Založ si blog

Proti Sputniku bojuje Ambasáda USA. Bašta hybridnej vojny?

29.jan.2021 DeutsheWelle:
Argentínsky očkovací program COVID sa dnes spolieha iba na ruský SputnikV
Argentína je jednou z mála krajín na svete, ktorá zahájila svoj vakcinačný program ruskou vakcínou SputnikV. Niektorí novinári sú veľmi skeptickí. Lietadlo Airbus330 od spoločnosti AerolineasArgentinas, ktoré na Vianoce pristálo v Buenos Aires prepravoval aj 300-tis. dávok ruskej vakcíny SputnikV. Pri pristátí lietadlo vítali desiatky TV-štábov, reportéri mali živé vstupy do spravodajských relácií. Celá posádka vrátane pilotov, kopilotov a technikov mala na sebe tmavomodré rúška s nápisom „Operácia Moskva – dec.2020“. O 2 týždne neskôr pristálo ďalšie lietadlo s 300-tis. dávok a ešte v ten istý týždeň nasledoval ďalší kontingent s 220-tis. dávkami (spolu zatiaľ 820-tis. dávok). Po Rusku je Argentína 2.najväčšou krajinou na svete, ktorá vkladá svoje nádeje do vakcíny SputnikV. Rovnako ako mnoho krajín na južnej pologuli, ani Argentína nemá veľmi na výber. Bohaté krajiny ako USA, EÚ či Izrael si zabalili väčšinu dodávok amerických vakcín BioNtech-Pfizer a Moderna. Ostatné krajiny sú nútené rozhodnúť sa pre niektoré ďalšie vakcíny… Josefina Edelstein, novinárka a jedna z popredných mediálnych odborníčok na zdravotníctvo v Argentíne, je znepokojená:
„SputnikV má vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v príbalovom letáku. A nemám na mysli lekárske vedľajšie účinky, ale politické, geopolitické a ekonomické spory, ktoré táto vakcína vyvolala.“
Argentínsky ľavicový prezident Alberto Fernandez sa stal 1.juhoamerickou hlavou štátu, ktorá sa dala zaočkovať. Potom zažartoval, že má chuť piť vodku, a spýtal sa zdravot.sestry, či to patrí k vedľajším účinkom…

17.jan.2021 TASR:
Brazílsky úrad pre reguláciu liečiv Anvisa
uviedol, že vrátil farmaceutickej spoločnosti Uniao Quimica dokumenty, ktoré žiadajú o schválenie tzv.“núdzového použitia“ ruskej vakcíny SputnikV. Tieto podklady totiž podľa úradu nespĺňali požadované minimálne kritériá. Anvisa vo vyhlásení na webstránke ministerstva zdravotníctva uviedla, že žiadosť spoločnosti neposkytuje adekvátne záruky týkajúce sa 3.fázy klinických testov a možných problémov v súvislosti s výrobou vakcíny. Úrad vo svojom vyhlásení tiež uviedol, že každá spoločnosť, ktorá žiada o schválenie vakcíny, „musí preukázať, že prebiehajúce klinické štúdie budú vykazovať dlhodobú bezpečnosť a účinnosť“. Spoločnosť Uniao Quimica požiadala o schválenie použitia 10 miliónov dávok očkovanej látky Sputnik V v Brazílii v 1.štvrťroku 2021. Očakáva sa, že brazílsky úrad Anvisa v nedeľu rozhodne o schválení núdzového použitia britskej vakcíny od AstraZeneca a od čínskej Sinovac.

