Založ si blog

Koronavírus: Cesty nákazy mapujú vedci čoraz presnejšie

Každý vírus má svoj vlastný, jedinečný spôsob interakcie so svetom a koronavírus SARS-CoV-2 je veľmi dobre vyzbrojený. Plánuje sa zapísať do svetovej histórie spôsobením pandémie v množstve krajín. Udomácnený je v ľudskom tele dávno predtým, ako sa v ňom začnú prejavovať príznaky (symptómy). Dlhé predsymptomatické obdobie je nebezpečné tým, že zdravo sa cítiaci človek bez najmenšieho podozrenia prenáša nákazu ďalej. U koronavírusu to trvá často až 5-14 dní (tzv. inkubačná doba).

Koronavírus sa skrýva v tele nakazeného počas celej tejto dlhej (inkubačnej) doby. Hoci sa pacient stále cíti zdravo, pravdepodobne už šíri vírus ďalej do svojho okolia. Nová čínska štúdia preukázala, že najobvyklejšia doba, počas ktorej vírus zostáva v dýchacích cestách pacienta, je ešte ďalších 20 dní od začiatku symptómov. No v niektorých prípadoch až 37 dní od začiatku prejavovania sa symptómov.

V Rocky Mountain Laboratories (Montana,USA), Oddelenie vírusovej ekológie je i súčasťou Národného ústavu alergických a infekčných chorôb. Vedúci oddelenia, Dr.Vincent Munster píše:
Nový koronavírus sa môže zabývať aj v horných dýchacích cestách, čo umožňuje vírusu ľahšie sa šíriť kašľom a kýchaním na rozdiel od staršieho koronavírusu MERS, ktorý sme v našich laboratóriách taktiež skúmali. Ten mal tendenciu infikovať hlavne bunky dolných dýchacích ciest. Hoci bol MERS smrteľnejší ako nový vírus, nešíril sa tak ľahko a nestal sa pandémiou. Spolu s kolegami sme práve dokončili štúdiu nového koronavírusu, aby sme lepšie porozumeli jeho životaschopnosti mimo tela hostiteľa, teda vo vzduchu a na rôznych povrchoch. Naše experimenty potvrdzujú, že isté množstvo koronavírusu môže na papierovom kartóne zostať aktívne, t.j. schopné infikovania človeka, až do 24hod. Až do 3dní na nerez.oceli.

Keď sme vírus rozprášil na jemné voľne poletujúce čiastočky, ostal aktívny 3hod. Na medenom povrchu 4hod. Najčastejšia doba „prežitia“ akt.vírusu bola v tomto prípade 13hod. na nerez.oceli a 16hod. na polypropyléne (bežnom plastovom povrchu). Ale treba i dodať, že v reálnom svete mimo laboratórii sa vírus nešíri formou rozprášených častíc (pokiaľ ste zrovna nenavštívili infekčné oddelenie nemocnice), ale formou tzv. kvapôčkovej infekcie, čiže kýchnutím alebo zakašľaním. Taká kvapôčka môže doletieť do vzdialenosti 2 metrov.

Ako sa koronavírus stále viac šíri, zaujímavá začína byť otázka pravdepodobnosti nákazy cez predmety, ktoré chytilo pred nami už veľa ľudí, ako napr. mince, drobné bankovky, rôzne plochy v samoobsluhe, či kľučky na dverách. Naše centrum vždy varuje ľudí: Čistiť a dezinfikovať pravidelne! Životaschopnosť koronavírusu na povrchu týchto predmetov je jedna vec, no jeho schopnosť infikovať ľudí s pribúdajúcim časom klesá. I keď je teoreticky možné infikovať sa vírusom aj deň po tom, čo ho na daný povrch niekto vykašľal alebo vykýchol, tá šanca je výrazne nižšia ako v priebehu prvých pár hodín.“

Je potrebné zároveň dodať, že ak už má niekto na rukách stále aktívny vírus, infikovať sa ním môže až vtedy, keď si chytí tvár či oči, alebo keď takými rukami začne jesť. Preto si pri najbližšej príležitosti treba opäť dôkladne umyť ruky a s nikým si ruku nepodávať.
Čiastočne prebraté z článku v denníku The Washington Post
. . .

