Založ si blog

Matovič vymýšľa domáce väzenie. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

Od 23.okt.2020(dnes) zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. „TOTAL LOCKDOWN“, s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. (Rozumej „BLACKOUT“, ako to I.Matovič nazval v apríli.)
Premiér Walesu Mark Drakeford: „Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí…“
Zatvoriť sa budú musieť všetky firmy a podniky s výnimkou tých, ktoré sú pre fungovanie krajiny nevyhnutné. Vo Walese žijú asi 3 milióny z celkových 67 miliónov obyvateľov Británie. Každá zo 4 častí Spojeného britského kráľovstva si určuje vlastné opatrenia v boji s pandémiou.
Do práce nepôjde takmer nikto
„Bude to musieť byť ostré a tvrdé, aby sme dosiahli efekt, ktorý potrebujeme,“ povedal dnes Drakeford. „Po všetkých obyvateľov Wales budeme požadovať, aby zostali doma,“ dodal. Do práce budú môcť len zamestnanci kľúčových odborov, napr. zdravotníci, zamestnanci elektrární, policajti či hasiči. Uzavrieť sa budú musieť aj školy a kostoly. Celkové utlmenie ekonomiky, začne vo Walese platiť v piatok 23.okt. o 18:00 miestneho času (19:00 SELČ). Lockdown by sa mal skončiť podľa plánu najskôr v pondelok 9.nov.2020. Podľa Drakeforda je táto doba „najkratšia možná“, aby sa podarilo zbrzdiť šírenie koronavírusu. „Ak nebudeme konať teraz, bude sa to zrýchľovať. Naše JIS v nemocniciach sú už plné,“ varoval premiér Walesu. Celé Spojené kráľovstvo, ktoré sa skladá z Anglicka, Walesu, Škótska a Sev.Írska, hlási za posledný týždeň 17-20 tisíc nových prípadov denne, z nich vyše tisíc pripadá na samotný Wales. Väčšina z nich pripadá na zďaleka najväčšie Anglicko, ktoré má takmer 56 miliónov obyvateľov. V Anglicku reštrikcie určuje ústredná londýnska vláda. Lokálne obmedzenia sa teraz týkajú zhruba polovice Angličanov.
Lockdown hrozí aj Manchestru
Podľa agentúry Reuters je možné, že podobne tvrdé opatrenia, teda úplné utlmenie hospodárskej činnosti aj pohybu obyvateľov v uliciach, čaká v nasledujúcich dňoch tiež severoanglické mesto Manchester. Tamojší miestni politici doteraz vzdorovali snahám premiéra Borisa Johnsona dohovoriť sa na zavedení uzávery.
Čiastočný lockdown v Severnom Írsku
Veľmi prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu už minulý týždeň zaviedlo Sev.Írsko, ktoré má asi 1,9 mil.obyvateľov. Na 2 týždne sa tam uzavreli školy, na mesiac krčmy i reštaurácie. V.Británia hlási od začiatku pandémie doteraz vyše 44-tisíc obetí.
(Zdroj:ČTK/TASR)

21.okt.2020 Český Rozhlas:
Česká vláda obmedzila pohyb ľudí, zavrela väčšinu obchodov a obmedzuje kontakt medzi ľuďmi. „Omlouvám se, že to znepříjemní život,“ povedal premiér A.Babiš, nové nariadenia majú zabrániť kolapsu zdravotníctva v ČR.
Česká vláda nariadila minimálne do 3.nov.2020 plošné OBMEDZENIE POHYBU a KONTAKTU. Výnimka na pohyb platí pre cesty do práce, zaistenie životných potrieb, neodkladné cesty za rodinou, dobrovoľnícku výpomoc, poskytovanie zdravotných, sociálnych alebo duchovných služieb a starostlivosti, vyriadenie neodkladnej úradne záležitosti, účasť na svadbe či pohrebe alebo vycestovanie z ČR.
Kvôli vývoju epidémie budú uzavreté maloobchodné predajne s výnimkou predajní základného tovaru (potraviny, drogérie). Okrem toho bude zakázaná prevádzka služieb. Vo veľkých nákupných centrách budú otvorené len predajne potravín, drogérie, lekárne…
Pohyb v prírode alebo parkoch a cesty na chalupy sú povolené, môžu sa ich však zúčastniť najviac 2osoby s výnimkou pre viac členov jednej domácnosti.
„Ak nebudeme v kontakte, nepotrebujeme rúška, ani iné mechanizmy, pretože k prenosu vírusu nebude dochádzať,“ povedal minister Prymula. Vláda obmedzila aj priamy kontakt verejnosti so štátnou správou na 5 hodín 2-krát v týždni. „Na úradoch by nemalo dochádzať k frontám. Ľudia by sa mali objednať. Agendy, ktoré nie sú nutné, by nemali prebiehať, “ uviedol Prymula. „Všade tam, kde je to možné, nariaďujeme, aby úradníci prešli na systém home office,“ dodal minister. Uprednostniť je podľa neho potrebné písomný alebo telefonický kontakt, dokumenty odovzdávať len cez podateľňu.
Věřím, že všichni uvěřili, že to není nějaká chřipečka… Omlouvám se také občanům, podnikatelům či zaměstnancům, že jim kroky vlády zkomplikují život. Opatření však mají zabránit přehlcení zdravotnického systému,“ prehlásil premiér A.Babiš. „Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí,“ priznal Babiš.
V počte hospitalizácií je ČR podľa ministra Prymulu na 80% pôvodne avizovanej kapacity nemocníc. Tú sa ale v poslednej dobe darí navyšovať. I navýšená o 10 tisíc lôžok by ale bola podľa ministra vyčerpaná okolo 8.nov.2020. Súčasnými opatreniami sa zatiaľ nepodarilo znížiť reprodukčné číslo, ktoré je 1,36. Tvrdé opatrenia sú preto podľa Prymulu „nezbytná“.
„Třetina všech testů je pozitivní. To znamená, že v populaci je veliký počet pozitivních osob. Při reprodukčním čísle 1,36 jsme na cestě k vyčerpání kapacity, ať už by byla kapacita jakákoliv,“ dodal. Opatrenia sa podľa Prymulu budú uvolňovať hneď, ako to pôjde: „Opatření budeme rozvolňovat, jakmile se dostaneme na reprodukční číslo 0,8.“