16.mar.2021 TheWashingtonPost:
Predstavitelia USA tlačili na Brazíliu, aby odmietla ruskú vakcínu SputnikV
Hlboko vo vnútri suchej 72-stranovej výročnej správy amerického ministerstva zdravotníctva sa ukrývalo prekvapivé priznanie:
Americkí zdravotnícki úradníci vlády prezidenta Donalda Trumpa intenzívne presviedčali Brazíliu, aby odmietla ruskú vakcínu proti koronavírusu SputnikV.
Dokument, ktorý uzrel svetlo sveta v jan.2021, spočiatku budil malú pozornosť. To sa však zmenilo, keď oficiálny účet na Twitteri, založený pre SputnikV, zverejnil snímok z predtým prehliadanej citácie a kritizoval USA za účinné blokovanie ruských diplomatických pokusov o rozšírenie očkovania:
„Ministerstvo Zdravotníctva USA verejne potvrdilo, že tlačilo na Brazíliu proti vakcíne SputnikV.
Veríme, že krajiny by mali spolupracovať pri záchrane životov. Ich snaha o podkopávanie vakcín je neetická a stojí ľudské životy.“
Brazília, ktorá má na svete 2.najvyšší počet obetí COVID19, sa usilovne snažila získať primerané zásoby vakcín. Úrad zdravotníckeho atašé pri Úrade pre globálne záležitosti Ministerstva Zdravotníctva USA však podľa správy v r.2020 tlačil na ťažko skúšanú krajinu, aby odmietla ponuky pomoci od Rusov.
V časti nazvanej „Boj proti zhubným vplyvom na Americkom kontinente“ sa v správe MZ USA uvádza, že viaceré „krajiny vrátane Ruska sa usilujú o zvýšenie svojho vplyvu v regióne na úkor bezpečnosti a ochrany USA“. Úrad pre globálne záležitosti podľa správy koordinoval spoluprácu s ostatnými vládnymi agentúrami USA „s cieľom odradiť krajiny v regióne od prijatia pomoci od týchto štátov s chorými úmyslami,“ píše sa v nej.
15.mar.2021 Veľvyslanectvo USA v Brazílii vo vyhlásení uviedlo: „Naši diplomati nikdy neodrádzali Brazíliu od nákupu/použitia vakcín, ktoré boli schválené Brazílskymi orgánmi na reguláciu liečiv.“
Táto vyhýbavá odpoveď však vôbec neznamená popretie, pretože brazílsky úrad pre reguláciu liečiv Anvisa vakcínu SputnikV zatiaľ neschválil.
Podobne hovorca Ministerstva Zdravotníctva USA na otázky od WashingtonPost uviedol:
„Ministerstvo nie je v pozícii, aby mohlo komentovať vakcíny, ktoré neboli povolené Úradom pre reguláciu potravín a liečiv v USA, alebo odradiť Brazíliu alebo iný národ od prijatia vakcín, ktoré boli schválené ich príslušnými orgánmi na reguláciu liečiv.“
Hovorca Kremľa podľa agentúry Reuters v utorok odmietol priamo komentovať správu MZ USA, uviedol však, že SputnikuV nikdy nebola poskytnutá spravodlivá šanca na úspech ne svetovom trhu, pretože príliš veľa krajín je zvonku urgovaných, aby si ho nekúpili:
„V mnohých krajinách je rozsah takéhoto tlaku doslova bezprecedentný,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Nepodcenili sme ruskú vakcínu?
Počiatočný skepticizmus voči ruskej vakcíne SputnikV bol zakorenený ešte o trochu hlbšie ako len v geopolitike:
Prvý výstrel bol zaznel ešte pred dokončením klinických vedeckých štúdií, keď ich 3.fáza prebiehala priamo očkovaním širokej populácie. Teraz je však SputnikV schválený v desiatkach krajín. Nedávna recenzná štúdia v rešpektovanom britskom lekárskom časopise Lancet zistila, že jej účinnosť bola na rovnakej úrovni ako u amerických vakcín Pfizer-BioNtech či Moderna.
A s pribúdajúcim bohatšími národmi, ktoré skupujú „západné“ vakcíny, sa čoraz častejšie rôzne krajiny obracajú na Rusko, čo Kremľu pomáha k posilňovaniu imidžu na celom svete. Aj Brazília sa dostala na palubu tejto lodi napriek zjavnému tlaku zo strany USA a skutočnosti, že jej úrad na reguláciu liečiv zatiaľ stále nepodpísal schválenie. Vláda minulý týždeň nakoniec predsa len oznámila, že dosiahla dohodu s Ruskom o nákupe 10 miliónov dávok vakcíny SputnikV.
Brazílska federálna vláda však oznámila nákup vakcíny SputnikV až 24 hodín po tom, čo guvernéri jednotlivých brazílskych štátov podpísali dohodu s Ruskom, ktorá má Brazílii priniesť takmer 4-krát viac dávok vakcíny SputnikV. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro a jeho federálna vláda čelia rozsiahlej kritike za pomalé rokovania o nákupe vakcín od zahraničných spoločností. Za posledný rok Bolsonaro opakovane popieral COVID19 ako vážnu hrozbu. Pozitívny test na koronavírus mal už v júl.2020. Medzitým sa však vírus v krajine rýchlo šíri ďalej a napína už aj tak preťažený systém zdravotnej starostlivosti. Dve dávky vakcíny dostalo zatiaľ iba 2,3% populácie.
. . .

