunikli ani 2 testy experimentálneho lieku s názvom Remdesivir v Číne. Testovacia štúdia pre pacientov so stredne ťažkým priebehom, ako aj druhá, pre pacientov vo vážnom stave, museli byť včera predčasne ukončené. Verejnosť to prekvapilo a hodnota akcii farmac.spoločnosti Gilead, ktorá ako jediná tento experimentálny liek vyrába, zaznamenala pád na burze… Tieto testy neinicioval samotný výrobca Gilead, ale čínske zdravotnícke úrady a tie aj rozhodli o ich predčasnom ukončení. Gilead do testov prispel bezplatnou dodávkou lieku Remdesivir a poradil čínskej strane ako štúdie navrhnúť (obe boli randomizované, slepé a s kontrolnou skupinou s dávkami placeba)…“

16.apr.2020 podvečer STATnews.com píše o iných testoch rovnakého lieku: Na University of Chicago rekrútovali pre klinickú testovaciu štúdiu firmy Gilead 125 pacientov s ochorením Covid-19, z ktorých 113 malo vážnejší priebeh ochorenia. Všetci pacienti boli liečení denne infúziami lieku Remdesivir. „Najlepšia správa je, že väčšina našich pacientov už bola z nemocnice prepustená a umreli nám zatiaľ iba 2 pacienti,“ povedala univerzitná špecialistka na infekčné choroby Kathleen Mullane vo videokonferencii s ostatnými odborníkmi z univerzity, kópiu videozáznamu máme v redakcii…

Túto tzv.informáciu okamžite prebrali viaceré média o.i. aj časopis TIME či TV kanál CNBC

Na spravodajskom TV kanáli CNN si všimli, že napriek tomu, že hodnota akcii spoločnosti Gilead okamžite vyletela, je treba byť opatrný až skeptický, lebo táto novinárska kačica nestála na výsledkoch test.štúdie, ale iba na útržku z družnej debaty medzi kolegami vedcami… Jedna Pani Povedala…

Na 2.deň v podobnom duchu chtivých budúcich akcionárov spoločnosti Gilead varoval napr. aj denník THE WALL STREET JOURNAL

17.apr.2020 ráno sa k téme opäť vrátil odborník na farmac.výskum Derek Lowe(ScienceMag.org): „Takže včera, práve v čase, keď sa všetci začínali zaujímať o správu, že v Číne zrušili 2 testovacie štúdie lieku Remdesivir, odrazu STATnews.com priniesli v ten istý deň večer breaking-news o iných testoch toho istého lieku v Chicagu. 125 pacientov sa dobrovoľne prihlásilo k denným dávkam experimantálneho lieku Remdesivir a jediným dôvodom, prečo sa to práve dozvedáme zo správ je reťazec vážnych pochybení. Univerzitná špecialistka na infekčné ochorenia, dohliadajúca na klinický výskum bola nahratá na video a potom to video akože presiaklo do redakcie STATnews. Úprimne toto bolo tak závažné porušenie výskumného protokolu, že ak by išlo o iné okolnosti, testovacia štúdia by bola zrejme už anulovaná Americkou agentúrou pre certifikáciu liečiv (F.D.A.), ale v prípade tohoto lieku sa to zjavne nestane… Toto určite nie je cesta ako zaobchádzať s testovacími dátami. Ale tak keď už to teda presiaklo na verejnosť, poďme si všimnúť, čo tie čísla vypovedajú. Akcie výrobcu Gilead vyskočili do výšky ako treniachtivý losos nad hladinu rieky a hlavným dôvodom bola dômyselne formulovaná informácia, že 113 zo 125 pacientov boli klasifikovaní ako „s vážnym priebehom“ ochorenia. Ľudí hneď intuitívne napadlo, že sa tým asi mysleli ľudia napojení na pľúcne ventilátory, ale nebolo tomu tak. Stačilo skontrolovať podmienky zaradenia pacienta do testovacej štúdie, stálo v nich, že takýto pacienti ani neboli pripustení zúčastniť sa testovacej liečby. Dôležité je i vedieť, že nešlo o randomizované ani slepé testy a teda lekári aj pacienti vedeli presne, že dostávajú liek Remdesivir. A neexistovala v štúdii kontrolná skupina. Zrátané a podčiarknuté: Viem, že už zniem ako pokazený papagáj, ale potrebujeme si počkať na testy s kontrolnou skupinou, ak chceme nad týmto liekom vyriecť definitívny ortieľ. Takéto testovacie štúdie boli síce v Číne nedokončené, ale aj v USA už prebiehajú. Porovnávajú účinky lieku Remdesivir so skupinou pacientov v štandardnej starostlivosti bez lieku, ale trvajú trochu dlhšie. Rýchle testy liekov mnohokrát toho nepovedia veľa. A testovacie štúdie, ktoré toho naopak veľa povedia, sa zas nedajú urobiť rýchlo. Zatiaľ neverte nikomu, kto publikuje titulky ZARUČENÝ LIEK na COVID-19! Už len preto, že je extrémne nepravdepodobné, že Remdesivir sa ním stane. Ide tu totiž o širokospektrálny mechanizmus, ktorý nie je vyvinutý, ani optimalizovaný, pre tento konkrétny vírus…“

