31.aug.2020 flámsky denník HetLaatsteNieuws: Verejnosti známy policajný spis letiskovej polície v Charleroi opisuje okolnosti zadržania Slováka Jozefa Chovanca v lietadle na letisku veľmi detailne, no neuvádza už podrobnosti z nočných udalostí v policajnej cele. „Tento spis je prinajmenšom nekompletný,“ myslí si belg.novinár Faroek Ozgunes… 3,5 stranový záznam popisujúci udalosti počas zadržania J.Chovanca predtým, ako skončil v policajnej cele. Spis je v týchto miestach veľmi podrobný a zdôrazňuje zložité okolnosti zatknutia. Tento podrobný popis je v príkrom rozpore so stručným súhrnným opisom toho, čo sa stalo následne v policajnej cele: „Podozrivý je prehľadaný skôr, ako je umiestnený do cely. Dali sme ho do cely 2…“ V správe sa po prvýkrát uvádza, že situácia v cele je „problematická“ o pol druhej: „O 1:25 sme museli navštíviť podozrivého v jeho cele, pretože si násilne udrel hlavu o dvere jeho cely.“ Potom nasleduje už len 11 stručných viet o tom, čo sa deje v cele až po zástavu srdca. Nikde žiadna zmienka o použití modrej prikrývky, či o hajlovaní policajtky, už vôbec žiadna zmienka o tom ako niekto dlhé minúty kľačí na chrbte podozrivého…
1.sep.2020 doobeda TASR: V belgickom federál.parlamente boli pred výbor predvolaní súčasný flámsky premiér Jan Jambon (v r.2018 bol federálnym ministrom vnútra), vtedajšia šéfka belg.polície a v súčasnosti šéfka Europolu Catherine De Bolleová, ako aj súčasný šéf federálnej polície Marc De Mesmaeker. Všetci 3 mali podať správu o prípade Slováka J.Chovanca, ktorý zomrel koncom feb.2018 po potýčke s políciou na letisku v Charleroi.
Ako prvý sa pred poslancov dostavil vtedajší minister vnútra J.Jambon. Na úvod prejavil sústrasť príbuzným a vyjadril nádej, že sa celý prípad vyjasní. Zdôraznil, že to, čo vidieť na videozáberoch z cely na letisku je „neprípustné, nevysvetliteľné a hrozné“. Na svoju obhajobu uviedol, že policajný spis, ktorý v tom čase – koncom feb.2018 – skončil na jeho stole „v žiadnom prípade neobsahoval zábery zachytávajúce násilné konanie policajtov. Spis pred 2,5 rokmi vyzeral úplne inak,“ vyhlásil J.Jambon. Denník De Morgen spresnil, že ich redakcia 1.policajný spis videla a sú v nej iba veľmi stručne opísané nočné udalosti v Chovancovej cele…
Jambon podľa vlastných slov ako minister vnútra nepochybil, lebo nemal k dispozícii informácie, ktoré by mohli vyvolať znepokojenie. Ani stretnutie s vtedajším veľvyslancom SR mu vraj neposkytlo také informácie, aby bol „znepokojený“ stavom vyšetrovania prípadu…
- Pozn. na okraj:
- Slovenskí novinári by nemali mať problém verifikovať tieto posledné slová J.Jambona. Veľvyslancom SR v Belgicku bol v r.2018 Stanislav Vallo, otec neskoršieho primátora Bratislavy Matúša Valla.
- 28.feb.2018 Flámska verejnoprávna VRT priniesla stručnú správu s vyjadreniami prokurátora, ktorý incident na letisku popisoval, síce stručne ale chronologicky dosť presne. Keď už nič iné, táto správa mohla byť alarmom v hlavách zodpovedných policajných i politických funkcionárov…
(Správu VRT som preložila v mojom staršom článku)
1.sep.2020 večer holandský portál AD.nl prebral od belgického HLN.be článok:
OBJAVIL sa 2.policajný SPIS v BELGICKOM prípade SMRTI v CELE: „Prokuratúra vedela, že existuje videozáznam“
Spis, ktorý má teraz v rukách denník HetLaatsteNieuws, bol napísaný sotva 55 minút po 1.stručnom spise, ale podrobnejšie sa venuje skutkovým okolnostiam. A tiež ukazuje, že prokuratúra už v ten istý deň zaistila i videozáznam. „Prokuratúra vedela od 1.dňa, že existuje videozáznam,“ hovorí Ann Van De Steen, právnička vdovy po J.Chovancovi.
1.policajný spis vypracovaný letiskovou políciou v Charleroi 23.feb.2018 o 19:10 hod, po incidente, pri ktorom zahynul J.Chovanec, bol stručný a neúplný. To ukázalo porovnanie s videozáznamami. Na povrch však vyplával 2.spis, ktorý videli v redakcii HetLaatsteNieuws (HLN.be). Tento spis bol z 20:06 hod. Dvakrát dlhší, dvanásť strán a oveľa podrobnejší. Od toho, koľko piva vypil Chovanec, až po to, ako ho držali na posteli v cele s piatimi dôstojníkmi.
