Založ si blog

Fico bol slniečkár. Za naše peniaze

V posledných týždňoch opakovane počúvame expremiéra R.Fica, ako v návale akútneho nedostatku iných argumentov na vlastných tlačovkách nadáva svojím názorovým oponentom do tzv.“slniečkárov“. R.Fico, zdá sa, trpí zásadnými výpadkami pamäte z obdobia, keď sedel na Úrade vlády SR a podpisoval dotácie práve rôznym „slniečkárskym“ mimovládkam (ak už teda mám použiť túto jeho terminológiu).

V okt.2012 dotoval premiér R.Fico mimovládnu organizáciu NOMANTINELS sumou 17.630 eur, čo predstavuje 50 percentné navýšenie oproti sume 11.380 eur, ktorú im v r.2011 nadelila premiérka I.Radičová.

V okt.2012 dotoval premiér R.Fico aj mimovládnu organizáciu Queer Leaders Forum sumou 38.760 eur

 • Queer Leaders Forum je občianske združenie, ktorého cieľom je presadzovanie rovnoprávnosti ľudí s homosexuálnou orientáciou.

V nov.2012 dotoval premiér R.Fico mimovládnu organizáciu Iniciatíva inakosť sumou 73.234 eur, čo predstavuje dokonca dvojnásobok oproti sume, ktorú im v r.2011 nadelila premiérka I.Radičová.

 • Iniciatíva Inakosť spája ľudí a organizácie, ktoré hľadajú riešenia na zlepšenie života lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí…“

Bratislavský Dúhový pochod PRIDE vznikol iba 2 roky predtým ako spoločný projekt Queer Leaders Forum a Iniciatívy inakosť, partnerom pochodu bolo aj divadlo NOMANTINELS.
Poznámky na okraj:

 • Tieto desiatky tisíc eur R.Fico samozrejme nedotoval zo svojho vlastného vrecka, ale z daní nás všetkých.
 • Od r.2013 boli uvedené mimovládky podporované pravidelnými štedrými rezortnými dotáciami od ministrov Ficovej vlády: Maďariča a Lajčáka… Áno toho, prosím pekne, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.

V okt.2012 podpísal dotáciu 25.000 eur pre Nadáciu Charty77, ktorej zakladateľ a 1.predseda správnej rady bol M.Šimečka najstarší (za ČSFR bol poradcom prezidenta V.Havla). Jeho syn M.M.Šimečka je dnes novinárom, publicistom a editorom dnešného „projektu“ DenníkN a po svojom otcovi prebral nakoniec aj miesto v správnej rade Nadácie Charty77. (Synov syn Michal Šimečka je dnes europoslancom v Bruseli za stranu Progresívne Slovensko.)

V rokoch 2012-2017 sa v úspešnosti žiadania o dotácie na Úrade Vlády extrémne dobre darilo aj tzv. Nadácii Milana Šimečku. Za 6 rokov vlády jej R.Fico odklepol spolu až 362.294 eur:

 • 27.Nov.2017 . . . 48.000€
  19.Júl.2016 . . . . 39.500€
  18.Máj.2016 . .  149.974€
  23.Júl.2015 . . . . 40.700€
  30.Sep.2014 . . . 24.000€
  8.Okt.2013 . . . . . 20.000€
  16.Nov.2012 . . . . 40.120€
 • nadaciamilanasimecku.sk o sebe tvrdí: „Nadácia Milana Šimečku sa už 28 rokov snaží byť o nos vpredu v témach týkajúcich sa rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku. Nesie meno významného disidenta, mysliteľa, filozofa a spisovateľa v bývalom Československu. Nadáciu založili v r.1991, krátko po smrti Milana Šimečku, jeho priatelia Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac…“

… uvedení páni zakladatelia nadácie sú verejnosti dobre známi predstavitelia tzv. „bratislavskej kaviarne“, čo je hovorové označenie o.i. aj pre Ústredný Výbor KSS (Konšpiračnej Skupiny Slniečkárov). O stovkách tisícov eur na projekty pod ich záštitou rozhodol svojím podpisom nik iný, ako dnes úhlavný slniečkáro-bijec R.Fico.
Faktická pozn. na okraj:

 • Po nástupe P.Pellegriniho do funkcie premiéra už dotáciu z Úradu Vlády SR nedostala ani jedna zo spomenutých mimovládnych organizácií.

