Založ si blog

Belgický gen. prokurátor šokuje. Nevidí vraj dôkazy, že Chovanca zabil policajt

2.sep.2020 večer zverejnila belgická Generálna Prokuratúra oblasti Mons tlačovú správu k prípadu CHOVANEC:
Predovšetkým by sa nemalo zabúdať na to, že ide o prípad, ktorý je stále predmetom vyšetrovania. Vzhľadom na množstvo často mylných tvrdení v médiách, ktoré sú často zverejňované i v rozpore s utajením vrámci vyšetrovania, či právami zainteresovaných strán, či prezumpciou neviny, sa po získaní súhlasu vyšetrujúceho sudcu domnievame, že je potrebné oznámiť toto:
Akokoľvek sa môžu tie videozáznamy zdať šokujúce a nepochopiteľné, je vždy nebezpečné ich komentovať a vyvodzovať z nich záväzné vyhlásenia bez toho, aby mohli byť zasadené do kontextu svojich súvislostí a posúdené na základe toho, čo vyplýva z celého spisu. Je tiež riskantné, zábery komentovať bez toho, aby prebehli vypočutia všetkých zúčastnených a bez potrebných expertných správ.
Fakty z vyšetrovania možno zhrnúť takto:

 • [v nasled.pasáži som sa spoľahla na preklad z agentúry TASR]
 • 23.feb.2018 bol na letisko v Charelroi okolo 19.00 h po tom, ako jeden z cestujúcich násilne prenikol cez odbavovaciu bránu (číslo 9) a nastúpil do lietadla smerujúceho na Slovensko, privolaný tím federálnej polície. Kapitán s týmto cestujúcim na palube odmietol vzlietnuť. Chovanec sa vzpieral vyvedeniu z lietadla, pričom boli zranení dvaja policajti.
  O 19.25 h policajti privolali hasičov, aby ošetrili vyvedeného pasažiera a ich dvoch zranených kolegov. Hasiči nevstúpili do cely vzhľadom na agresívne a násilné správanie zadržanej osoby. O 20.05 h polícia kontaktovala lekára, aby prišiel Chovanca vyšetriť. Po opakovanej upomienke lekár dorazil na letisko o 23.25 h a vyplnil dokument potvrdzujúci schopnosť zadržaného prenocovať v cele.
  Podľa prokuratúry bol nočný pobyt Slováka v cele poznamenaný viacerými incidentmi. O 1.25 h si službukonajúci operátor prostredníctvom videokamery všimol, že zadržaný búcha päsťami a nohami na dvere cely. Dvaja policajti ho vyzvali, aby s tým prestal a neubližoval si a podali mu pohár vody, ktorý so vyžiadal. O 4.20 h operátor opäť privolal políciu i hasičov, lebo Chovanec opakovane udieral hlavou na dvere cely. Steny miestnosti a dvere boli pokryté krvou. Policajti sa rozhodli zasiahnuť a upokojiť ho, čo bolo náročné vzhľadom na jeho silu a násilné správanie. Policajti sa po dohode s hasičmi rozhodli privolať záchrannú lekársku službu.
  Lekár so sestričkou dorazili krátko pred piatou hodinou a o 5.04 h mu podali injekciu so sedatívom. Zároveň skonštatovali, že zadržanému prestalo biť srdce, bol na mieste resuscitovaný a následne prevezený do nemocnice, kde zomrel 27.feb.2018…
 • [pokračujem opäť vlastným prekladom pôvodnej tlač.právy G.P.]

