Milánsky denník ilCORRIEREdellaSERA priniesol svedectvo mladej Talianky menom Stefania Giardoni, jednej z prvých pacientiek nakazených koronavírusom v Ríme. Na počiatku sa u nej objavilo prechladnutie, bolesti hlavy a strata zmyslu pre chuť. Stefaniu testovali pozitívne na COVID-19 už pred 2 mesiacmi, no stále nebola schopná definitívne poraziť vírus, ktorý sa podľa jej vlastných slov do nej „zamiloval ako do svojho hostiteľa až do tej miery, že nevie odísť a opustiť moje telo.“
„Je to nekonečná odysea, takmer 2 mesiace som pozitívna na koronavírus. Bola som postupne hospitalizovaná v 3 nemocniciach. Urobili mi 4 pľúcne CT snímky. A ešte stále som sa neuzdravila,“ povedala Stefania. „Na začiatku marca ma prijali do Spallanzaniho nemocnice, keď sa mi počiatočné príznaky zhoršili a k horúčke sa pridal kašeľ, ktorý mi už takmer znemožňoval dýchanie, urobili mi V nemocnici testy na koronovírus, a následne aj prvé CT-vyšetrenie pľúc. Mala som už obojstranný zápal pľúc. Zo Spallanzaniho nemocnice ma presunuli do Covid Center 3 v Casal Palocco, kde som už bola kratšie. Riešili mi aj problémy s vyšším krvným tlakom, ktorými vznikol ako vedľajší efekt lieku Hydroxychloroquine. Ale už to konečne vyzeralo, že sa moja nočná mora skončila. Test mi vyšiel negatívny a mohli ma z nemocnice prepustiť domov.“
A konečne sa potom už všetko zlé na dobré obrátilo? Ešte veru nie, pretože Stefania sa doma opäť cítila chorá. Až tak, že bola 5.apr.2020 nútená navštíviť pohotovosť v nemocnici San Camillo. Ďaľší test na koronavírus jej opäť vyšiel pozitívne. Stefania Giardoni pobudla v nemocnici ďalšie 3 týždne, konečne sa opäť cíti zdravo a 28.apr.2020, ju lekári znova podrobia testu na koronavírus a vykonajú CT-vyšetrenie.
. . .
Zatiaľ čo tento príbeh mladej Stefanie Giardoni, ktorá s koronavírusom musela naozaj bojovať, si všimlo len veľmi málo novinárov, paralelný príbeh jej krajanky, 23-ročnej študentky a modelky menom Bianca Dobroiu, obletel za posledných 48 hodín snáď už celý svet. A to napriek tomu, že jej ochorenie prebieha našťastie bez vážnejších príznakov. I keď titulky hlásajú, že v tele modelky Biancy sa koronavírus drží ako kliešť celé 2 mesiace, jadrom všetkých článkov sú nastajlované fotky z instagramu mladej neznámej pacientky (resp. doteraz neznámej). Viď správy o.i. aj:
v talianskom LaSTAMPA
v švédskom EXPRESSEN
v argentínskom Infobae
v austrálskej TV 7NEWS
v indonézskom Wolipop
v švajčiarskom BLICK
v maďarskom BLIKK
v rumunskom CANCAN
v tureckom Sözcü Gazet
v gréckom NEWPOST
v britskom TheSun
v nórskom Dagbladet
v chorvátskom net.hr
v čilskom Pagina7
na brazílskom HugoGloss
v americkom Newsweek
v indonézskom indzone.id
v katalánskom MUNDO DEPORTIVO
v chorvátskom VečernjiLIST
v slovenskom denníku NovýČAS
v singapúrskom InternationalBussinesTimes
v taiwanskom 自由時報電子報 (rozumej LibertyTIMES)
. . .
