Založ si blog

Trest. oznámenie na N-ovinárku Tódovú za ohrozenie utaj. skutočnosti podal Forisch

Gen.Prokuratúra SR
Štúrova 2, Bratislava

Osobne podané:
30.7.2020 o 10:18

VEC: Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti a vyzvedačstva

Vzhľadom na skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin, podávam v zmysle §196 ods.1 Trest.poriadku trestné oznámenie na osoby,ktorých verejné konanie indikuje podozrenie zo spáchania trestných činov:
Ohrozenie utajovanej skutočnosti podľa §319 T.Z. a
Vyzvedačstva podľa §318 T.Z.

I. Čas, miesto, priebeh a páchatelia trest.činu

Z opatrnosti, ak sa tak doposiaľ nestalo, podávam toto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a spolupáchateľa Moniku Tódovú, ktorých konanie – vyzradenie utajovanej skutočnosti o príslušnosti osoby Mgr. Lukáša Kyselicu k Vojenskému spravodajstvu – indikuje podozrenie zo spáchania trestných činov:
Ohrozenia utajovanej skutočnosti podľa §319 T.Z. a
Vyzvedačstva §318 T.Z.

Táto zákonom chránená informácia – utajovaná skutočnosť – bola dňa 27.7.2020 uverejnená novinárkou Monikou Tódovou v Denníku N v článku s názvom
Kyselica odišiel z polície do vojenskej tajnej služby. Bol tam, aj keď išiel Balciar po Naďovi
a túto informáciu následne potvrdzovala aj dňa 28.7.2020 v ďalšom uverejnenom článku v Denníku N s názvom
Kyselica odchádza z funkcie. Podľa Matoviča je hrdina

Podľa zákona o Vojenskom spravodajstve a zákonov týkajúcich sa ochrany utajovaných skutočností, príslušnosť konkrétnej osoby k Vojenskému spravodajstvu je sama o sebe utajovanou skutočnosťou a ten, kto takúto skutočnosť zvnútra Vojenského spravodajstva vyniesol sa dopustil porušenia zákona, nehovoriac o možnom následnom ohrození životov príslušníkov Vojenského spravodajstva a im blízkych osôb a samozrejme tiež bezpečnostných záujmov štátu. Utajovaná skutočnosť je chránená pred nepovolanou osobou a cudzou mocou spôsobom ustanoveným v zákone, v predpisoch vydaných na jeho vykonanie a v ďalších osobitných predpisoch.

Nepovolaná osoba – v tomto prípade novinárka Monika Tódová – je podľa zákona č.215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností fyzická osoba, ktorá nie je oprávnená oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami nad rozsah, ktorý jej je určený. A ďalej zákon uvádza, že povinnosťou nepovolanej osoby, ktorá získa informáciu, alebo nájde vec, ktorá je utajovaná, je povinná neodkladne ju odovzdať úradu alebo útvaru Policajného zboru a na požiadanie odovzdávajúceho vydá príjemca doklad o jej prevzatí. Nepovolaná osoba, ktorá sa oboznámi s utajovanými skutočnosťami, je povinná neodkladne to oznámiť úradu alebo útvaru Policajného zboru a o skutočnostiach, s ktorými sa oboznámila zachovávať mlčanlivosť.

Z uvedených informácií nie je zrejmé, kto osobe Monika Tódová poskytol utajované informácie a prečo sa rozhodla nepostupovať podľa jednotlivých ustanovení zákona č.215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností aj keď z uverejnených článkov je naprosto zrejmé, že osobe Monika Tódová boli všetky skutočnosti dobre známe. Je teda dôvodné podozrenie, že neznámy páchateľ a spolupáchateľ Monika Tódová sa dopustili trestných činov:
Ohrozenia utajovanej skutočnosti podľa §319 T.Z. a
Vyzvedačstva podľa §318 T.Z.
a súčasne tieto trestné činy boli spáchané osobitným motívom – na objednávku podľa §140 T.Z.

Orgány činné v trestnom konaní žiadam o výsluch osoby Monika Tódová a ďalej zaistenie digitálnych stôp z komunikačných zariadení a počítačov osoby Monika Tódová s cieľom zistiť aké osoby jej poskytli utajované skutočnosti a či nehrozí opakovaný únik ďalších utajovaných skutočností smerom von z Vojenského spravodajstva k osobe Monika Tódová.

Žiadam, aby OČTK za účelom zistenia skutkového stavu postupovali v súlade s §2 ods.10 Trest.poriadku, a aby som bol o postupe OČTK informovaný v zákonnej lehote v zmysle ustanovení §196 ods.2 Trest.poriadku.

