Založ si blog

Matovič v diskusii s Kotlebom. Štátnik či blázon?

V nedeľu 2.feb. sme opäť videli v diskusii M.Kotlebu. Ten odvážny, ktorý sa nebál už v októbri ako prvý ísť s ním do duelu, bol Igor Matovič. Presne 4 týždne pred voľbami si tento duel zopakovali v RTVS. Posledná relácia o5min12 vyrobila verejnoprávnej televízii najvyššiu sledovanosť za posledné 2 roky.

Medzitým sa M.Kotleba objavil už aj v ďalších TV diskusiách. Napr. aj v tej pamätnej o5min12 s Alojzom Hlinom a T.Druckerom, kde p.predseda KDH „kresťanskému hnutiu“ dobré meno veru nespravil. Namiesto logických argumentov a vecných faktov na oponenta M.Kotlebu vyťahoval predovšetkým množstvo osobných invektív a krivých obvinení zo sexuálnej deviácie. Vyšetrovanie M.Kotlebu v prípade obťažovania mladistvého dievčaťa Polícia SR zastavila ako neopodstatnené, p.predseda KDH bol upozornený, no s osobnými útokmi neprestal. 

„Nebudem reagovať na urážky tohoto liberála,“ úsečne a s úsmevom konštatoval M.Kotleba. Komu tým p.Hlina pomohol? Pre priaznivcov ĽSNS a dokonca aj pre náhodných, politicky slabšie zorientovaných kresťanov, onedlho voličov, bol pomyselným víťazom tejto nešťastnej konfrontácie M.Kotleba.

Možno si poviete, že to nebolo o odvahe, či zbabelosti, keď donedávna ostatní politici odmietali diskusie s účasťou zástupcu ĽSNS. Že je to o dôslednom odmietaní extrémizmu. Ale odhliadnuc od toho, že sa M.Kotleba v októbrovej relácii verejne dištancoval od popierania holokaustu, nenávisti a násilia voči Rómom, apod., kto pasoval ostatných politikov do role tých svätých, ktorí sú bez chyby?

Ak by sme šli meno po mene: p.Trubana mala jeho propagácia drog medzi študentami na akademickej pôde katapultovať preč z politiky skôr, než v nej začal.

Pána exprezidenta Kisku zase jeho obvinenie z vážneho daňového podvodu, za podobné prípady boli v minulosti niektorí podnikatelia už aj obžalovaní aj odsúdení. To je fakt, na ktorom nič nemenia ani opakované klamstvá novinárov v časopise .týždeň a denníku SME.

A čo blízka spolupráca p.Beblavého s ministrom p.Kaníkom(SDKÚ), čo jeho popieranie kauzy GORILA vo voľbách 2012, čo jeho následné založenie strany #SIEŤ?

A čo p.Mihál, šedá eminencia strany p.Beblavého, ktorý bol už v r.2006 zakladajúcim členom a jedným z volebných lídrov strany NÁDEJ, financovanej J.Haščákom a J.Malchárkom? (Ako nám sami porozprávali v nahrávke GORILA)

A čo p.Štefunko, ten čo ťahá nitkami strany p.Trubana, bývalý priateľ a horlivý podporovateľ R.Fica, ktorý predtým než založil a financoval rozbeh strany, zbohatol aj čerpaním fondov od vlády Smeru? S požehnaním ľudí ako Pellegrni, Raši…? Ktorých dnes p.Truban kritizuje, že tie fondy sa vo veľkom rozkrádali?

A čo p.Hlina a jeho angažovanosť pre Mečiarovo HZDS aj po r.1998, kedy už bolo všade dosť informácii o tom, že Mečiarov režim bol zločinecký režim? A čo fyzické napadnutie poslanca v parlamente p.poslancom Hlinom?

A čo Igor Matovič, ktorý, bohužiaľ, práve takéhoto p.Hlinu na kandidátke OĽANO v r.2012 mal, i keď pôvodne na defacto nezvoliteľnom mieste? A nedá mi tu nespomenúť aj Igorovu kauzu z 1.sv.prijímania, ktorá u nás v Trnave rezonuje dodnes.

Kto z nás, čo sami seba nálepkujeme ako DEMOKRATICKÁ OPOZÍCIA je bez viny? Ten nech prvý hodí kameň.

K politikom súčasnej vlády sa ani nebudem vyjadrovať, pretože po tom, čo sa na nás od nich valí, by mi na ich kauzy nestačilo ani tisíc článkov.

Ale len jeden zo všetkých mnou menovaných si poctivo váži hlas ľudí, ktorí Kotlebu v parlamente chcú, len jeden z nich nepovyšuje nad voličmi toho druhého, nepohŕda nimi a sadne si za stôl k diskusii. Konštruktívne kritizuje, navrhuje riešenia. A v závere podá ruku. Nepodá M.Kotlebovi ako priateľovi, ale M.Kotlebovi ako volenému zástupcovi občanov Slovenskej republiky. Tak tomu bolo aj v obedňajšej relácii RTVS poslednú nedeľu.