… Počas razie, ktorú vykonal vyšetrujúci sudca 27.feb.2018, bolo nariadené zaistenie videozáznamov. Kópia záberov bola zaznamenaná na USB-kľúč, ktorého obsah bol potom napálený na CD disk. Nebol zaistený centrálny server. To znamená, že polícia si napriek vykonanému zaisteniu naďalej ponechala originál záberov, a že si ich mohla kedykoľvek dôkladne prezerať, a to nezávisle od prebiehajúceho súdneho vyšetrovania, najmä v rámci svojich právomocí disciplinárnych kompetencií…
Preto áno, súdne vyšetrovanie malo zábery udalostí v cele na letisku v Charleroi. Ale mala ich aj polícia. A justícia sa tiež domnieva, že na policajnej strane bolo bez problému možné začať príp. disciplinárne konania, týkajúce sa najmä hajlovania policajtky. No po justičnej stránke veríme, že sme vykonali všetky potrebné vyšetrovacie povinnosti… výsluchy a analýzy… týkajúce sa okolností smrti J.Chovanca. K tejto chvíli sme nedospeli k záveru, že úkony policajtov pri zákroku spôsobili smrť obete…

 • Faktická poznámka: Podľa Pravda.sk, citujúc z flámskeho denníku DeMorgen, lekár skonštatoval, že k zástave srdca došlo počas policajného zákroku v cele o 5.03 h. Chovanec bol prevezený do nemocnice v meste Charleroi v stave kómy, oživiť sa ho už nepodarilo. DeMorgen v tejto súvislosti cituje súdneho lekára Francoisa Beauthiera, podľa ktorého je príčina smrti jasná: „mechanické udusenie.“
 • Poznámky na okraj:
 • V belgickom justičnom systéme je v niektorých prípadoch šéfom vyšetrovania tzv.“vyšetrujúci sudca“.
 • Belgická prokuratúra je rozdelená na 5 oblastí, okres Charleroi spadá pod Gen.Prokuratúru so sídlom v meste Mons:

2.sep.2020 večer Flámska verejnoprávna VRT
…priniesla k stanovisku Gen.Prokuratúry aj tento stručný komentár:

Gen.Prokuratúra: „Neevidujeme dôkazy o tom, že policajný zásah spôsobil smrť Chovanca“

Gen.Prokuratúra oblasti Mons reagovala na prípad Chovanec v tlačovej správe, v ktorej poukazuje na to, že vyšetrovanie stále pokračuje, podľa prokuratúry však v súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by smrť Slováka spôsobila polícia. Právnička vdovy po Jozefovi Chovancovi Ann Van de Steen považuje tlačovú správu Gen.Prokurátora za „šialenstvo dňa“.

Gen.Prokuratúra oblasti Mons reagovala na medializovaný prípad Chovanec poprvýkrát. Slovák Jozef Chovanec zomrel pred 2,5 rokmi vo veku 38 rokov po brutálnom útoku v policajnej cele na letisku Charleroi.

V rozsiahlej tlačovej správe prokuratúra uvádza, že vyšetrovanie prípadu stále pokračuje a že v záujme utajenia vyšetrovania nie je možné zverejniť niektoré informácie.

Podľa Gen.Prokuratúry v rozpore s tým, čo bolo naznačované v médiách, v tomto okamihu neexistuje ani jeden jediný dôkaz o tom, že by príčinou smrti Jozefa Chovanca bol policajný zákrok. „To vyplýva z rôznych vyšetrovaní, vykonaných rôznymi expertmi,“ uvádza prokuratúra, odvoláva sa na pitvu, ale aj na vykonané toxikologické analýzy.

„Bez ohľadu na to, aké šokujúce sú videozábery, musíte tie zábery dať do kontextu súvislostí,“ znie ďalej vysvetlenie. Podľa prokuratúry chcel vyšetrujúci sudca uzavrieť vyšetrovací spis už začiatkom tohto roka a nebolo vtedy v úmysle vyšetrujúceho sudcu obviniť policajta za smrť Jozefa Chovanca. Prokuratúra však rozhodla, že vo vyšetrovaní sa bude pokračovať.