23.apr.2020 TheGuardian: V čínskej klinickej testovacej štúdii Remdesivir zlyhal
V „zlatom štandardizovanom“ teste na 237 pacientoch liek nefungoval. Testovanie bolo takisto ukončené predčasne kvôli nepriaznivým vedľajším účinkom. Správa o zlyhaní bola nedopatrením publikovaná v databáze WHO a do pár hodín stiahnutá, údajne kvôli „predčasnému zverejneniu“. V čínskych testoch bolo 158 pacientom náhodne pridelený liek Remdesivir, zvyšných 79 bolo liečených štandardnou starostlivosťou a miesto lieku dostávali placebo. Medzi týmito 2 skupinami nebol rozdiel v čase potrebnom na liečbu, takmer 14% pacientov na Remdesivire umrelo v porovnaní s takmer 13% pacientov zo skupiny užívajúcich placebo. “V tejto testovacej štúdii pacientov s vážnym priebehom ochorenia Covid-19, ukončenej predčasne, nebol pri lieku Remdesivir zistený žiaden klinický alebo virologický účinok,” tvrdila stručná správa na webstránke WHO s dodatkom: “Liečba Remdesivirom musela byť zastavená u 18 pacientov (11.6%) kvôli nežiadúcim účinkom, v porovnaní so 4 pacientami (5.1%) liečenými placebom.”… Liek vyrobený spoločnosťou Gilead bol už v r.2019 testovaný v Afrike v boji s vírusom Ebola, ale z testov bol po pár mesiacoch stiahnutý pre slabú účinnosť…

23.apr.2020 (v ten istý deň) zachraňuje hodnotu akcií Bill Gates slovami: „Týždeň čo týždeň sa dočítate o novom spôsobe liečby koronavírusu, ktorý sa práve testuje, ale väčšina z nich sa nakoniec ukáže ako neúčinná. Stále som však optimistom v tom, že niektoré z nich významne zredukujú škody napáchané ochorením COVID-19… Existuje kategória liekov tzv. antivirotík, ktoré zabraňujú vírusom vo fungovaní alebo v reprodukcii. Farmac.priemysel už v minulosti vyvinul úžasné lieky, ktoré napr. pomohli ľuďom s vírusom HIV, napriek tomu však trvalo desaťročia, kým boli vybudovaná rozsiahla bibliotéka veľmi efektívnych liečebných postupov postavených na 3-kombináciach liekov. Pri novom koronavíruse, najhorúcejším favoritom v tejto kategórii je liek Remdesivir od spoločnosti Gilead. Jeho testovacie štúdie už prebiehajú. Pôvodne bol vytvorený pre boj s vírusom Ebola. Ak sa dokáže jeho účinnosť, potom jeho výroba bude musieť byť dramaticky rozšírená.“

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Gilead na burze:
23.4.
2020 … – 4.35%
22.4.2020 … +3.54%
21.4.2020 … – 3.36%
20.4.2020 … – 3.26%
17.4.2020 … +9.73%
16.4.2020 … +2.55%
15.4.2020 … – 4.02%

10.mar.2020 Robert Mistrík na FB: „Po internete sa šíria rôzne informácie o koronavíruse, neraz pochybného a nepresného charakteru. V tomto chaose je preto potrebné počúvať ľudí, ktorí nešíria hlúposti, ale vedecké poznatky…“
Aha… ďakujeme za poučenie, ku ktorým z nich patríte Vy, pán Mistrík?
. . .

 

Drahí priatelia,
lieku Remdesivir som sa venovala na mojom blogu už pred mesiacom v samostatnom článku:

„Nový liek“ na Korona? Ten, čo už nevyliečil i vírus Ebola

Veľkú časť minulého roka sa svetový lekársky výskum upriamil na snahu o zachránu obetí nakazených vírusom EBOLA. V klinických testoch v Kongu súťažili medzi sebou 4 experimentálne látky. Z testovaných látok iba o jednej v posudku napísali, že ukázala extrémne biednu schopnosť zachrániť pacientov od smrtonosného vírusu. Tá látka, zvaná REMDESIVIR dokázala síce v laboratórnych podmienkach zablokovať vírus u zvierat, ale pri zachraňovaní ľudských životov v teréne účinkovala v porovnaní s inými dvoma testovanými látkami (mAb114 a REGN-EB3) tak, že bola v aug.2019 z testovania stiahnutá úplne. A práve teraz REMDESIVIR, vytvorený americkým farmaceutickým gigantom Gilead Sciences, vstupuje do nových klinických testov a svetové zdravot.autority to považujú za najsľubnejšiu možnú metódu liečenia pacientov s vážnym priebehom ochorenie COVID-19, nakazených novým koronavírusom. Údajne fakt, že ide o „širokospektrálnu látku, ktorá bola efektívne použitá proti viacerým vírusom v laboratóriu a na zvieratách, je dôvodom, že táto stratégia by mohla fungovať,“ nechali sa počuť experti. Od nedávneho zlyhania v pokuse predĺžiť život pacientom s vírusom EBOLA v sub-saharskej Afrike až po dnešný hon za klinickými testami v Číne a USA. Tento skráteny životopis látky REMDESIVIR symbolizuje priepastný nedostatok antivirálnych liekov na trhu …  [Pokrač.článku]
. . .

