Založ si blog

Koronavírus: Cesty nákazy mapujú vedci čoraz presnejšie

Každý vírus má svoj vlastný, jedinečný spôsob interakcie so svetom a koronavírus SARS-CoV-2 je veľmi dobre vyzbrojený. Plánuje sa zapísať do svetovej histórie spôsobením pandémie v množstve krajín. Udomácnený je v ľudskom tele dávno predtým, ako sa v ňom začnú prejavovať príznaky (symptómy). Dlhé predsymptomatické obdobie je nebezpečné tým, že zdravo sa cítiaci človek bez najmenšieho podozrenia prenáša nákazu ďalej. U koronavírusu to trvá často až 5-14 dní (tzv. inkubačná doba).

Koronavírus sa skrýva v tele nakazeného počas celej tejto dlhej (inkubačnej) doby. Hoci sa pacient stále cíti zdravo, pravdepodobne už šíri vírus ďalej do svojho okolia. Nová čínska štúdia preukázala, že najobvyklejšia doba, počas ktorej vírus zostáva v dýchacích cestách pacienta, je ešte ďalších 20 dní od začiatku symptómov. No v niektorých prípadoch až 37 dní od začiatku prejavovania sa symptómov.

V Rocky Mountain Laboratories (Montana,USA), Oddelenie vírusovej ekológie je i súčasťou Národného ústavu alergických a infekčných chorôb. Vedúci oddelenia, Dr.Vincent Munster píše:
Nový koronavírus sa môže zabývať aj v horných dýchacích cestách, čo umožňuje vírusu ľahšie sa šíriť kašľom a kýchaním na rozdiel od staršieho koronavírusu MERS, ktorý sme v našich laboratóriách taktiež skúmali. Ten mal tendenciu infikovať hlavne bunky dolných dýchacích ciest. Hoci bol MERS smrteľnejší ako nový vírus, nešíril sa tak ľahko a nestal sa pandémiou. Spolu s kolegami sme práve dokončili štúdiu nového koronavírusu, aby sme lepšie porozumeli jeho životaschopnosti mimo tela hostiteľa, teda vo vzduchu a na rôznych povrchoch. Naše experimenty potvrdzujú, že isté množstvo koronavírusu môže na papierovom kartóne zostať aktívne, t.j. schopné infikovania človeka, až do 24hod. Až do 3dní na nerez.oceli.

Keď sme vírus rozprášil na jemné voľne poletujúce čiastočky, ostal aktívny 3hod. Na medenom povrchu 4hod. Najčastejšia doba „prežitia“ akt.vírusu bola v tomto prípade 13hod. na nerez.oceli a 16hod. na polypropyléne (bežnom plastovom povrchu). Ale treba i dodať, že v reálnom svete mimo laboratórii sa vírus nešíri formou rozprášených častíc (pokiaľ ste zrovna nenavštívili infekčné oddelenie nemocnice), ale formou tzv. kvapôčkovej infekcie, čiže kýchnutím alebo zakašľaním. Taká kvapôčka môže doletieť do vzdialenosti 2 metrov.

Ako sa koronavírus stále viac šíri, zaujímavá začína byť otázka pravdepodobnosti nákazy cez predmety, ktoré chytilo pred nami už veľa ľudí, ako napr. mince, drobné bankovky, rôzne plochy v samoobsluhe, či kľučky na dverách. Naše centrum vždy varuje ľudí: Čistiť a dezinfikovať pravidelne! Životaschopnosť koronavírusu na povrchu týchto predmetov je jedna vec, no jeho schopnosť infikovať ľudí s pribúdajúcim časom klesá. I keď je teoreticky možné infikovať sa vírusom aj deň po tom, čo ho na daný povrch niekto vykašľal alebo vykýchol, tá šanca je výrazne nižšia ako v priebehu prvých pár hodín.“

Je potrebné zároveň dodať, že ak už má niekto na rukách stále aktívny vírus, infikovať sa ním môže až vtedy, keď si chytí tvár či oči, alebo keď takými rukami začne jesť. Preto si pri najbližšej príležitosti treba opäť dôkladne umyť ruky a s nikým si ruku nepodávať.
Čiastočne prebraté z článku v denníku The Washington Post
. . .

