Založ si blog

Čo Igor odkázal Lukašenkovi vo videu

Volám sa IGOR Alexandrovič Leščeňja.

Prihováram sa vám nielen ako veľvyslanec Bieloruska na Slovensku. Prihováram sa aj ako služobne najstarší veliteľ bieloruskej zahraničnej misie so skúsenosťami veľvyslanca a jediného úradujúceho bieloruského diplomata, ktorý pracoval ešte i na ministerstve zahraničných vecí ZSSR aj na sovietskom veľvyslanectve v zahraničí.

Rovnako ako všetci Bielorusi, aj ja som šokovaný príbehmi o mučení a bití občanov mojej krajiny. Na „TUT.by“ sme na jednej z fotografií v zmesi modrín a podliatin identifikovali spolužiaka mojej dcéry, ktorý určite nikdy nefiguroval v problémoch.

 • [Pozn.: Nezávislý bieloruský spravodajský portál TUT.by je jedna z najsledovanejších webstránok v Bielorusku.]

Žiaľ, toto sa u nás dalo predpokladať.

Pred 15 rokmi bol u nás zrekonštruovaný a otvorený historický komplex opevnenia z čias 2.svet.vojny, nazvaný „Stalinova línia“. A nešlo vtedy iba o spomienkové gesto pripomínajúce chrabrosť sovietskeho národa. Nemenej dôležitým pritom bolo meno Stalina v názve. Potom sa objavil minister vnútra, ktorému uniforma dôstojníka stalinistického NKVD pripomínala nie Stalinove čistky vo vlastných radoch, masaker armádnych veliteľov z r.1937, či Gulagy, ale pripomínala mu Deň Víťazstva. A teraz stovky mojich krajanov pocítili na vlastnej koži, že množstvo príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní v plnej miere oživili tradície NKVD v tolerantnom európskom Bielorusku 21.storočia!

Ministerstvo zahraničných vecí, ktorého predstavitelia obhajujú záujmy Bieloruska v zahraničí, je často prirovnávané k silovým rezortom. Diplomati sa majú snažiť brániť vonkajším zásahom do vnútorných záležitostí krajiny. No ja určite viem, že kľúčovými znakmi silného, súdržného a suverénneho štátu, nepodliehajúceho vonkajším vplyvom zjavne sú: vôľa ľudu, jeho jazyk, história a kultúra. Na Slovensku zastupujem Bielorusko a bieloruský ľud, ktorý je podľa Ústavy jediným zdrojom moci v našej krajine.

Súcitím s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v pokojných sprievodoch, aby ich hlas bolo počuť. Ako rodák z mesta Žodino som s vami – pracovníci fabriky BelAZ!

Úprimne dúfam, že budúcnosť mojej krajiny bude založená na rešpektovaní všetkých vrstiev spoločnosti a predstaviteľov rôznych politických síl.

Toto právo si Bielorusi vytrpeli!
. . .

 • Najskúsenejši bieloruský diplomat zavesil v sobotu 15.aug. večer na youtube.com video s týmto posolstvom vo svojom rodnom jazyku.
 • O pár hodín neskôr zverejnil prepis jeho slov i bieloruský portál EX-PRESS.by:

  Меня зовут Игорь Александрович Лещеня.
  Я обращаюсь к Вам не только как Посол Беларуси в Словакии. Я обращаюсь к Вам в качестве старейшего руководителя белорусского загранучреждения по опыту работы Послом и единственного действующего белорусского дипломата, который работал в МИД СССР и в советском посольстве за рубежом.
  Как и все белорусы, я — в шоке от историй о пытках и избиениях граждан моей страны. На Тут.бай в одной из фотографий месива из синяков и кровоподтеков мы опознали одноклассника моей дочери, который точно никогда не числился в смутьянах!
  К сожалению, для этого были предпосылки.
  15 лет назад у нас была открыта «Линия Сталина». И речь шла не только о подвиге советского народа. Не менее важная причина — имя Сталина в названии. Затем появился министр внутренних дел, которому форма офицера сталинского НКВД напоминала не о мясорубке 1937 г. и не о ГУЛАГе, а о Дне Победы. А теперь сотни моих соотечественников почувствовали на себе, что ряд представителей правоохранительных органов в полной мере возродили традиции НКВД в толерантной европейской Беларуси 21 века!
  МИД, представители которого защищают интересы Беларуси за рубежом, часто приравнивают к силовым ведомствам. Силовики стремятся не допустить вмешательство во внутренние дела страны извне. Но я точно знаю, что ключевыми составляющими сильного, сплоченного, и не подверженного внешним влияниям извне государства являются уважение воли народа, его языка, истории и культуры. В Словакии я представляю Беларусь и белорусский народ, который в соответствии с Конституцией является единственным источником власти в нашей стране.
  Я солидарен с теми, кто вышел на улицы белорусских городов с мирными шествиями, чтобы их голос был услышан. Как уроженец города Жодино, я с Вами — рабочие «БелАЗа» и «Кузнечного завода тяжелых штамповок»!
  Я искренне надеюсь, что будущее моей страны будет основано на учете позиций всех слоев общества и представителей различных политических сил.
  Белорусы выстрадали это право!