Dobrá rada na záver:

 • Vážení páni expreméri. Dávajte si prosím pozor, aby vyhlásenia, ktorými zahlušujete mediálny priestor sedeli s realitou. Ak už zvoláte tlačovku, tak preto, aby ste nás obohatili argumentami. Ak niektorý z vás argumenty pripravené nemá, nech tlačovku nezvoláva a nechá novinárov pracovať pre ľudí.
 • Vážení páni novinári, keď už ste sa ocitli na tlačovke niektorého expremiéra bez argumentov, mohli by ste aspoň zapracovať a dotlačiť ho k nim svojimi dobre mierenými otázkami. Ak sa vám to zdá ako úloha nemožná, stále máte na výber z takej tlačovky odísť alebo na ňu vôbec nechodiť.

. . .

Drahí priatelia,
premiér I.Matovič o vládach Smeru v pléne NRSR tesne pred schválením Progr.vyhlásenia vlády povedal: „Nepýtam si 100 dní, ale to, ako podlo útočí Robert Fico, je nehodné. Na jeho mieste by som tichúčko šúchal nohami a čakal, kedy mi NAKA zaklope na svoje dvere…“. Iba o pár minút neskôr sa R.Fico postavil pred novinárov, vôkol seba nechal nastúpiť väčšinu svojich poslancov (bez P.Pellegriniho)… V očiach sa mu zračila úzkosť a hlas sa mu chvel počas toho, ako mu z úst vychádzali absurdné výroky o slniečkároch ale aj o ekonomike. Rozbor niektorých som spísala pred mesiacom v článku:

Fico: „Jak takí debili sme“

 • R.Fico dnes na tlačovke s pátosom vyhlásil: „Dámy a páni, deficit v r.2019 skončil na úrovni 1,3% a pokiaľ išlo o znižovanie verejného dlhu skončili sme na 48% čo sú historické výsledky v porovnaní s inými štátmi!
 • To sú slová R.Fica. Aká je však pravda?
 • 20 krajín EÚ malo v r.2019 lepšie hospodárenie ako Slovensko.
 • Horší deficit v tomto mimoriadne hospodársky „úrodnom“ roku zaznamenalo iba 6 krajín EÚ…  [Pokrač.článku]

Krajčí: Matematik Kollár nevedel, ako chce zlepšiť COVIDautomat

25.02.2021

Na kritiku matematika R.Kollára, že „nemáme žiadne dáta“, reagoval minister Marek Krajčí, že na priamu otázku im nevedel odpovedať, ako by chcel zlepšiť COVIDautomat a že si to musí premyslieť… 19.feb. v Rádiu EXPRES: Braňo Závodský: „Jedným z problémov, podľa odborníkov, je nedostatok dát a ich dostupnosť, aby sa dalo zistiť kde sú ohniská, ako [...]

Remišová furt o pravidlách. A zákon kde ostal?

23.02.2021

21.feb. reláciu Na Telo (Markíza) začala pani ministerka Veronika Remišová slovami: „V 1.rade treba povedať, že v EÚ a na Slovensku platia nejaké pravidlá a tie pravidlá sú také, že očkujeme ľudí registrovanými vakcínami a tie vakcíny musia prejsť nejakým registračným procesom… Riadne sme čakali niekoľko mesiacov, kým boli zaregistrované a následne sme ich [...]

Ján Kuciak napísal pravdu. A Matovič?

21.02.2021

Zlatica Kušnírová: „Chcela by som poprosiť všetkých, aby boli naďalej ostražití, aby neskočili na lep. Aj teraz pri referende aj pri tom všetkom, čo opozícia robí, nech si predstavia, že tam kde skončili Janko s Martinkou, že tam mohli byť ich deti. Že toto, čim sme si prešli, že sme im mali strojiť svadbu, nie pohreby, že toto sa môže stať komukoľvek… Toto [...]

David Lindtner

Expredseda bratislavského Okresného súdu Lindtner ostáva vo väzbe

25.02.2021 14:06

Rozhodol o tom na svojom neverejnom zasadnutí Najvyšší súd.

Ebola

Guinea začala s očkovaním proti ebole, epidémiu chce poraziť do šiestich týždňov

25.02.2021 14:00

Vakcíny Guiney poskytla Svetová zdravotnícka organizácia. Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a úmrtnosť na ňu dosahuje až 90 percent.

počasie, hmla, chodec

Takmer v celej Európe je v týchto dňoch zlá kvalita ovzdušia

25.02.2021 13:38

Prachové častice dokážu spôsobiť zdravotné ťažkosti, podporujú aj šírenie koronavírusu. Upozorňuje na to Inštitút environmentálnej politiky.

kajetan kicura

Kičura zostáva vo väzbe

25.02.2021 13:08

Senát 3T Najvyššieho súdu zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 11. februára, ktorý pustil Kajetána Kičuru na slobodu.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 2079978x
Priemerná čítanosť článkov: 13000x

Autor blogu