Čaputová lobuje za štátny biznis pre svojich poradcov

28. októbra 2020, Mária Benová, Korona info Politika

Koronavírus priniesol na jar do európskych ekonomík úplne nový typ priemyslu. Pre zjednodušenie ho nazvime PCR-biznis. Ide o výrobcov testovacích sád, tzv.“kitov“ a v neposlednom rade aj o laboratóriá, ktoré pracujú (v posledných týždňoch vo dne v noci) na vyhodnocovaní prítomnosti RNA koronavírusu vo vzorke z nosohltanu budúcich pacientov. Iba v slovenských zemepisných šírkach už dnes dosahuje toto nové priemyselné odvetvie celkové obraty vo výške rádovo 20 miliónov eur mesačne. Je preto úplne prirodzené, že sa v každej krajine EÚ nájdu ľudia, ktorí sa naplno venujú PCR-lobingu. Ľudia, ktorí budú „v mene vedy“ tvrdiť, že kľúčovým riešením na premnožený vírus v krajine je nešpekulovať, zatnúť zuby a robiť to isté, čo sa robieva v časoch „prímeria“, keď výskyt vírusu v populácii je sporadický. Len teraz to vraj treba robiť v 100-násobne väčšom objeme ako počas 1.vlny, lebo veď čísla nepustia. Čo presne? Vraj nič zložité, len dookola stopovať kontakty od čerstvo nakazených (contact tracing) a posielať ich do domácej karantény a na 4.-5. deň šup-šup na PCR test. Takže, keď sme si v čase letného (dlhodobo udržateľného) prímeria s vírusom vystačili s vykonaním 2-tisíc PCR testov denne, tak dnes bude aj naďalej všetko trvalo udržateľné, len postačí, ak tie isté laboratóriá vyhodnotia 200-tisíc testov denne. Pod tým si treba predstaviť vždy cestu do laboratória a 4-hodinový proces zisťovania prítomnosti RNA vírusu, za použitia prístrojov, ktoré už dnes fungujú na 3 smeny. No a k tomu ešte zohnať kdesi na pracovnom trhu minimálne tisícku zdravotníckych pracovníkov, ktorí budú robiť denne šichty (doslova šichty, pri 200 odberoch za deň) na veľkokapacitných odberových miestach. Aby na tie miesta mal kto týchto potenciálne infikovaných posielať, tak potrebujeme samozrejme posilniť tímy na RÚVZ. Ak sme v lete potrebovali cca 100 zamestnancov RÚVZ na stopovanie kontaktov a dnes by sme chceli robiť rovnako kvalitnú robotu, tak by sme si vystačili so 100-násobkom telefonistov v call-centrách plus koordinátori, tímlíderi a manažéri, t.j. 11-tisíc pracovníkov, resp. dlhodobých brigádnikov… Lenže toľko zamestnancov nemajú už ani Ozbrojené sily SR. Stopovanie kontaktov, ich okamžitá domáca izolácia, pretestovanie PCR-testami vie byť veľmi účinným nástrojom v boji s koronavírusom v čase, keď je situácia v krajine stabilizovaná, denná incidencia nemá prudko rastúci trend. Tento nástroj sa však nedá ľubovoľne „nafukovať“ a preto prirodzene žiadna z ťažko postihnutých krajín v EÚ nevybojovala 1.vlnu týmto spôsobom. U krajín EÚ, 1.vlnou zdevastovaných, išlo vždy a všade o kombináciu prísnych LOCKDOWNových opatrení, spolu s príchodom leta a teplého počasia, možno s výnimkou Švédska, kde si vystačili len s tým čakaním na krajšie počasie… i keď za cenu 6-tisíc obetí na životoch.