Ani v 2.spise však nie je zmienka o hajlovaní ani o modrej deke, ktorá bola omotaná okolo Chovanca. A podľa spisu navyše prokuratúra ešte v ten istý deň zabavila kamerové záznamy. A že zatiaľčo všetci policajní funkcionári, minister spravodlivosti, minister vnútra, policajné odbory, dokonca i vyšetrovací tím, ktorý vec vyšetroval, všetci svorne tvrdili: VIDEO NIKTO NIKDY NEVIDEL, odkedy vdova zverejnila videozáznam svojich posledných chvíľ, v krajine začali protesty. Šéf leteckej polície odstúpil.
55 minút
Sotva 55 minút po 1.spise urobili 2.súhrnný spis 3 dôstojníci letiskovej polície, dvaja z nich boli tiež prítomní v cele, kde bol Chovanec zadržiavaný. Právnička vdovy po J.Chovancovi nevychádza z údivu, keď ju s týmito zisteniami konfrontuje redakcia belg.denníka: „Prokuratúra vedela od 1.dňa, že existujú kamerové záznamy,“ hovorí právnička Ann Van De Steen. „Takže tie záznamy boli do spisu pridané na samom začiatku. Takže to mohlo byť dávno vyšetrené.“
Advokátka si okrem toho pri súhrnnom spise kladie otázky: „Prečo existujú 2 verzie a najskôr bol vypracovaný stručný spis a až potom ten s podrobnosťami?“ Zaujímalo by ju. „Iba ten 1.spis mal byť zaslaný do kabinetu vtedajšieho ministra vnútra J.Jambona. Nič v spise nenaznačovalo, že mu bude potom odoslaný aj 2.spis. V každom prípade je to veľmi zvláštna situácia.“
„Zálohujte kamery“
2.spis je rozdelený do rôznych kategórií, ktoré sa týkajú zdravia Chovanca, upozornenia hasičov, tlmočníka a sudcu na 2 incidenty v cele. A situácia a okolnosti sú podrobne popísané. Napr. 23.feb.2018 o 19:35 vydal pokyn službukonajúci prokurátor: „Pustite lekára, aby podozrivého navštívil a postaral sa o neho. A zálohujte kamerové záznamy z trasy, ktorú prekonal podozrivý,“ píše sa v spise.
Celý incident, pri ktorom bol Chovanec vysadený z lietadla – bol už dôkladne popísaný v 1.spise – je podrobnejšie opísaný aj v 2.spise. Ten ukazuje, že dôstojníci na mieste boli veľmi dobre informovaní o zdravotnom a psychickom stave muža. O 23:30 prišli na policajnú stanicu 3 jeho priatelia. Uvádzajú, že „má psychické problémy a že užíva lieky, pretože má problémy so štítnou žľazou“. V ten deň údajne vypil 3-4 pivá.
5 policajtov v cele
Spis opisuje aj to, ako piati policajti dobijú Chovanca na posteli v cele po tom, čo druhýkrát narazil hlavou do dverí cely. Incident sa začína o 4:22. „Na monitorovacích kamerách vidíme, že podozrivý je veľmi nepokojný a má krvavú tvár.“ Rozhodli sme sa vojsť k nemu do cely, aby sme mu zabránili v ďalšom zraňovaní seba.“
Do cely vtrhlo päť policajtov vyzbrojených štítom. Narazia na Chovanca, ktorého označujú ako „múr“. „Je rozrušený a prejavuje neobvyklú silu.“ Dotlačili Chovanca do pravého rohu cely. Dokázali ho spútať a požiadať ho, aby sa upokojil, aby mohli skontrolovať jeho rozbitú tvár. Čoskoro padne rozhodnutie podať mu sedatíva, „aby ho bolo možné ošetriť“. Potom sa však Chovanec vymaní. Rozhodnú sa ho zložiť na posteľ, aby ho dostali pod kontrolu. To si vyžiada všetkých päť agentov.
Jeden policajt mu blokuje hlavu, ďalší ramená. Tretí policajt sa zameriava na panvu a ruky. Štvrtý mu tlačí na zápästia a lakte a posledný sa zameriava na Chovancove členky. „Sme nútení ho takto držať niekoľko minút…do príchodu záchrannej služby.“ Nakoniec, keď mu podávajú sedatívum, zároveň mu vtedy diagnostikovali zástavu srdca, je prevezený do nemocnice Marie Curie v Charleroi.
Čo je však isté:
Štátna prokuratúra mala kamerové záznamy z cely od 1.dňa. Záznamy sa zhromažďujú už o 5:50 ráno, čiastočne pomocou mobilného telefónu: „Obrazová dokumentácia je zaznamenávaná pomocou osobného mobilného telefónu, lebo náš softvér nám neumožnil zálohovanie,“ uvádza sa v spise. Zábery začínajú od bodu, keď Chovanec začne narážať na dvere cely, o 4:15. Končia o 5:10, keď ho záchranná služba odniesla z cely, na resuscitáciu. „Záznamy sú uložené na CD, to kuriér neodkladne odnesie na trestný súd v Charleroi.“
Máte pravdu, aj mňa to zaujíma, preto o tom ...
Vážená pani asistentka váženého poslanca ...
Všetkým, ktorí tvrdia, že Igor Matovič nekoná... ...
A čo Igor, mlčí, točí stále o rúškach, ...
Tvoj šéf mlčí, tak ho rešpektuj. Už ťa ...
Celá debata | RSS tejto debaty