Rada pani prezidentke: Mlčať je zlato, keď už to striebro stratilo hodnotu

20. decembra 2020, Mária Benová, Korona info Politika

27.okt. si pani prezidentka pozvala do paláca tzv.“slovenských vedcov“ a aby to nevyzeralo podozrivo, prizvala si k nim aj prof.Krčméryho a MUDr.Petra Visolajského. Po porade s nimi odrecitovala do TV kamier stručný prejav…

Pani prezidentka Z.Čaputová: „Vážené dámy, vážení páni, so záujmom som sledovala lokálne testovanie, ktoré prebehlo v 4 okresoch na Slovensku… V súvislosti s tým som oslovila vedcov, aby som sa informovala o ich náhľad na prebiehajúcu pandemickú krízu, na prijaté opatrenia, ale aj na víkendové testovanie. To čo pre mňa z tejto dôležitej 2-hodinovej debaty vyplynulo, boli upozornenia alebo akcenty, ktoré sa týkajú jednak toho bezprostredne sa blížiaceho sa obdobia, ktoré máme pred sebou, vrátane plošného testovania… ale aj dlhodobejšie hľadisko, tzn. na čo dať dôraz, čo posilniť na úspešné zvládanie korona-krízy. Pokiaľ ide o tie bezprostredné akcenty, ktoré chcem zdôrazniť: Včera bol oznámený plán plošného testovania na celom Slovensku. V tomto kontexte považujem za veľmi dôležité…
–> že sa musíme pripravovať naozaj aj na nárast hospitalizácii pacientov v nemocniciach, ktorý nám štatisticky vyplýva. Je preto veľmi dôležité, aby personálne kapacity, ktoré budú alokované na plošné testovanie nechýbali následne aj priebežne v nemocniciach… Ak budú úspešné tieto aktuálne opatrenia a naplnia sa vízie, že sa v čase vrátime z hľadiska výskytu vírusu o 2-3 týždne dozadu, je dôležité prijať opatrenia alebo zabrať v tých oblastiach, aby sme sa potom opäť o 2-3 týždne dopredu neocitli v tom istom bode. Preto ma veľmi zaujímal názor odborníkov, kde oni považujú za potrebné, obrazne povedané, pridať.
–> To, čo považujú všetci tu prítomní za potrebné je samozrejme dostupnosť testovania. Ľudia sa chcú testovať.
–>
Častokrát počúvame príbehy a prípady ľudí, ktorí prirodzene nemôžu si zaplatiť testovanie,
–>
…ale čakajú až niekoľko dní, aby sa vôbec na testovanie dostali.
–> Zároveň kľúčový faktor je zníženie mobility, tzn. že obmedzenie slobody pohybu, je to naozaj zásah do súkromných práv, ale je nevyhnutný na to a naozaj zníženie mobility aj v iných krajinách prináša ten sľúbený efekt.
–>
S tým úzko súvisí to, že ak znížime mobilitu, tzn. obmedzíme im pohyb, je fér uvažovať aj o tom, aby ľudia z vonku z iných krajín na Slovensko neprichádzali bez kontroly.
–> No a opätovne, aj z toho dlhodobého hľadiska, príprava personálu, alebo možno aj uvažovať o poskytnutí lekárov zo zahraničia v prípade, ak to bude potrebné, a samozrejme aj materiálne vybavenie nemocníc…“
[Rozumej: SR je jediná krajina široko ďaleko, ktorá má plné nemocnice, preto jej budú okolití susedia ochotne pomáhať vlastným zdravot.personálom??]

Pani prezidentka Z.Čaputová: „Na záver by som si dovolila citovať jedného z tu prítomných vedcov, ktorý povedal: Najdôležitejším opatrením na vyriešenie krízy je dôvera ľudí. Preto považujem za veľmi dôležité vrámci budovania dôvery a udržania si dôvery v týchto veľmi ťažkých chvíľach, aby sme počúvali hlas vedcov, aby sme počúvali hlas odborníkov, lekárov, pretože ho považujem za maximálne relevantný a významný v tomto čase. Preto som si dovolila pozvať vedcov na túto tlačovú konferenciu a týmto spôsobom im dať priestor a poďakovať sa im za ich čas a vklad do tejto témy. Ďakujem veľmi pekne.“

