Založ si blog

Nový prejav COVID-19 u detí hlásia Taliani, USA aj Česi

Jedným z prvých príznakov ochorenia COVID-19 môžu byť podľa lekárov Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a 3.lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe tzv. COVIDOVÉ PRSTY. Je to vyrážka, ktorá sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich pacientov ako 1.príznak ochorenia. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Tereza Romanová.

„Chceme na to upozorniť rodičov aj zdravotnícku verejnosť zvlášť v dnešnej dobe, keď sa uvoľňujú opatrenia a menšie deti sa vracajú do škôl,“ uviedla Romanová.

Ako tzv. COVIDOVÉ PRSTY označujú lekári červené hrbole na prstoch najmä dolných končatín, ktoré sú bolestivé na dotyk a môžu svrbieť. Podľa riaditeľa a prednostu dermatovenerologickej kliniky MUDr. Petra Arenbergera sa u niektorých pacientov objavili ako jediný príznak ochorenia COVID-19. „Covidové prsty sú pre dermatológmi niečo nové,“ dodal P.Arenberger. Pacienti s takými kožnými príznakmi by podľa neho mali byť vyšetrení na nákazu novým koronavírusy.

Reakcia tela na vírus
Vyrážka pravdepodobne vzniká podľa lekárky Moniky Arenbergerovej ako zápalová reakcia kože na antigén vírusu spojený s ischémiou končatín, teda ochorením tepien v končatinách alebo krvnými zrazeninami.

Vľavo hore – počiatočné štádium. Vpravo hore – ten istý pacient o 4 dni neskôr. Úplné zmiznutie nastáva po 2-3 týždňoch… Dolné 2 foto sú iní pacienti. (Zdroj: Dermatologia Pediatrica, Bari, Taliansko)

Kožné príznaky infekcie koronavírusom sa podľa hovorkyne fakultnej nemocnice FNKV Terezy Romanovej vyskytujú asi u 20% pacientov. Objavujú sa obvykle v 3.-5. deň ochorenia a neskôr samy odznejú. Zatiaľ sa zdá, že ich výskyt nesúvisí so závažnosťou priebehu ochorenia. Sú ale bolestivé na dotyk, pripomínajú začervenanie kože pri dlhodobom pôsobení chladu a môžu svrbieť.

Príznaky COVID-19
K hlavným príznakom tohto ochorenia patrí zvýšená teplota, kašeľ, dýchavičnosť, bolesť hlavy a únava. Pozorované sú aj iné kožné príznaky nového koronavírusu, (napr. žihľavka, mramorovaná kože a drobné krvné výrony na dolných končatinách). Nie však každý s týmito príznakmi je nakazený koronavírusom.
-> COVIDOVÉ PRSTY sú ale špecifické len pre túto infekciu. Na tento príznak upozornili ako prví talianski vedci, ktorí priniesli aj kratšiu štúdiu.

Britská asociácia ušných, nosných a krčných lekárov (ENT UK) tiež upozornila, že ďalším príznakom covidu-19 môžu byť tiež strata čuchu a strata chuti. V Južnej Kórei, kde prebieha rozsiahle testovanie populácie, hlásilo 30 percent z 2000 pozitívne testovaných práve stratu čuchu ako hlavný symptóm.

4.mája 2020 túto informáciu priniesla Česká televízia

Čo tomu predchádzalo?
30.apr.2020 o viacerých druhoch zápalových symptómov ochorenia COVID-19 informoval americký TV kánál CBS News
1.mája 2020 priniesol denník NewYorkTimes podobnú reportáž s dôrazom na COVIDOVÉ PRSTY
3.mája 2020 reportáž z amerického denníka NYT prebral portál SeznamZpravy.cz

Sulík je hlúpy, klamár či lenivý diletant?

16.06.2022

2.júna Pravda: Sankcie, ktoré uvalila EÚ na Rusko sa ťažko dotknú aj SR. Zásobovanie ropou môže byť problém. Spoločnosť Slovnaft berie na vedomie sankcie, avšak upozorňuje na možné riziká. „Po 8 mesiacoch od platnosti sankcií nebudeme vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne stred.Európy. Súčasné znenie sankcií nám totiž neumožní vývoz kľúč.produktov na [...]

Putin: Dobývanie území je naša základná hodnota

10.06.2022

9.júna prezident V.Putin: „Práve sme navštívili výstavu k 350.výročiu Petra Veľkého. Odvtedy sa takmer nič nezmenilo. Je to podivuhodné! Tak-nejak to aj vy sami zistíte, takto pochopíte! Veď Peter Veľký viedol Severnú vojnu 21r. Zdalo by sa, že on vojensky napadol Švédsko, a že im niečo uchmatol… Ale on im nič neuchmatol, on tie územia prinavrátil! A takto to [...]

Rusko=teroristický štát, píše parlament

10.05.2022

„Kremeľský režim sa snaží zlikvidovať ukrajinský národ a takéto činy musia byť uznané za genocídu, Ruská federácia je štátom, ktorý podporuje a pácha terorizmus,“ v utorok 10.mája sa na tom jednomyseľne uzniesol parlament Litvy (Seimas), pričom 128 poslancov hlasovalo ZA uznesenie, v ktorom sa uvádza, že ruské ozbrojené sily a vojaci sa dopustili masových [...]

Salman Rushdie

Rushdie už nepotrebuje pľúcnu ventiláciu a dokáže hovoriť

14.08.2022 06:05

Britský spisovateľ Salman Rushdie už viac nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie a je schopný rozprávať.

Zrúcanina hradu Korlátka

Nepoznané potulky hradom Korlátka, pribudnú schody do novej časti

14.08.2022 06:00

Záchrana zrúcaniny hradu Korlátka pri obci Cerová na Záhorí už trvá niekoľko rokov. Časom z nej bude vidieť viac.

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 201
Celková čítanosť: 2611037x
Priemerná čítanosť článkov: 12990x

Autor blogu