Dodávky SputnikV do Maďarska
… kde miestny úrad na kontrolu liečiv schválil použitie tejto vakcíny v polovici feb.2021:
jan.2021 dodaných 40-tis. dávok
feb.2021 dodaných 100-tis. dávok
mar.2021 dodaných 280-tis. dávok
apr.2021 dodaných 410-tis. dávok
SPOLU zatiaľ: 830-tis. dávok
Pre porovnanie:
Jediná ďalšia vakcína proti COVID19 obsahujúca adenovírusový vektor už dodávaná na trh EÚ je AstraZeneca. Do Maďarska bolo zatiaľ dodaných 670-tis. dávok tejto vakcíny.

10-miliónové Maďarsko má dnes takmer 2-krát vyššiu zaočkovanosť ako Česká republika, ktorá sa v zaočkovanosti pohybuje na úrovni priemeru vrámci EÚ. Každá z týchto dvoch krajín už aplikovala 1,4 milióna dávok vakcíny od americkej spoločnosti Pfizer, ktorú členským štátom EÚ prerozdeľuje EK.

6.apr.2021 Maďarsko sľúbilo Česku dar v podobe 40-tis. dávok vakcíny proti COVID19.

Vo feb.2021 Maďarský minister zahr.vecí poradil slovenskému predsedovi vlády I.Matovičovi, ako efektívne rokovať s ruskou stranou o nákupe vakcíny SputnikV.
1.mar.2021 na Slovensku pristál armádny špeciál, ktorý z Moskvy doviezol 1.dodávkou vakcín SputnikV
Stanovisko Európskej
🇪🇺Komisie:
„Stratégia spoločného nákupu vakcín funguje aj naďalej, jednotlivé členské štáty majú právo samostatne uzatvárať zmluvy o nákupe s inými výrobcami vakcín, ktoré neboli schválené Európ.Liek.Agentúrou (EMA).“
. . .

7.apr.2021 AFP/TASR:
Nemecká spolková krajina Bavorsko sa s Ruskom predbežne dohodli na výrobe a nákupe vakcíny SputnikV. Oznámil premiér Markus Söder (CDU/CSU), ktorý zároveň ocenil vysokú účinnosť vakcíny proti ťažk.priebehu ochorenia COVID19.
Bavorský premiér podpísal predbežnú zmluvu na nákup 2,5 mil.dávok ruskej vakcíny SputnikV proti koronavírusu po tom, čo túto očkovaciu látku schváli Európ.Liek.Agentúra (EMA). Ak EMA vakcínu SputnikV schváli, Bavorsko má v nasledujúcich mesiacoch prostredníctvom firmy v meste Illertissen, kde by sa vyrábala, dostať 2,5mil.dávok. Dodávky ruskej vakcíny, s ktorými sa ráta od júla, by podľa M.Södera zvýšili očkovacie kapacity v Bavorsku. Nemecká spolková vláda už v marci ústami kancelárky A.Merkel avizovala, že bude otvorená i nasadeniu vakcíny SputnikV, ak jej EMA udelí povolenie na použitie.
4.mar.2021 EMA oznámila, že začala proces predbežného posudzovania očkovacej látky SputnikV.