16.nov. večer: Slávnostný príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej
„Vážení spoluobčania,
zajtra si spolu pripomenieme výročie 17.nov., významný deň… ktorý má ešte stále väčšina z nás v živej pamäti. Pripomeňme si ho, prosím, spôsobom hodným étosu Novembra ’89, teda ako dôstojnú oslavu znovuzískanej slobody a demokracie… V našej pamäti opäť ožívajú spomienky. Na ktorom mieste námestia sme v tých chladných novembrových dňoch stáli. Na slová z tribún a na heslá, ktoré sme skandovali. Na plagáty vo výkladoch a na usmiate tváre ľudí, z ktorých postupne opadával strach. Zažili sme pocit, ktorý mnohým generáciám pred nami nebol dopriaty. Stali sme sa svedkami aj aktérmi veľkej dejinnej udalosti – pádu totalitného režimu. Tak ako v novembri r.1989, aj teraz žijeme čas, ktorý je pre nás všetkých hodinou pravdy. Obdobie historickej skúšky, ktorá od nás vyžaduje, aby sme zo seba dostali to najlepšie, aby sme v nej obstáli…
November’89 bol spojený s túžbou po slobode. Dnes však vidíme a máme príležitosť si v plnej miere uvedomiť, že sloboda môže mať svoje limity aj v demokracii. Na Slovensku, rovnako ako v iných krajinách, dnes zažívame, že bolo nevyhnutné naše práva a slobody dočasne obmedziť kvôli ochrane inej dôležitej hodnoty, a to života a zdravia. Pre všetkých ľudí na Slovensku je to úplne nová skúsenosť, s ktorou sa potrebujeme vyrovnať. Keďže sa dnes pohybujeme v oblasti obmedzovania ústavou garantovaných základných práv a slobôd, musí byť zdržanlivý a primeraný aj prístup politikov. Ľudia nesmú mať pocit, že svojim správaním majú dokazovať občiansku poslušnosť, ale že časť svojich práv a slobôd odovzdávajú pre vyšší cieľ, aj to len na primeraný čas a v nevyhnutnom rozsahu…
Vážení spoluobčania,
chápem, že mnohí z vás sa v tomto čase boja s pandémiou obávate o svoje zdravie, o svoje živobytie, že mnohí z vás cítite zmätok a rozčarovanie z neistoty, ktorej čelíme. Občas cítim frustráciu, že ako priamo volená hlava štátu nemám právomoci pandemickú situáciu pomôcť zmeniť k lepšiemu. Rovnako, ako mnohí z vás, aj ja mám pochybnosti, keď opatrenia nie sú jasne zdôvodnené. Cítim neistotu, keď nie sú opreté o vedecké poznanie. Zmätok, keď sa často menia a nie sú predvídateľné. A tiež sklamanie zo zhoršujúcej sa politickej kultúry, ktorej súčasťou sa stávajú osobné útoky, či vulgarizmy.
V predvečer výročia si kladiem otázku, ako nám pri tom môže pomôcť skúsenosť z Novembra ’89? Som presvedčená, že je nevyhnutné rešpektovať demokratické pravidlá aj vtedy, či dokonca najmä vtedy, keď sa nachádzame v kritickej situácii, akou riešenie pandémie bez pochýb je. A teda aj vtedy, ak nie sme stotožnení s chodom vecí. Rešpekt k pravidlám je neviditeľná niť držiaca spoločenstvo pokope a prispieva k vzájomnej dôvere. Možno sa vám zdá tento prístup príliš nežný, ale presne tak sa nazýva aj revolúcia z roku 1989, kedy sme pokojnou cestou dosiahli zmenu režimu… Ďalším aktuálnym poučením z Novembra ’89 je spomienka na silnú emóciu z tých dní… Spoločnosť sa v ťažkej chvíli zomkla v jednom spoločnom úsilí – dosiahnuť zmenu k lepšiemu. Teraz taktiež prechádzame ťažkou skúškou, najťažšou, od novembrovej revolúcie. Práve preto držme spolu. Nenechajme sa nikým rozhádať, nenechajme sa situáciou, ktorej čelíme, rozdeliť. Nie je Slovensko za a proti rúškam, za alebo proti opatreniam. Sme jeden štát, jedna krajina, sme jedno ľudské spoločenstvo. Tak ako v novembri 1989, aj dnešok zvládneme lepšie, keď budeme držať spolu. V neposlednom rade nám November’89 k dnešku tiež odkazuje, aby sme boli plnoprávnymi občanmi. Aby sme si kládli otázky, aby sme kriticky mysleli, aby sme si poznaním vytvárali názor a slobodne ho komunikovali. Lebo presne to je v demokratickej spoločnosti, ktorú nám november priniesol, správne.
Vážení spoluobčania,
už dlhé mesiace nežijeme svoj obvyklý život, ale posledné čísla o výskyte nakazených nám dávajú nádej, že pandémiu vieme dostať pod kontrolu. Situácia v ktorej sme, určite raz pominie a vrátime sa k radostiam života tak ako pred pandémiou. Som presvedčená, že ako spoločenstvo máme na to, aby sme v kritickom čase konali rozhodne, múdro a ohľaduplne.“