Čínsky tím vedcov naviac 4.mar.2020 úplne presne popísal mechanizmus, ako nový koronavírus v pľúcach napáda „dýchaciu“ bunku epitelu. Toto je kľúčový objav pri zachraňovaní ľudských životov, nakoľko obete koronavírusu umierajú predovšetkým na obojstraný zápal pľúc. Viac o objave čínskych vedcov v mojom staršom článku:

Koronavírus: Kľúčový objav vedcov!

Čínskym vedcom sa podarilo zistiť, ako sa presne nový koronavírus SARS-CoV-2 v pľúcach naviaže na „dýchaciu“ bunku epitelu, aby si z nej následne mohol urobiť rukojemníka a vyprodukovať v nej viac vírusov, svojich klonov. Ide o objav vedeckého tímu pod vedením pána Qiang Zhou na Univerzite Westlake v Hangzhou. Na povrchu buniek pľúcneho epitelu je receptor (bielkovina) ACE2… [Pokrač.článku]

Prečo PELLEgrini neodvolal Matoviča a Rašiho

05.07.2021

PELLEgriniho HLAS chcel odvolávať I.MATOVIČA kvôli SPUTNIKU. R.Raši hovoril o „blamáži“, pretože ak sa nepodarí predať zvyšné vakcíny, vznikne podľa neho Slovensku škoda vo výške takmer 20 miliónov dolárov. 😄😁😃🙈 Páni, choďte si doštudovať ZŠ matiku. 20 miliónov sme mali zaplatiť za 2 milióny dávok Sputnika. No kúpili sme len 200 tisíc vakcín, čiže [...]

Matovič o očkovaní šíril hoaxy, šíri prízemný Závodský za pritakávania Lengvarským

24.06.2021

24.júna na rádiu EXPRES minister Lengvarský: „Ale veď vakcinačná kampaň v podstate beží stále. Áno, možno že nám dnes chýbajú nejaké billboardy alebo tlačenie nejakých materiálov, aby boli voľne dostupné, ale veď stále dokola vravím: Zaočkujte sa, budete zdraví. Zaočkujte sa, môžete cestovať. Zaočkujte sa, ochránite svojich príbuzných. Takže ja vidím v [...]

Kolíkovej podvod za 30 miliónov odkryl Matovič

17.06.2021

I.Matovič: „My sme si p.Kolíkovú pozvali na poslanecký klub, tam sme jej nadniesli iks otázok. Ja som ešte predtým bol s viacerými ľuďmi aj na ministerstve spravodlivosti, aby sme mali informácie z prvej ruky. A naozaj som už úprimne presvedčený, že podvod pri prenájme a následnej kúpe budovy Zváračského ústavu bol spáchaný za jej účasti.“ M.Vagovič: [...]

Vladimir Putin

Švédsky úrad nepovolil rodičom, aby svojho syna pomenovali Vladimir Putin

21.09.2021 07:00

Úrad svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že v súlade so švédskymi zákonmi nemôžu byť krstnými menami také mená, ktoré by mohli svojmu nositeľovi spôsobiť prípadné utrpenie či vystaviť ho urážakam.

Justin Trudeau

Podľa exit pollov vedie vo voľbách v Kanade Trudeauova Liberálna strana

21.09.2021 06:50

Oficiálne výsledky predčasných volieb sa očakávajú až v stredu. Dôvodom je vysoký počet hlasov odovzdaných poštou.

nemocnica, sestričky, práca

Vo Svidníku bojujú za svoju nemocnicu, jej zrušenie považujú za nezmysel

21.09.2021 06:38

Navrhovaná optimalizácia nemocníc nahnevala ľudí v regióne. Spísali petíciu, pod ktorú sa počas prvých troch dní podpísalo takmer 2200 občanov.

očkovanie, Sputnik,

ONLINE: USA opäť umožnia prílet očkovaných Európanov

21.09.2021 06:15, aktualizované: 07:28

Cudzinci, ktorí budú chcieť letieť do USA, okrem očkovania budú musieť mať aj negatívny test na koronavírus.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 2362627x
Priemerná čítanosť článkov: 12840x

Autor blogu