 

Ešte vás pozývam na ochutnávku môjho predošlého článku na tému, ktorá je pre Slovensko v kontexte uvoľňovania opatrení extrémne dôležitá:

Koronavírus: Nový Zéland je mu na stope (contact tracing)

Na Slovensku sa novinári už niekoľko týždňov intenzívne zaoberajú prázdnymi a nepodloženými úvahami o tom, ktorá krajina EÚ by mala uvoľniť ktoré opatrenia o týždeň skôr či neskôr, ale podstata problému nám tu vo verejnej diskusií úplne uniká. Tou podstatou kedy uvoľniť a kedy neuvoľniť je pripravenosť tej či onej krajiny zvládať flexibilne aj prípadný zvýšený nápor väčšieho denného prírastku pozitívne testovaných prípadov. Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana tvrdí, že ak bude priemerný denný prírastok infikovaných pod 100, bude sa o 2 týždne pokračovať 2.fázou otvárania, ak to bude od 100 do 150, Slovensko k 2.fáze zatiaľ nepristúpi. Ak bude však denný nárast viac ako 150 nových prípadov, tak sa zatvoria aj prevádzky, ktoré sa dnes otvorili vrámci 1.fázy. Postavené je to teda na nás občanoch, či chceme skákať ako jojo von z opatrení a naspäť dnu do opatrení… Pre dnešok je to skok von.
V krajine, kde aktuálny stav rozšírenia koronavírusu je veľmi podobný tomu na Slovensku – na Novom Zélande – práve v tomto čase odložili vopred avízované uvoľnenie opatrení o ďalší týždeň, uvedomujúc si rezervy, na ktorých by to celé mohlo zlyhať. Rezervy nie na strane ľudí, ale na strane štátu.… [Pokrač.článku] 

ŠutajEštok: Vláda baží po krvi!

20.11.2024

Matúš Šutaj Eštok napísal: „Vláda baží po krvi! Médiami zaznela šokujúca informácia o vražde zadržaného, následne prišla šokujúca správa o úmrtí v cele. Je to nielen obrovská ľudská tragédia, ale aj absolútne zlyhanie štátu a O.Č.T.K. To sa naozaj jedná o vážny problém… Aby bolo jasné, ja neviem, čo dotyčný zadržaný spravil alebo nespravil. Ale [...]

v CPZ SMRŤeľník, A. Danko vysmiaty. ŠutajEštok odchod!

19.11.2024

17.nov.2024 privolaná hliadka namerala 1,9 promile vodičovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Bol umiestnený do CPZ na policajnej stanici v Galante, kde čakal na súdny proces v zrýchlenom konaní, ktorého sa nedožil, v CPZ umrel… 11.jan.2024 podpredseda NRSR s vyšším promile spôsobil dopravnú nehodu: 1.) Na husto zastavanom sídlisku odbočoval z vedľajšej na hlavnú (90 [...]

Heger klame v DenníkuN

12.08.2024

E.Heger mal rozhovor v DenníkuN, kde povedal: „Štve ma, že Matovič v paláci vytrhol svoju demisiu.“ Pýtam sa: Edo, ako môžeš tak klamať?! Sám si na tlačovke po páde svojej vlády a po tej nedemisii novinárom povedal, že potvrdzuješ Igorove slová o tom, ako to prebehlo. Povedal si: „Tak to presne bolo.“ Sám si Igorovi telefonoval do paláca, že Sulík [...]

Ružomberok, doprava

Pre vážnu nehodu pred Ružomberkom je cesta I/18 neprejazdná

09.12.2024 10:27

Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline na sociálnej sieti.

Tbilisi / Gruzínsko /

Bratislava zažije protest a pochod. Súvisia so situáciou v Gruzínsku a na Ukrajine

09.12.2024 10:22

Akcie sa uskutočnia v poobedňajších hodinách.

kiska

Kiska pre zastavenie vyplácania prezidentskej renty podal žalobu

09.12.2024 10:10

Exprezident kritizuje aj to, že sa o zastavení platu nedozvedel oficiálne priamo z kancelárie, ale prostredníctvom médií.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 219
Celková čítanosť: 2906474x
Priemerná čítanosť článkov: 13272x

Autor blogu