. . .

V utorok 18.aug.2020 o 7:53 bieloruský spravodajský portál TUT.by priniesol rozhovor, ktorý si všimol aj portál Aktuality.sk:
Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňja odstupuje z funkcie po tom, čo podporil demonštrantov proti Lukašenkovi. Bol 1.bieloruským diplomatom, ktorý podporoval protesty (a doteraz jediným): „Je to logický krok, pretože ma ako veľvyslanca vymenoval súčasný prezident a predpokladá sa, že musím presadzovať ním určenú politiku. Ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že občianska pozícia vyjadrená v mojom vyhlásení prekročila tento rámec,“ uviedol v rozhovore pre TUT.by … Prezident A.Lukašenko podľa dostupných informácií zatiaľ nepodpísal dekrét o rezignácii veľvyslanca na Slovensku.

Prečo PELLEgrini neodvolal Matoviča a Rašiho

05.07.2021

PELLEgriniho HLAS chcel odvolávať I.MATOVIČA kvôli SPUTNIKU. R.Raši hovoril o „blamáži“, pretože ak sa nepodarí predať zvyšné vakcíny, vznikne podľa neho Slovensku škoda vo výške takmer 20 miliónov dolárov. 😄😁😃🙈 Páni, choďte si doštudovať ZŠ matiku. 20 miliónov sme mali zaplatiť za 2 milióny dávok Sputnika. No kúpili sme len 200 tisíc vakcín, čiže [...]

Matovič o očkovaní šíril hoaxy, šíri prízemný Závodský za pritakávania Lengvarským

24.06.2021

24.júna na rádiu EXPRES minister Lengvarský: „Ale veď vakcinačná kampaň v podstate beží stále. Áno, možno že nám dnes chýbajú nejaké billboardy alebo tlačenie nejakých materiálov, aby boli voľne dostupné, ale veď stále dokola vravím: Zaočkujte sa, budete zdraví. Zaočkujte sa, môžete cestovať. Zaočkujte sa, ochránite svojich príbuzných. Takže ja vidím v [...]

Kolíkovej podvod za 30 miliónov odkryl Matovič

17.06.2021

I.Matovič: „My sme si p.Kolíkovú pozvali na poslanecký klub, tam sme jej nadniesli iks otázok. Ja som ešte predtým bol s viacerými ľuďmi aj na ministerstve spravodlivosti, aby sme mali informácie z prvej ruky. A naozaj som už úprimne presvedčený, že podvod pri prenájme a následnej kúpe budovy Zváračského ústavu bol spáchaný za jej účasti.“ M.Vagovič: [...]

Vladimir Putin

Švédsky úrad nepovolil rodičom, aby svojho syna pomenovali Vladimir Putin

21.09.2021 07:00

Úrad svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že v súlade so švédskymi zákonmi nemôžu byť krstnými menami také mená, ktoré by mohli svojmu nositeľovi spôsobiť prípadné utrpenie či vystaviť ho urážakam.

Justin Trudeau

Podľa exit pollov vedie vo voľbách v Kanade Trudeauova Liberálna strana

21.09.2021 06:50

Oficiálne výsledky predčasných volieb sa očakávajú až v stredu. Dôvodom je vysoký počet hlasov odovzdaných poštou.

nemocnica, sestričky, práca

Vo Svidníku bojujú za svoju nemocnicu, jej zrušenie považujú za nezmysel

21.09.2021 06:38

Navrhovaná optimalizácia nemocníc nahnevala ľudí v regióne. Spísali petíciu, pod ktorú sa počas prvých troch dní podpísalo takmer 2200 občanov.

očkovanie, Sputnik,

ONLINE: USA opäť umožnia prílet očkovaných Európanov

21.09.2021 06:15

Cudzinci, ktorí budú chcieť letieť do USA, okrem očkovania budú musieť mať aj negatívny test na koronavírus.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 2362590x
Priemerná čítanosť článkov: 12840x

Autor blogu