„Až doteraz som o tom vôbec nevedela, ide o šialenstvo dňa.“
Právnička vdovy po Jozefovi Chovancovi bola touto tlačovou správou z dielne Gen.Prokuratúry oblasti Mons šokovaná: „Povedzme, že ide o šialenstvo dňa. Ide tu o priznanie viny zo strany prokuratúry, ktorá nakoniec vôbec k žiadnemu nájdeniu vinníka nedospela. Ešte si kladiem otázku, že prečo sa vlastne nemôže ten vyšetrovací spis uzavrieť. Veď prokuratúra vyslovene povedala, že nikto nepochybil,“ reaguje advokátka Ann VanDeSteen. Musím vraj všetky tie zábery, ktoré šokovali celý svet, vidieť v kontexte súvislostí. Ja tomu už asi nerozumiem. A až doteraz som o tom vôbec nevedela, ide o šialenstvo dňa.“ hovorí VanDeSteen.
. . .

(AKTUALIZOVANÉ)

3.sep.2020 o 18:34 TASR: Minister zahr.vecí Ivan Korčok si dnes predvolal veľvyslanca Belg.kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Ghislaina D’Hoopa pre prípad J.Chovanca. Na základe uznesenia NRSR požiadal o urýchlenie vyšetrovania, ale aj maximálnu nápomocnosť belg.vlády nielen pri podpore vyšetrovania, ale aj komunikácii so slov.orgánmi. Najdôležitejšia požiadavka SR je podľa Korčoka, aby vyšetrovanie pokračovalo rýchlo, bez prieťahov, no rešpektujúc nezávislosť vyšetrovacích a súdnych orgánov. „Pohyb v tomto prípade, pokiaľ ide o vyšetrenie všetkých okolnosti a jasné určenie príčiny smrti, už nesmie trvať toľko, ako sme boli svedkami doteraz. Video prinieslo z nášho pohľadu jednoznačné okolnosti, za ktorých došlo k úmrtiu pána Chovanca,“ zhodnotil minister. Belg.veľvyslanec podľa ministra prijal požiadavky SR v plnej miere a s pokorou. Zopakoval tiež oficiálne ospravedlnenie. Korčok doplnil, že s belg.premiérkou dnes opätovne telefonoval premiér Igor Matovič

Sulík je hlúpy, klamár či lenivý diletant?

16.06.2022

2.júna Pravda: Sankcie, ktoré uvalila EÚ na Rusko sa ťažko dotknú aj SR. Zásobovanie ropou môže byť problém. Spoločnosť Slovnaft berie na vedomie sankcie, avšak upozorňuje na možné riziká. „Po 8 mesiacoch od platnosti sankcií nebudeme vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne stred.Európy. Súčasné znenie sankcií nám totiž neumožní vývoz kľúč.produktov na [...]

Putin: Dobývanie území je naša základná hodnota

10.06.2022

9.júna prezident V.Putin: „Práve sme navštívili výstavu k 350.výročiu Petra Veľkého. Odvtedy sa takmer nič nezmenilo. Je to podivuhodné! Tak-nejak to aj vy sami zistíte, takto pochopíte! Veď Peter Veľký viedol Severnú vojnu 21r. Zdalo by sa, že on vojensky napadol Švédsko, a že im niečo uchmatol… Ale on im nič neuchmatol, on tie územia prinavrátil! A takto to [...]

Rusko=teroristický štát, píše parlament

10.05.2022

„Kremeľský režim sa snaží zlikvidovať ukrajinský národ a takéto činy musia byť uznané za genocídu, Ruská federácia je štátom, ktorý podporuje a pácha terorizmus,“ v utorok 10.mája sa na tom jednomyseľne uzniesol parlament Litvy (Seimas), pričom 128 poslancov hlasovalo ZA uznesenie, v ktorom sa uvádza, že ruské ozbrojené sily a vojaci sa dopustili masových [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 201
Celková čítanosť: 2611029x
Priemerná čítanosť článkov: 12990x

Autor blogu