20.okt. Pravda.sk:
ÍRI sa zavreli DOMA. Kto bude ďalší?
V tempe šírenia koronavírusu sa Írsko pohybuje niekde v európskom priemere, napriek tomu sa ako prvé v EÚ odhodlalo aj v 2.vlne pandémie zaviesť celoštátny „LOCKDOWN“. Odteraz až do 1.decembra vypína veľkú ČASŤ svojej EKONOMIKY a čo najviac ľudí mieni udržať doma. Vláda za to občanom sľubuje, že spraví všetko pre to, aby mali aspoň relatívne normálne Vianoce.
„Ak sa spojíme v priebehu nasledujúcich 6 týždňov, budeme môcť Vianoce osláviť zmysluplným spôsobom. Cesta nebude ľahká, ale budúcnosť je v našich rukách. Každý musíme zabrať a vytrvať,“ citoval denník Guardian motivačné slová premiéra Micheála Martina.
Protikoronavírusové opatrenia platné od stredy 21.okt. od polnoci sú vskutku drakonické. Zatvorené zostanú všetky maloobchodné predajne, ktorých fungovanie nie je nevyhnutné, mimopracovný pohyb ľudí sa obmedzí na okruh 5km od ich domova. „Každého v krajine žiadam, aby zostal doma,“ povedal Martin v prejave k národu.
Do práce budú môcť chodiť iba nevyhnutní zamestnanci a ľudia si môžu ísť von zabehať či zabicyklovať len v najbližšom okolí. Za porušenie limitu 5km im bude hroziť pokuta. Verejná doprava bude fungovať na 25% svojej kapacity. V silne katolíckej krajine sú zakázané aj bohoslužby v kostoloch.
Návštevy cudzích domácností a záhrad nie sú povolené. Výnimku majú ľudia žijúci osamelo, ktorí sa môžu v rámci podpornej bubliny spojiť s jednou ďalšou domácnosťou. Vnútri ani vonku sa nesmú konať žiadne organizované podujatia okrem prísne kontrolovaných svadieb a pohrebov, na ktorých sa môže zúčastniť max.25 ľudí.
Spolu s väčšinou obchodov sa uzavrú holičstvá, kozmetické salóny, telocvične, centrá voľ.času a kultúrne zariadenia. Krčmy, bary, kaviarne a reštaurácie budú môcť jedlá podávať LEN CEZ OKIENKO na odnesenie so sebou. Minister obchodu Leo Varadkar odhadol, že za 6 týždňov LOCKDOWNu môže Írsko prísť o 1,5 MILIARDY€ a ohrozených bude až 150-tis. prac.miest. Otvorené zostávajú jasle, škôlky a školy, a podľa možnosti by sa nemal zastaviť ani kľúčový stavebný priemysel. Vláda sľúbila obnoviť pandemickú dávku v nezamestnanosti.
Podľa premiéra Martina jeho kabinet odmieta stratégiu nulového COVID-u ako nereálnu ale aj stratégiu kolektívnej imunity ako neetickú. Čiastočné vypínanie krajiny sa preto môže aj v budúcnosti zopakovať. Keď vírus rastie, pracujeme na jeho potlačení, a keď je to bezpečné, znovu otvoríme čo najväčšiu časť našej spoločnosti a ekonomiky. Kým nebudeme mať bezpečnú očkovaciu látku, musíme v tom pokračovať,“ citoval Martina denník Irish Times.
Miera výskytu nákazy koronavírusu v Írsku za 14 dní na 100-tisíc obyvateľov je 254, čo je menej ako na Slovensku (316). Ale ani štáty, ktoré sú v tomto kľúčovom ukazovateli podstatne horšie, ako napr.:
Česko (905),
Belgicko (829),
Holandsko (553) či
Francúzsko (427),
–> Okres Tvrdošín (1978)!!! –> Každý 50.obyvateľ okresu
… po takých drastických plošných reštrikciách ako Dublin na jeseň ešte zatiaľ nesiahli, hoci sa tam o LOCKDOWNe už vážne diskutuje. Opatrnosť Írska vyplýva z toho, že jeho zdravotníctvo má malú voľnú kapacitu, najmä mu chýbajú dostatočné rezervy na JIS.