27.okt.2020 agentúra AFP:
Predseda Európskej rady Charles Michel v utorok vyzval členské štáty EÚ, aby v koordinácii so svojimi partnermi z celého sveta prijali rýchlejšiu metódu testovania na koronavírus za pomoci antigénových testov. Vo svojom týždennom vestníku Ch.Michel uviedol: „V priebehu niekoľkých týždňov sa situácia v Európe vyhrotila zo znepokojujúcej na alarmujúcu…“
„Teraz sa musíme vyhnúť tragédii,“
zdôraznil.
Na identifikáciu nových prípadov COVID-19 používajú európski lekári v širokej miere PCR-test, ktorý dáva výsledok skôr v horizonte dní, miesto toho, aby používali rýchlejšiu, hoci menej spoľahlivú, antigénovú metódu testovania. Michel zdôvodňoval, že s 2.vlnou epidémie „v ktorej sa zmietame“ nastal čas prejsť na rýchlejšiu testovaciu metódu.
„Na veľmi veľkej škále — tzn., keď je rýchlosť šírenia sa infekcie vysoká — je doterajší systém testovania PCR testami nezvládnutelný,“ pretože sa výter z nosa posiela do laboratórii.
Michel uviedol, že „táto PCR technika by mala byť posilnená „antigénovými testami, ktoré — hoci sa v súčasnosti považujú za menej spoľahlivé — sú efektívnejšie a prinášajú výsledky do 15 minút“. Varoval však, že „nesmieme robiť rovnaké chyby ako predtým: musíme koordinovať schvaľovanie týchto antigénových testov, aby sme zabezpečili ich uznávanie v celej Európe.“ 27 lídrov členských štátov EÚ má vo štvrtok 29.okt.2020 uskutočniť mimoriadny video-summit o aktuálnej situácii pandémie koronavírusu v EÚ
© Agence France-Presse –> správu prebrala aj TASR

27.okt.2020, tlačovka v Prezidentskom paláci:
Pani prezidentka si v pondelok k sebe do paláca pozvala jedného veľmi skúseného epidemiológa prof.Krčméryho, jedného dôležitého človeka z „terénu“ MUDr.Visolajského, jedného celoslovensky uznávaného odborníka na matematické modelovanie epidémie doc.Richarda Kollára (ktorý v mar.2020 zachraňoval kožu p.Smatanovi i ministrovi zdravotníctva Petrovi Pellegrinimu dodatočnými korekciami ich uletených apokaliptických modelov),
… aby sa s nimi poradila, čo má novinárom referovať na tlačovke. Žiaľ, ako hovorím, pani prezidentka sa poradila aj s nimi, no nielen s nimi, a preto na jej tlačovej konferencii medzi pár múdrymi myšlienkami odznel aj tento naivný nepodarok, resp. (ne)úmyselný lobing:
p.Prezidentka Zuzana Čaputová: „Preto ma veľmi zaujímal názor odborníkov na to, kde oni považujú za potrebné obrazne povedané pridať. To, čo považujú všetci za potrebné je dostupnosť testovania. Ľudia sa chcú testovať. Častokrát počúvame príbehy a prípady ľudí, ktorí prirodzene nemôžu si zaplatiť testovanie, žijú v spoločnej domácnosti s pozitívne testovanou osobou, ale čakajú až niekoľko dní na to, aby sa k testovaniu vôbec dostali…“
„Dostupnosť testovania. Aby naozaj bola možnosť testovať sa zadarmo (rozumej PCR testami) pre čo najširšiu skupinu ľudí v čo najkratšom možnom čase v budúcnosti, zníženie mobility už spomínané, trasovanie (rozumej contact-tracing), vyvodzovanie zodpovednosti alebo teda kontrola dodržiavania opatrení.“
Hlucháňová, Pravda: „Vy ste ma trošku predbehli s tým PCR testovaním, od akého času podľa Vás, ako presne by mala vláda zorganizovať tú bezplatnosť pre občanov.“
p.Prezidentka Zuzana Čaputová: „Takže bezplatné PCR testy, ja si myslím, že to je vec rozhodnutia alebo politického rozhodnutia, kam investovať zdroje, či už ľudské alebo finančné, vieme všetci, že PCR testy a odborníci ma môžu doplniť, že PCR testy sú samozrejme presnejšie a zachytávajú ten výskyt v ďaleko širšom časovom pásme, to okno je ďaleko širšie ako pri antigénových testoch, preto si myslím že dostupnosť, je to vec rozhodnutia investovania finančných prostriedkov práve do toho, aby sme mali dostatočný počet odberových miest napr. aj mobilnou formou, aby takéto testovanie bolo pre príznakových ľudí dostupné.“

28.okt.2020 na tlačovej konferencii:
Minister zdravotníctva Marek Krajčí: „Úprimne nerozumiem tomu, prečo niektorí potrebujú spochybňovať antigénové testy, ktoré aj podľa čerstvej štúdie Fakult.Nemocnice Motol v Prahe vykazujú vysokú schopnosť identifikovať vysoko infekčných ľudí…“
Igor Matovič: „Ja tomu rozumiem, niekedy sa treba aj pozrieť, kto na pódiu stojí a kto rozpráva a aké má záujmy ešte popri tom.“