7.dec. Rádio EXPRES u Braňa Závodského
Pani prezidentka Z.Čaputová: „Kauza školy alebo otvárania škôl je jedna z mnohých, ktorým čelíme v súvislosti s manažovaním krízy. Je to tak ako aj vy ste naznačili, pán redaktor, a ako to aj vníma množstvo iných občanov. Chýba nám plán, chýba nám jasný postup krokov, čelíme chaosu. Je mi to veľmi ľúto, najmä pokiaľ sú ako keby vazalmi tej situácie deti, ktoré už 7 mesiacov, alebo vyše 7 mesiacov neboli v škole. Sú dáta o tom, že 128-tisíc detí sa nemôže dištančne vzdelávať, pretože na to nemajú technické alebo iné predpoklady. Znamená to, že máme tu veľkú skupinu detí, ktoré nemajú riadny prístup k vzdelaniu a zároveň deti, ktoré sa síce dištančne vzdelávajú, ale tá kvalita vzdelávania je na inej úrovni. A zároveň nehovoriac o sociálnych, psychologických a iných dopadoch na vývoj tých detí. Ja úplne rozumiem tomu, že na 2.strane je tu zložitá pandemická situácia a treba hľadať rovnováhu medzi tým, čo je správne z hľadiska pandémie a tým, že je tu vysoká priorita vrátiť deti do škôl. Ja budem veľmi rada, ak sa ústredný krízový štáb, následne vláda zhodne na postupe, ktorý bude znamenať príležitosť pre všetky deti a bude to ústavne súladné riešenie, samozrejme pri rešpektovaní pandemických limitov… My sme naozaj na chvoste toho zoznamu krajín, ktoré pristupuje k vzdelaniu týmto spôsobom. Takže bude veľmi dobré ak sa nájde jednotný postup, ktorý sa bude týkať nie vybraných škôl, ale všetkých škôl tak, aby naozaj školy to zvládli a aby sa deti mohli vrátiť do škôl.“

… Akousi nevysvetliteľnou záhadou ubehlo iba 48 hodín od tohto dojímavého pamätného vystúpenia p.prezidentky 7.dec. v rádiu a razom túto agendu „otvárania 2.stupňa ZŠ bez podmienky negatív.testu“ akosi naveky opustila. Žeby p.prezidentka precitla do reality?

9.dec. minister zdravotníctva Marek Krajčí:
„Na Slovensku sa včera urobilo viac ako 58-tisíc testov, ale viac ako 5600 z nich bolo pozitívne testovaných občanov. Toto sú čísla, ktoré sú naozaj veľmi vážne a hovoria o tom, že epid.situácia na Slovensku sa v uplynulých dňoch výrazne zhoršuje a žiaľ, bude sa zhoršovať aj v ďalších dňoch, to je neodvrátiteľná prognóza. Za tejto situácie nám v nemocniciach postupne už pribúdajú noví pacienti s ochorením COVID-19… Situácia, čo sa týka personálu taktiež nie je dobrá. Viac ako 2200 zdravotníkov je dnes na PN-kách s ochorením COVID-19. Za tejto situácie by som chcel opäť vyzvať všetkých občanov, aby sme dodržiavali opatrenia, ktoré sme tu mali aj doteraz nastavené. R-O-R… Ja viem, že toto opakujeme stále dokola, ale toto sú opatrenia, ktoré keby sme vedeli pri všetkých našich činnostiach dodržať, tak s najväčšou pravdepodobnosťou by sme potlačili reprodukčné číslo vírusu pod 1 a postupne by sme ho začali eliminovať z našej populácie. A potom samozrejme, pokiaľ toto nedodržujeme a pri nejakých činnostiach dávame rúška dole a zároveň sme s ľuďmi v úzkom kontakte, tak to sú tie momenty, kedy sa môžeme nakaziť. Žiaľ, medzi nami je množstvo ľudí, ktorí sú unavení z opatrení, nerešpektujú ich a rúška si skladajú dole dokonca aj v uzavretých priestoroch, áno a presne takýmto spôsobom sa nám šíri toto ochorenie. Takisto chcem z tohto miesta veľmi pekne poďakovať všetkým zdravotníkom, ktorí zažívajú zaťažkávaciu skúšku a prognóza ani do ďalších dní nie je pre nich určite priaznivá. Budeme vás veľmi potrebovať aj každý jeden najbližší deň… Takisto chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí sa starajú v domovoch sociálnej starostlivosti o seniorov za to, že dodržujú všetky prísne protiepidemické opatrenia. Chcem veľmi pekne poďakovať, že ochraňujú svojich klientov pred touto nákazou, práve pre nich až život ohrozujúcou. Za tejto situácie ešte raz chcem všetkých veľmi pekne poprosiť, dodržujme opatrenia. Pokiaľ vidíme, že opatrenia sa nedodržujú, prosím, nepripájajme sa k takýmto ľuďom, nenechajme sa strhnúť tými, ktorí sú znechutení a majú tendenciu búriť sa. Za toto ochorenie nikto z nás nemôže, ale je to fakt, je to realita, že je medzi nami a musíme s ním ako spoločnosť vysporiadať. Musíme urobiť všetko preto, aby sme to zvládli, aby nám neskolaboval náš zdravotný systém, aby každý z nás, aj tí ktorí ochorenie COVID-19 nebudú mať, mohli dostať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a tieto vianočné sviatky budú zaťažkávajúcou skúškou pre všetky naše nemocnice. Je to, žiaľ, tak.“