22.apr.2020 prebral denník NewYorkTimes od agentúry REUTERS túto reportáž:
WU-CHAN – Du Mingjun, oblečená v skafandri, s respirátorom aj rúškom na tvári, zaklopala na mahagónové dvere bytu v prímestskej štvrti Wu-chan. Muž v obyčajnom rúšku pootvoril dvere a po tom, čo sa mu Du predstavila ako psychologička, vtisli sa mu slzy do očí: „Naozaj to už psychicky nezvládam…“ Mužovi, ktorý vyzeral na päťdesiatnika, objavili nový koronavírus v tele ešte začiatkom februára. Bol liečený v dvoch nemocniciach predtým, ako bol premiestnený sem do karanténneho centra, zriadeného v bloku apartmánových domov v priemyselnej časti mesta Wu-chan. „Prečo tie testy stále tvrdia, že mám vírus? Už je to 3.mesiac odkedy som ho dostal…“
Odpoveď na túto otázku je zahalená rúškom tajomstva aj pre lekárov v Číne, bojujúcich v 1.línii proti koronavírusu a to napriek tomu, že sa im už úspešne podarilo spomaliť šírenie koronavírusu po celej krajine. V meste Wu-chan sa vírus 1.krát objavil už v decembri a miestni lekári referujú o rastúcom počte prípadov, keď sa pacienti s vírusom zotavujú, ale ich testy zostávajú naďalej dlhodobo pozitívne napriek zbavenia sa všetkých príznakov. V dobe, keď Čína prechádza do úplne novej fázy boja s nákazou je jednou z najväčších výziev práve fenomén „takmer vyliečených pacientov“. Títo pacienti boli v určitom okamihu po zotavení testovaní negatívne, ale následne opäť pozitívne, niektorí dokonca až o 70 dní neskôr, tvrdia lekári. Mnoho z nich je testovaných pozitívne už počas veľmi dlhej doby, 50-60 dní.
Vyhliadky na to, že ľudia zostanú pozitívni, s vírusom v tele a teda potenciálnymi trvalými zdrojmi nákazy, vyvolávajú medzinárodné obavy. Mnohé krajiny sveta sa totiž v týchto dňoch snažia uvoľňovať prísne celonárodné opatrenia a naplno rozbiehať ekonomiku, keďže čísla ukazujú spomaľovanie šírenia vírusu. Globálne odporúčaná doba karantény po vystavení riziku nákazy je v súčasnosti 14 dní. Podľa čínskych zdravotníckych úradov zatiaľ neboli potvrdení noví pacienti nakazení koronavírusom od takýchto staro-nových prípadov. Čína zatiaľ nezverejnila presné čísla hovoriace o tom, koľko pacientov patrí do tejto „záhadnej“ kategórie. Z komunikácií medzi čínskymi nemocnicami a agentúrou Reuters však vyplýva, že sa bavíme najmenej o desiatkach takýchto prípadov.
Južná Kórea hlási, že pozitívne testy aj po uplynutí 4 alebo viac týždňov malo až okolo 1.000 pacientov (takmer 10%). V Taliansku si zdravotnícke úrady tiež všimli, že množstvo pacientov s koronavírusm je testovaných pozitívne aj po viac ako mesiaci.
Keďže sú k dispozícii len obmedzené informácie o tom, nakoľko sú títo pacienti infekční, lekári vo Wu-chane ich radšej držia v izolácii. Zhang Dingyu, prezident nemocnice Jinyintan, kde sa liečili najvažnejšie prípady ochorenia COVID-19 popísal tento problém ako jeden z aktuálne najnaliehavejších v nemocnici a povedal, že intenzívne spolupracujú s poradcami a konzultantmi, práve ako je psychologička Du. Pomáhajú im zmierniť emocionálny tlak. „Ak je na skupine pacientov takýto emocionálny tlak, dokáže to ovplyvniť aj celkové nálady v spoločnosti,“ uviedol prezident nemocnice Jinyitan. Yuan Yufeng, viceprezident v nemocnici Zhongnan (vo Wu-chan), pre agentúru Reuters povedal, že si je vedomý prípadov, keď pacienti majú pozitívne testy aj po 2 mesiacoch od prvého pozitívneho diagnostikovania: „Počas epidémie SARS v r.2003 sme nič také nevideli,“ uviedol s odkazom na prepuknutie závažného akútneho respiračného syndrómu, ktoré infikovalo 8.098 ľudí na celom svete, väčšinu z nich v Číne.
Pacienti v Číne sú prepustení z karantény po sérii dvoch po sebe idúcich negatívnych testoch, odobratých s odstupom najmenej 24 hod., samozrejme v prípade ak už nevykazovali príznaky…
Hlavne neotvárať hranice, lebo zo zahraničia ...
https://www.newnotizie.it/2020/04/26/coronav… ...
Ach, jáj, ... na Corriere della Sera ani na ...
To aj ludia v karantene u nas hlasia ze jedne ...
Cize to ze existuju ine nemoci znamena ze treba ...
Celá debata | RSS tejto debaty