S úctou,

Pavol FORISCH                 

. . .

PRÍLOHA – DEFINÍCIE v T.Z.:

 • Ohrozenie utajovanej skutočnosti podľa §319 T.Z.
  (1) Kto vyzvedá skutočnosť utajovanú na ochranu záujmov SR alebo na ochranu záujmov iného štátu, medzinár.organizácie, nadnár.organizácie alebo združenia štátov, na ochranu záujmov ktorých sa SR zaviazala, označenú podľa zákona stupňom utajenia Prísne tajné alebo Tajné, s cieľom vyzradiť ju nepovolanej osobe, alebo kto s takým cieľom zbiera údaje obsahujúce utajovanú skutočnosť, alebo kto takú utajovanú skutočnosť nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na 6mesiacov – 3roky.
  (2) …Kto takú utajovanú skutočnosť úmyselne do cudziny vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na 1-5rokov.
 • Vyzvedačstvo podľa §318 T.Z.
  (1) Kto vyzvedá skutočnosť utajovanú na ochranu záujmov SR alebo na ochranu záujmov iného štátu, medzinár.organizácie, nadnár.organizácie alebo združenia štátov, na ochranu záujmov ktorých sa SR zaviazala, označenú podľa zákona stupňom utajenia Prísne tajné alebo Tajné, s cieľom vyzradiť ju cudzej moci alebo cudziemu činiteľovi, alebo kto s takým cieľom zbiera údaje obsahujúce takú utajovanú skutočnosť, alebo kto takú utajovanú skutočnosť cudzej moci úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na 4-10 rokov.
 • §140 T.Z.
  Osobitným motívom sa rozumie spáchanie trestného činu:
  a) na objednávku,
  b) z pomsty,
  c) v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin,
  d) v úmysle spáchať trestný čin terorizmu…

Minister Krajčí: Už budeme vypočutí!

26.09.2020

Marek Krajčí: „DOSTALI SME SA NAD KRITICKÚ HRANICU Tou je na základe našich pozorovaní z iných krajín úroveň 40 nových prípadov na 100.000 obyvateľov (za 14 dní). Túto hranicu Slovensko prekonalo pred pár dňami a po niekoľkých týždňoch konštantného reprodukčného čísla 1,15 nám stúplo na 1,2 (Dnes už každý nakazený nakazí v priemere 1,2 človeka vo svojom [...]

Drucker HLÁSna trúba SMERu trúbi falošne

22.09.2020

Tomáš Drucker je šéfom mimoparlamentnej strany Dobrá voľba, ktorá v posledných parlamentných voľbách získala 3,06%. V poslednej dobe si však tento bývalý riaditeľ Slovenskej Pošty a exminister zdravotníctva za Fica, či 3-týždňový minister vnútra v Pellegriniho vláde z Gen.Prokuratúry spravil fetiš. Trest.oznámenia od Tomáša Duckera tam pristávali vari častejšie [...]

Blaha sa chvastá, že najal Kočnerovu opičku

17.09.2020

V aug.2019 zadržala pri domovej prehliadke polícia mobilné telefóny M.Jankovskej a ďalších 5 sudkýň a sudcov, s ktorými M.Kočner intenzívne komunikoval. Na jedného (žeby privilegovaného?) sudcu sa však pri tejto akcii zjavne „pozabudlo“. Do centra pozornosti médií (no stále nie vyšetrovateľov) sa tento ctihodný sudca dostal až o celé 2 mesiace neskôr. Chybou v [...]

bankomat, karta, kreditka, kreditná karta

Vyhodili bankomat do vzduchu, k peniazom sa nedostali

26.09.2020 19:15

K výbuchu, ktorý poškodil pobočku banky v košickej mestskej časti Nad jazerom, došlo v sobotu krátko pred 3.00 h.

autobus, Čierne nad Topľou

Po zrážke autobusu s autom na východe sú traja zranení

26.09.2020 18:34

K zrážke autobusu s osobným autom došlo v sobotu dopoludnia na ceste pri obci Čierne nad Topľou, okres Vranov nad Topľou.

Jaroslaw Kaczynski, Poľsko, koaličná dohoda

V Poľsku zažehnali vládnu krízu, majú novú koaličnú dohodu

26.09.2020 17:57

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) v sobotu uzavrela novú koaličnú dohodu so svojimi dvoma menšími partnermi.

Juraj Šeliga

Šeliga a Pellegrini spoločne vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední

26.09.2020 14:22

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku a viniť ich za nárast prípadov.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidujem za hnutie OĽaNO s č.100.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 1376778x
Priemerná čítanosť článkov: 12403x

Autor blogu