15.dec. si pani prezidentka dala do paláca zavolať opäť tých istých tzv.“slovenských vedcov“, opäť v doprovode MUDr.Visolajského (prof.Krčméry sa tentokrát už nedostavil), aby sa s nimi poradila a následne s neskrývaným pátosom pred kamerami odrecitovala…
Pani prezidentka Zuzana Čaputová: „Opakované slová vďačnosti na adresu zdravotníkov nikdy nevyvážia veľkosť obety, ktorú každodenne prinášajú. Preto na zastavenie šírenia vírusu dnes nemôže stačiť, ak sa obozretne alebo zodpovedne bude správať iba časť našej spoločnosti. A už vôbec na to nemôže stačiť len snaha vlády prijímať opatrenia. Obraciam sa preto na všetky politické strany, vrátane tých opozičných. Pretože odmietanie opatrení alebo vyvolávanie občianskej neposlušnosti DNES nie je krokom voči vláde, ale je to krok voči lekárom, sestričkám a rodinám infikovaných, ktorých vianočné sviatky tak budú plné stresu, strachu a bolesti. Je preto v najvyššom spoločenskom záujme rozširovať rady zodpovedných a utlmiť NA ČAS všetky politické spory. Považujem to nielen za prejav zodpovednosti, ale predovšetkým za prejav solidarity s tými, ktorí trpia v nemocniciach a samozrejme s tými, ktorí bojujú o ich životy. Všetko ostatné je DNES UŽ malichernosťNeorganizujme DNES žiadne firemné večierky ani rodinné oslavy. Zvážme, či je každý pobyt v preplnených priestoroch naozaj nevyhnutný…“

Poznámka na záver:
Vážená pani prezidentka,
keď ste 16.nov.2020 v slávnostnom príhovore bilancovali 31 rokov od nežnej revolúcie, vtedy nemocnice plné neboli? Epidémia do včera neexistovala a nemocnice sú plné až od DNES, keď ste sa konečne odhodlali vyzvať Fica s Pellegrinim i Sulíkom k rešpektovaniu opatrení na spomalenie šírenia vírusu? Alebo ste celé tie dlhé týždne predtým iba nechtiac, hoc opakovane zas a znova zabúdali na slová piesne, ktorú spievalo spolu celé Slovensko na námestiach, v gitarovom doprovode p.Ivana Hoffmana?
„Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len.
Sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň…“

Možno tento môj príspevok do verejnej diskusie označíte za tzv.“osobný útok“, možno poviete, že som zbytočne tzv.“neslušná“ voči hlave štátu, či nebodaj „vulgárna“. Možno to budete považovať za ďalší znak tzv.“zhoršujúcej sa politickej kultúry“. Ja osobne slovenskú politickú scénu vnímam veľmi intenzívne približne od 19.nov.1989 až dodnes a pre mňa osobne je alfou a omegou politickej kultúry a slušnosti úcta k pravde a k faktom. Odkedy ste vy ako hlava štátu zanechali ďaleko za chrbtom úctu k pravde a k faktom, stali ste sa pre mňa osobne NESLUŠNOU političkou, akýmsi skrytým talizmanom ZHORŠUJÚCEJ SA POLITICKEJ KULTÚRY.

. . .

. . .