Čínsky tím vedcov naviac 4.mar.2020 úplne presne popísal mechanizmus, ako nový koronavírus v pľúcach napáda „dýchaciu“ bunku epitelu. Toto je kľúčový objav pri zachraňovaní ľudských životov, nakoľko obete koronavírusu umierajú predovšetkým na obojstraný zápal pľúc. Viac o objave čínskych vedcov v mojom staršom článku:

Koronavírus: Kľúčový objav vedcov!

Čínskym vedcom sa podarilo zistiť, ako sa presne nový koronavírus SARS-CoV-2 v pľúcach naviaže na „dýchaciu“ bunku epitelu, aby si z nej následne mohol urobiť rukojemníka a vyprodukovať v nej viac vírusov, svojich klonov. Ide o objav vedeckého tímu pod vedením pána Qiang Zhou na Univerzite Westlake v Hangzhou. Na povrchu buniek pľúcneho epitelu je receptor (bielkovina) ACE2… [Pokrač.článku]

GENDER expert Pietruchová trepe dve na 3

22.05.2020

Riaditeľka Odboru rodovej rovnosti opustila v stredu svoj úrad na Ministerstve práce..(MPSVaR) so slovami… Oľga Pietruchová: „O zmene k lepšiemu po voľbách sa v agende práv žien, rodovej rovnosti a ľudských práv naozaj povedať nedá. MPSVaR pod vedením „posledného križiaka“ mení spätne naše odborné stanoviská a núti akceptovať pripomienky Konferencie [...]

Gen. prokurátor obvinil šéfa opozície z miliardovej krádeže

21.05.2020

Gen.prokurátor JČ v pondelok obvinil jedného z najbohatších ľudí v krajine RF z účasti na krádeži jednej miliardy pri podvode v štátnych firmách, spáchanom v rokoch 2014-2015. Uviedla to agentúra Reuters s pripomienkou, že oligarcha RF už utiekol do Ameriky. Stalo sa tak po tom, čo jeho strana SD, ktorej bol predsedom a poslancom v parlamente, stratila po voľbách moc. Hovorcu [...]

U Richtera zabarikádovaná LGBTikona. Konečne končí

20.05.2020

Povieme si 2 veľmi podobné príbehy dvoch vysoko postavených štátnych úradníčok, z ktorých iba jeden skončil happy-endom… 26.sept.2019 pikantnú kauzu otvoril denník NovýČAS: Zamestnankyňa kancelárie prezidentky Henrieta Hajtová na sociálnej sieti zdieľala príspevok, v ktorom 50-tisíc účastníkov Národného pochodu za život nazvala: „Inkvizítori. Pokrytci. [...]

roman ostružlík vražda basternáka

Súd prepustil z väzby Ostružlíka, obžalovaného v kauze vraždy Basternáka

27.05.2020 18:15

Ostružlík bol obžalovaný v kauze zločinu úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010.

ústavný súd

Ústavný súd zastavil konanie v časti návrhu poslancov Smeru

27.05.2020 17:42

Ide o schválený zákon ktorým získal Úrad verejného zdravotníctva pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov.

Mária Kolíková

Kolíková: Predsedom súdnej rady nemusí byť výlučne sudca

27.05.2020 17:01

Podľa nej bude prvoradé, aby v budúcnosti na čele súdnej rady stála osoba, ktorá prinavráti dôveru ľudí v spravodlivosť a nezávislosť justície.

Branislav Gröhling

Gröhling potvrdil, že sa diskutuje o zrušení deviateho ročníka

27.05.2020 14:08, aktualizované: 14:34

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga to však bude rozhodnutie odborníkov.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidujem za hnutie OĽaNO s č.100.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 898470x
Priemerná čítanosť článkov: 13613x

Autor blogu