Určite som nikdy nechcela obhajovať klamstvá, populizmus, ekonomické diletantstvo ani hnedú „pospolitú“ minulosť M.Kotlebu a ani dnes tak neurobím. To, čo chcem vyzdvihnúť a oceniť je ďalší ústretový a štátnický krok Igora Matoviča. A to nielen smerom k politickému súperovi, ale i voličom.

Najprv dal Kresťanskej Únii štedrý priestor na kandidátke OĽANO. Potom OĽANO spolu s KÚ ako prví ponúkli predvolebnú koalíciu a polovicu kandidátky pre KDH. V oboch prípadoch išlo o to, aby určite neprepadol ani jeden hlas demokraticky mysliacich a kresťansky cítiacich voličov.

Ďalší štátnicky krok bol, že šiel ako prvý do TV diskusií s niekým, koho donedávna ignorovali všetci ostatní politici. Igor Matovič tam verejne pomenoval veci, ktoré treba nahlas povedať. Násilie v uliciach nie je cesta. Cesta je dialóg. Predovšetkým s frustrovaným voličom. Tento dialóg sa premietol aj do zverejnených otázok, ktoré hnutie OĽANO zverejnilo v sobotu. Z nich voliči ale aj nevoliči hlasovaním vyberú tie, ktoré sú pre nich ťažiskové.

O tomto by mala byť politika. Mať na pamäti ľudí, ich záujmy. Oni politikov zvolili a dali im mandát konať v najlepšom záujme občanov. A základom pre docielenie najlepšieho záujmu je diskusia s analýzou problému, vypočutím protistrany, ale aj konfrontácia s jeho voleným zástupcom za okrúhlym stolom, vysielaná v priamom prenose. Toto Igorovi Matovičovi veľmi kvitujem. Ten, ktorého nálepkujú cirkusant a poloblázon, si v pokoji vedel sadnúť a rozprávať sa s tým, o ktorom tvrdia, že je neznášanlivý.

Nemôžeme o sebe vyhlasovať, že sme kresťania a zároveň povýšenecky odmietať diskutovať s iným človekom. Toto Ježiš neučil.

Nedeľná diskusia Matoviča s Kotlebom bola jedna z mála tých vecných, mala obsah, výpovednú hodnotu, neboli to prázdne všeobecné reči, ani ľúbivé, manipulačné a nič nehovoriace kecy a už vôbec nie osobné invektívy. Ak oponent zavádza a klame, treba na to upozorniť, ale vecne, bez diskusných faulov. Takto si predstavujem diskusiu politikov.

Článku môžete dať hlas aj klikom na: Vybrali.sme.sk
(po otvorení linku stačí už len klik na ružové tlačítko „Hlasuj“)

Matovič zjednotil PS+Smer +novinárov cez Šimkovičovú

22.02.2024

Fico aspol radi dávajú Matoviča a jeho hnutie do jednej kopy s progresívcami, s prezidentkou. A všetky liberálne médiá podľa nich vraj píšu v jeho prospech. Už 3roky sa deje presný opak. V Aktuality, SME, DenníkN takmer denne Matoviča doslova šikanovali. A stále to pokračuje. Komentáre v Aktualitách, okrem šéfredaktora Bardyho, pravidelne venuje Matovičovi ešte [...]

Aktuality kopú za Fica

05.02.2024

Dnes sa Bárdy z Aktualít krásne prezradil. Už to ani neskrýva. Vytešuje sa, že Matovič má tak málo percent v prieskume, lebo by sa jeho strana nedostala do parlamentu a vďaka tomu by všetky tie prepadnuté hlasy mohli Ficovi nahnať ústavnú väčšinu. A hneď nato sa teší z toho, ako protesty opozície najviac poškodili Matovičovi, lebo na nich nie je. A kope doňho. Takže vy [...]

Ficovláda: Sľuby vs skutky

30.01.2024

Reči vs skutky tejto vlády: 1. Pred voľbami Fico: „Ani náboj na Ukrajinu.“ V apríli 2022 Fico: „Mne je ľúto, čo sa deje na Ukrajine, ale s týmto Slovensko nič nemá. Pomáhajme Ukrajincom, ako sa dá, ale nie zbraňami.“ Po voľbách: „My nebudeme blokovať komerčné dodávky zbraní.“ A zároveň Ficova vláda rozširuje zmluvu s Nemeckom, vojenské [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 213
Celková čítanosť: 2811064x
Priemerná čítanosť článkov: 13197x

Autor blogu