Prof. Krčméry vyzýva protestujúcich

Prečítajte si celé znenie výzvy skutočného odborníka na epidémie adresovanej protestuchtivým spoluobčanom 24 hodín pred začiatkom…  [Pokrač.článku]

Dr.Michael Mina z Harvardskej Univerzity v N.Y.Times

29.aug.2020 N.Y.Times: Máte PCR-test pozitívny? No možno by ste ho mať nemali…
Zvyčajné diagnostické testy môžu byť jednoducho príliš citlivé a zároveň príliš pomalé na to, aby zabránili šíreniu vírusu.
Niektorí z popredných odborníkov na verejné zdravie v krajine vyjadrujú vážne znepokojenie nad nekonečnou debatou o PCR-testovaní v USA: Štandardné PCR-testy diagnostikujú obrovské množstvo ľudí, ktorí môžu byť nositeľmi relatívne nevýznamného množstva vírusu. Väčšina z týchto ľudí pravdepodobne nebude nákazlivá a ich identifikácia ako pozitívnych prispieva k upchávaniu systému stopovania kontaktov, (tzv.“contact tracing“), ktoré bráni včasnému nájdeniu tých, ktorí naopak nákazlivými naozaj sú. Vedci však tvrdia, že riešením nie je testovať menej alebo zrušiť testovanie ľudí bez príznakov, ako to nedávno navrhlo americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Namiesto toho najnovšie vedecké poznatky a dáta podčiarkujú potrebu rozsiahlejšieho využívania rýchlych antigénových testov, a to napriek ich nižšej citlivosti/senzitivite…  [Pokrač.článku]

Generácia rodičov Štúra, Hurbana či M.M.Hodžu, hlavných protagonistov revolučných, tzv.“meruôsmych“ rokov, by nám vedeli rozprávať aj o úplne inom povstaní. Povstaní roľníkov, na ktoré dnes učebnice slovenského dejepisu nie sú veľmi hrdé. V r.1831 bojovali štátne úrady so šírením neviditeľnej „hnusoby“ na východe Horného Uhorska. Pôvodcom…  [Pokrač.článku]

Gašpar Pellegrini bol vraj v 1. línii : )

Pár hodín po zadržaní T.Gašpara sebavedomo vyhlásil Peter Pellegrini: „Čo môžem povedať a pripomenúť, je, že ako zastupujúci minister vnútra som to bol práve ja, ktorý sa v r.2018 dohodol s policajným prezidentom Gašparom, že opustí svoju funkciu a uvoľní stoličku pre niekoho iného, to je všetko, čo k tomu môžem povedať…“ Ako to však bolo naozaj?…  [Pokrač.článku]

Čaputová lobuje za štátny biznis pre svojich poradcov

28. októbra 2020, , Korona info, Politika

Koronavírus priniesol na jar do európskych ekonomík úplne nový typ priemyslu. Pre zjednodušenie ho nazvime PCR-biznis. Ide o výrobcov testovacích sád, tzv.“kitov“ a v neposlednom rade aj o laboratóriá, ktoré pracujú (v posledných týždňoch vo dne v noci) na vyhodnocovaní prítomnosti RNA koronavírusu vo vzorke z nosohltanu budúcich pacientov. Iba v slovenských…  [Pokrač.článku]

Pellegrini a iní superšíritelia vírusu či virálnych bludov na internete

Všetko sa to začalo vo februári. Na začiatku nekontrolovaného šírenia pandémie koronavírusu v západnej Európe bol zápas Ligy Majstrov. 19.feb.2020 taliansky tím Atalanta Bergamo hostil španielsky FC Valencia na 80-tisícovom štadióne San Siro v Miláne. Práve tento zápas bol dôvodom, prečo sa vírus za krátky čas tak výrazne rozšíril. Dodatočne epidemiológovia nazvali ten zápas „Game Zero“. Pretože sa hral iba pár dní predtým, ako talianske úrady potvrdili prvé prípady ochorenia COVID-19. Primár pľúcneho oddelenia nemocnice v Bergame opisoval tento zápas ako „biologickú bombu“. Bolo tam na tribúne aj približne 2500 fanúšikov z Valencie a v polke marca FC Valencia oficiálne ohlásil, že až 9 hráčov a členov realizačného tímu má potvrdený koronavírus. Novinár, ktorý sedel na tribúne a písal článok o zápase, sa stal historicky iba 2.potvrdeným prípadom koronavírusu v meste Bergamo. Iba o 5 týždňov neskôr bolo v Bergame už tisíc obetí koronavírusu a bolo jasné, že to je ďaleko najviac zasiahnutá talianska provincia počas 1.vlny koronavírusu v EÚ. V tom istom čase však už aj mesto Valencia malo 2600 potvrdených prípadov.…  [Pokrač.článku]