Založ si blog

Rusko=teroristický štát, píše parlament

„Kremeľský režim sa snaží zlikvidovať ukrajinský národ a takéto činy musia byť uznané za genocídu, Ruská federácia je štátom, ktorý podporuje a pácha terorizmus,“ v utorok 10.mája sa na tom jednomyseľne uzniesol parlament Litvy (Seimas), pričom 128 poslancov hlasovalo ZA uznesenie, v ktorom sa uvádza, že ruské ozbrojené sily a vojaci sa dopustili masových vojnových zločinov na území Ukrajiny, najmä v mestách Buča, Irpiň, Mariupoľ, Borodyanka a Hostomeľ. Podľa dokumentu je cieľom úplne alebo čiastočne zničiť ukrajinský národ, zlomiť jeho ducha zabíjaním jeho členov po celých rodinách vrátane detí, únosmi, mučením, znásilňovaním, zosmiešňovaním zabitých a mučených.
„Rozsiahlu ozbrojenú agresiu proti Ukrajine zo strany ozbrojených síl Ruskej federácie a jej politického a vojenského vedenia, ktorá sa začala 24.feb.2022, parlament uznáva za genocídu ukrajinského ľudu,“ uvádza sa v uznesení. Zdôrazňuje tiež, že všetci páchatelia musia byť postavení pred súd a že medzinárodné spoločenstvo musí zriadiť špeciálny medzinárodný trest.tribunál, ktorý bude vyšetrovať a posudzovať ruskú agresiu proti suverénnej Ukrajine. Litovský parlament žiada, aby tento tribunál mal právomoc vydávať medzinárodné zatykače, na ktoré sa nevzťahuje štátna imunita ani imunita hlavy štátu, členov vlády, ani iných verej.činiteľov.
„Ruská federácia, ktorej ozbrojené sily si zámerne a systematicky vyberajú civilné ciele na bombardovanie, je štátom, ktorý podporuje a pácha terorizmus,“ uvádza sa ďalej v uznesení parlamentu Litvy. Ruská invázia na Ukrajinu koncom februára zabila tisíce civilistov, zničila civilné budovy a priniesla so sebou aj sexuálne zneužívanie ukrajinských žien a detí, únosy a ďalšie zločiny.
10.mája o 11:30 informovala Litovská verejnoprávna LRT
. . .

10.mája o 17:10 NRSR schválila uznesenie v znení:
Slovenská republika deklaruje svoje záväzky vyplývajúce z charty OSN, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Ženevského dohovoru a taktiež záväzky vyplývajúce z členstva SR v Medzinárodnom trestnom súde, vrátane najzávažnejších trestných činov týkajúcich sa medzinárodného spoločenstva ako celku, trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, trestných činov agresie, a preto, NRSR, ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán zvrchovanej a demokratickej SR, zastupujúci jej občanov, hrdo sa hlásiaci k odkazu SNP a Novembra 1989, pamätajúc na vlastné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, slobodu a práva na sebaurčenie, dôrazne odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a vyzýva Ruskú federáciu k okamžitému zastaveniu bojov, stiahnutiu všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovania jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
NRSR, podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov, odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie, vrátane prezidenta Vladimíra Putina, aby zastavili represiu voči týmto osobám a rešpektovali ľudské práva a slobody.
Zo 124 prítomných poslancov NRSR:
98 hlasovalo ZA
8 hlasovalo PROTI (Blaha+Kamenický zo SMERu + 6 poslancov ĽSNS)
17 poslancov SMERu sa zdržalo
1 nehlasovala – Slavěna Vorobelová
Neprítomných bolo 8 poslancov SMERu (vrátane poslancov R.Fico, Baška, Kéry…) ako aj všetci poslanci okolo Milana Mazureka

Putin v šoku: Už ho nepočúvajú ani jeho vlastní velitelia

10.03.2022

9.mar.2022 Reuters: Ministerstvo obrany Ruskej federácia priznalo, že niektorí vojaci základnej vojenskej služby boli vyslaní na Ukrajinu počas aktuálneho konfliktu, čo však predtým ruský prezident Vladimir Putin pri rôznych príležitostiach opakovane popieral s tým, že „na Ukrajinu boli vyslaní len profesionálni vojaci a dôstojníci“, naposledy 8.mar.2022: [...]

Blaha+Žilinka sú vítači okupantov. Od Brežneva po Putina

22.02.2022

Ešte ani nevyschol atrament na podpise V.Putina, a okupantov už s otvorenou náručou vítal Ľ.Blaha, ešte v tú istú noc napísal 15-bodový status: (10.) Ukrajina má dnes 2 možnosti. Zatiahnuť národ a možno aj celú Európu do agresívnej a nezmyselnej vojny, ktorú nemôžu vyhrať. Alebo konečne začať rozmýšľať mozgom. Nezahrávať sa s Ruskom… (11.) A Európa a svet [...]

RTVS šliape po pamiatke Kuciaka, promo pre primitíva so šibenicou

21.02.2022

13.feb.2022 na TA3 v priamom prenose drzo klamal nezaradený poslanec Erik TOMÁŠ: „Takto vyzerali protesty ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO, vyhrážanie sa obesením.. Ja ukazujem protesty ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO… Túto kultúru zaviedol Igor Matovič, p.Sulík atď…“ Dvorný klamár TV Markíza, následne od r.2006 ministra vnútra R.Kaliňáka, neskôr potom samotného premiéra [...]

F-16 / Stíhačka /

USA a Japonsko vykonali vojenské cvičenie letectva nad Japonským morom

26.05.2022 09:35

Tokio a Washington chceli demonštrovať spoločné odhodlanie po tom, ako Pchjongjang v stredu odpálil tri balistické rakety.

súdna rada, súdy, kancelária

Bola razia NAKA na súde neslýchaná? Súdna rada sa nezhodla

26.05.2022 06:40

Došlo k zásahu do nezávislosti súdu alebo policajti pri razii postupovali zákonne? Súdna rada nedokázala prijať stanovisko.

vojna na Ukrajine, Odesa

ONLINE: Zelenskyj: Nevymeníme územie za mier, bol by to Mníchov 1938

26.05.2022 05:45, aktualizované: 08:31

Podľa Zelenského sa Ukrajina musí starať o ľudí, ktorí žijú na okupovaných územich, nie o politikov, ktorí sa už ponáhľajú znovu stretávať s Putinom.

Gautam A. Rana

Ako veľvyslanec USA má prísť na Slovensko Gautam A. Rana

26.05.2022 05:37

Americký prezident Joe Biden nominuje na post mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca na Slovensku amerického diplomata indického pôvodu Gautama A. Ranu. Biely dom v stredajšom vyhlásení oznámil prezidentov zámer poslať Ranovu nomináciu na ďalšiu ratifikáciu.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 199
Celková čítanosť: 2565833x
Priemerná čítanosť článkov: 12894x

Autor blogu