  • Faktická poznámka: Čo bolo necelých 48 hodín po tom, ako minister Korčok na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva Zahr.Vecí vyhlásil SputnikV za „NÁSTROJ HYBRIDNEJ VOJNY“ a víťazoslávne odštartoval vládnu krízu. Tá však neskončila ani po týždni výmenou ministra zdravotníctva, ktorý mal tú drzosť, že uzavrel s ruskom zmluvu na nákup 2 miliónov dávok vakcíny SputnikV… Tá kríza skončila až o 4 týždne neskôr tzv.“rekonštrukciou vlády“. Výmenou nikoho iného ako jej predsedu, ktorý mal tú drzosť, že ho vôbec napadlo navrhnúť niečo podobné, ako dávno predtým zrealizoval premiér susedného Maďarska…

7.apr.2021 krátko pred polnocou Reuters.com:
Na večernom rokovaní ministrov zdravotníctva členských krajín EÚ oznámili zástupcovia Európskej Komisie, že Brusel nikdy neplánoval ani neplánuje začať rokovať s Ruskom o predbežnej zmluve o nákupe vakcíny SputnikV tak, ako to už v r.2020 urobil s ostatnými dodávateľmi vakcín (britská AstraZeneca, americkí Pfizer či Moderna…). Vzhľadom na to Jens Spahn, minister zdravotníctva Spolkovej rep. Nemecko, počas tejto videokonferencie oznámil, že Nemecko začne okamžite rokovať s Ruskom o bilaterálnej zmluve o nákupe ich vakcíny. V prvom rade sa Nemecko chce uistiť, koľko dávok a kedy im môže ruská strana dodať. Nemecko nakúpi vakcíny po tom, čo budú schválené Európ.Liek.Agentúrou (EMA).

Fico v predklone Bruselu

14.10.2023

Smer i Hlas má pozastavené členstvo v strane európskych socialistov, ktorá je členom Proqresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Eúparlamente. Vraj sa tak udialo pre odklon Smeru od ich hodnôt, podpísanie memoranda porozumenia s krajne pravicovou SNS. A ďalej aliancia S&D píše: „Nedávne verejné vyjadrenia a postoje lídrov strán Smer a Hlas k ruskej [...]

Drucker a Pellegrini spolu za Pentu?

29.04.2023

Kamaráti sa opäť spolčili. T.Drucker/Penťák, ide do Hlasu. Aspoň sa Pellegrini vyfarbuje, za koho kope a vidíme ako pracuje finanč.skupina. Dávajú si ľudí do viacerých strán a poisťujú tak svoj vplyv po voľbách. Keď riadil Drucker Slovenskú poštu, strážila ju Bödörova SBS Bonul. Na poštu si ho vybral Ján Počiatek/Smer. Pre poisťovňu Penty robil na jej zlučovaní s [...]

Totalita! TransĽudia=Nadľudia?

25.03.2023

Nie tak dávno, väčšina ľudí v tejto krajine musela celkom ťažko pracovať, ak chceli jesť. Na poli, na lúke, v záhrade, v maštali, zasiať, okopávať, zbierať, pokosiť, uskladniť. Po celý rok. Lebo aj v zime bolo treba zamiesiť cesto na chlieb, vymútiť maslo, obrať sliepku či zajaca, nachovať zvieratá, prať bez práčky atď. Nebol čas na hlúposti. Bolo treba prežiť. [...]

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

kočner, černák

Kočner sa vo väznici pochytil s Černákom. Dôvod bol vskutku bizarný

29.11.2023 17:20

Černák si v Leopoldove odpykáva doživotie za vraždy. Kočnera poslal súd za mreže na 19 rokov za falšovanie zmeniek.

Policajný potápač

Z rieky v Jasove vytiahli bezvládne telo nezvestného muža

29.11.2023 16:38

Obhliadajúci lekár po príchode na miesto predbežne vylúčil cudzie zavinenie a na určenie presnej príčiny smrti bolo nariadené vykonanie pitvy.

Polícia

Dvaja mladíci v Hlohovci okradli seniorku. Obom hrozí až desať rokov za mrežami

29.11.2023 16:16

Svojmu mladšiemu spolupáchateľovi mal dať muž ako podiel zo zisku hotovosť vo výške dve eurá.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 208
Celková čítanosť: 2781825x
Priemerná čítanosť článkov: 13374x

Autor blogu