  • Pozn.: Česko o 24 hodín neskôr zavádza veľmi podobné opatrenia ako Írsko s účinnosťou zatiaľ do 3.nov.2020)

23.okt. Pravda.sk:
Niektoré regióny EÚ zavádzajú obmedzenia pohybu v noci
. Zákaz vychádzania 21:00-06:00, ktorý platí od minulého týždňa v Paríži a ôsmich ďalších veľkých mestách, sa vo Francúzsku rozširuje na nové oblasti. Dotkne sa tak 46 zo 67 miliónov obyvateľov krajiny. Zákaz nočného vychádzania po novom platí aj v talianskych regiónoch Lazio a Kampánia a rovnako v Ríme a Neapole; od 22.okt. bol už zavedený v Miláne a Lombardii. Nové obmedzenia začína uplatňovať Manchester, ktorý je od piatku zaradený do najvyššieho stupňa epidemiologického nebezpečenstva. Celodenné obmedzenie vychádzania platí odo piatka v okresoch Felgueiras, Lousada a Paços de Ferreira na severe Portugalska, kde žije zhruba 161-tisíc ľudí…

Imrich Sarkózy mi na túto tému napísal stručný sumár:
„Taliansko, Francúzsko zákaz nočného vychádzania. Írsko, Wales, Izrael úplný LOCKDOWN môžeš raz týždenne do potravín max. 5km od domova.
Česko okrem potravín, lekární a drogérie, všetko zatvorené! Rúška povinne aj v autách! Belgicko zákaz nočného vychádzania, zatváranie obchodov.
Stále si myslíme, že Matovič nás terorizuje s rúškami? Smejeme sa tomu, že sa zvyšujú čísla infikovaných! Zvyšujú sa na celom svete! Smejeme sa nad správou, že zomierajú lekári? Už aj slovenskí lekári… To nemáme štipku úcty ani k mŕtvemu človeku? Smejeme sa z čísel mŕtvych smejeme sa číslam ťažko chorých pacientov na JISkách. Smejeme sa všetkému, čo sa týka COVID-19…“
  • Faktická poznámka na záver: Bratia Česi sa smiali úplne rovnako, až na to, že za posledné 4 dni im umrelo 423 pacientov a od septembra je to už 1400… Žiadajú okolité krajiny o materiálnu pomoc, lebo im chýbajú lôžka aj prístroje. NATO im posiela 300 vojenských lekárov. Bratia Česi sa už dosmiali a Slovensko má za nimi v krivke vývoja počtu nakazených aj v počtoch hospitalizovaných sklz asi tak 15 dní. Ako dlho nám ešte ten smiech vydrží?

Pellegrini k Jankovskej priznal i to, čo nechcel

26.11.2020

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová M.Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že iniciatívne „rieši“ kauzu miliónových zmeniek TV Markíza. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až tak zaujímavé, čo presne Jankovská [...]

Tisíce obetí v ČR. Na COVID či S COVIDOM?

23.11.2020

Jesenná 2.vlna epidémie vírusu SARS-CoV-2 už od prelomu septembra a októbra zásadne navýšila počty úmrtí v Českej republike. Ukazujú to štatistiky úmrtí Ministerstva vnitra ČR. Celkový počet extra úmrtí „naviac“ je pritom ešte o niečo vyšší než počet tých, ktorí podľa denne hlásených štatistík MZ ČR podľahli chorobe COVID-19. Keby „úmrtia v [...]

Sakovú i Kaliňáka nech spovedá NAKA a nie moderátori v TV

20.11.2020

Denisa Saková: „Odkedy som nastúpila do funkcie ministerky vnútra v r.2018 som sa nikdy nevyjadrovala ku žiadnym kauzám, nikdy ku žiadnym vyšetrovaniam, ktoré prebiehali a ktoré boli živé.“ Moderátorka J.K.Dibáková: „Rozumiem, p.Saková, skúste mi ale odpovedať na otázku, ja som si čítala celé to uznesenie o vznesení obvinenia voči 13 bývalým významným [...]

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.

trieda, škola, učiteľ, žiaci, školstvo

Kedy sa otvoria školy? Matovič chce testy detí aj rodičov

28.11.2020 17:00

Premiér Igor Matovič podmienil návrat žiakov do lavíc pravidelným testovaním učiteľov, detí aj ich rodičov.

Dobytkár polícia

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

28.11.2020 16:41

V služobnom pomere je v súčasnosti vyše 22-tisíc policajtov. Obsadenosť sa pohybuje na úrovni 93 percent.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 1662845x
Priemerná čítanosť článkov: 12503x

Autor blogu