Fico: „Jak takí debili sme“

30. apríla 2020, Mária Benová, Politika

R.Fico dnes na tlačovke s pátosom vyhlásil: „Dámy a páni, deficit v r.2019 skončil na úrovni 1,3% a pokiaľ išlo o znižovanie verejného dlhu skončili sme na 48% čo sú historické výsledky v porovnaní s inými štátmi!

To sú slová R.Fica. Aká je však pravda? 20 krajín EÚ malo v r.2019 lepšie hospodárenie ako Slovensko. Horší deficit v tomto mimoriadne hospodársky „úrodnom“ roku zaznamenalo iba 6 krajín EÚ.

Vláda Petra Pellegriniho (SMER-SD) však pôvodne plánovala uzavrieť r.2019 vyrovnaným rozpočtom (t.j. deficit 0%). Na jeseň napokon zmenila svoje plány a oznámila, že uzavrie rok s deficitom vo výške 0,68% HDP. Dnes už vieme, že ani tento plán vláda nesplnila a Slovensko skončilo s deficitom 1,22miliard.€, t.j. 1,3% HDP krajiny.

1.Ficova vláda, 2.Ficova vláda, 3.Ficova vláda ani táto posledná Fico+Pellegriniho vláda nedokázali ani raz dokončiť ani tie hospodársky veľmi dobré roky s vyrovnaným rozpočtom. Každý jeden rok každá z týchto vlád minula viac peňazí ako vybrala na daniach.

Rozpočtové prebytky v r.2019 dosiahlo až 16 členských štátov EÚ vrátane napr. Rakúska, ČR, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Bulharska či dokonca Grécka. Až 16 krajín EÚ dokázalo v r.2019 minúť o niečo menej ako vybrali na daniach a povestná špajza im neostala prázdna pred príchodom roku hospodársky „neúrodného“.

Dánsko . . . . . 3,7% (HDP)
Luxembursko . 2,2%
Bulharsko . . . . 2,1%
Cyprus . . . . . . 1,7%
Holandsko . . . 1,7%
Grécko . . . . . . 1,5%
Nemecko . . . . 1,2%
Rakúsko . . . . . 0,7%
Malta . . . . . . . 0,5%
Slovinsko . . . . 0,5%
Švédsko . . . . . 0,5%
Írsko . . . . . . . 0,4%
Chorvátsko . . . 0,4%
Česká rep. . . . 0,3%
Litva . . . . . . . . 0,3%
Portugalsko . . . 0,2%
SLOVENSKO  -1,3%

Pán expremiér Fico ďalej dnes prezentuje verejný dlh Slovenska 48% HDP ako „výsledok“. Na konci r.2018 to však bol práve on spolu s poslaneckým klubom SMER-SD, ktorí zaviazali vládu P.Pellegriniho nakladať s našimi daňami hospodárne tak, aby tento dlh neprekročil 47,3% HDP. Teda aj v tomto ukazovateli vláda SMER+SNS+MOST pod vedením premiéra P.Pellegriniho jednoznačne zlyhala. Keď už pán trojnásobný expremiér R.Fico v tejto súvislosti použil absurdný prívlastok „historický“, urobme si spolu krátku exkurziu do histórie:

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť: „Opakuje sa tak situácia z rokov 2015, 2016 a 2018, kedy bol deficit nakoniec horší ako bol naplánovaný v štátnom rozpočte… Rok 2017 bol jediný z posledných piatich rokov, kedy bol deficit nižší, ako sa v štátnom rozpočte naplánovalo.“

To jediné podstatné dnes expremiér R.Fico v skutočnosti povedal o pár minút skôr, tesne pred oficiálnym začiatkom tlačovky: „To je hrozné, jak takí debili sme… v tých rúškach.“ (Viď dnešné Noviny TV JOJ … 3.min. 50.sek)
. . .

 

Drahí priatelia,
V stredu 29.apr.2020, Gábor Grendel napísal: „Dnes je to už 24 rokov, čo zavraždili Róberta Remiáša, priateľa Oskara F. – korunného svedka únosu syna prezidenta Michala Kováča. Páchatelia stále nie sú odhalení, pomenovaní a spravodlivo potrestaní. Kým sa to nezmení, nemôže mať naša spoločnosť istotu, že sa podobne obludný čin raz nezopakuje.“
A veruže sa už aj zopakoval, dokonca opakovane. Mafia nasosnutá na štátny aparát zavraždila počas 3.Ficovej vlády investigatívneho novinára Jána Kuciaka s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou. Nebol to však prvý podobný prípad na Slovensku. Minulý týždeň sme si pripomenuli 12 rokov odvtedy, čo bol zo sveta zmiznutý investigatívny novinár Paľo Rýpal. Nedávno som mu na tomto blogu venovala spomienku:

Vražda novinára štátnou mafiou už za 1. Ficovej vlády

28. februára 2020, Kočner+Trnka+Lučan…

Vražda Jána Kuciaka pohla Slovenskom. Znížila v nás prah tolerancie korupcie vo verejnej správe. No Ján nebol 1.investig.novinár, ktorý prišiel o život vďaka svojej práci. Paľo Rýpal zmizol bez stopy už o 10 rokov skôr: 22.apr.2008. Zmizol bez stopy presne tak, ako mal podľa dohodnutého scenára zmiznúť aj Ján Kuciak 21.feb.2018. Pred súdom v Pezinku pôvodný plán vraždy (ktorý napokon nevyšiel) vylíčil…  [Pokrač.článku]
. . .

Do pozornosti dávam ešte jeden môj nedávny článok:

Pellegrini koronavírus neriešil, fakty Juž. Kórea, Taiwan, Singapúr

Jedným z najefektívnejších nástrojov v rukách národných úradov verejného zdravia v časoch epidémie vírusu býva vždy detektívna práca: Pri každej objavenej osobe nakazenej vírusom treba čo najskôr zistiť, s kým všetkým bola táto osoba v nedávnom kontakte umožňujúcom prenos nákazy. Pri novom koronavíruse SARS-CoV-2 ide najčastejšie o osobné stretnutie (2m) či zdieľanie spoločného uzavretého priestoru. Táto technika tzv. stopovania kontaktov (angl.: contact tracing) pomáha dostať ohniská nákazy pod kontrolu skôr, ako by stihli napáchať rozsiahle škody. Ani jedna z krajín EÚ nebola na efektívne stopovanie kontaktov kapacitne pripravená a preto nakoniec skôr či neskôr zaviedli jednotlivé vlády celoštátne opatrenia karanténneho charakteru v záujme atomizácie spoločnosti ako napr. uzavretie škôl, uzavretie väčších fabrík, zavretie veľkej časti obchodov, plošne zavreté služby, fitnescentrá, či plošné celonárodné kampane „#ZostaňDoma“. Štát, ktorý by chcel zavedené opatrenia rušiť…  [Pokrač.článku]