9.feb.2021 Útvar HODNOTY ZA PENIAZE:
Verejné inštitúcie na Slovensku by na externých IT službách mohli okamžite ušetriť 23% súčasných nákladov, čo zodpovedá 20 miliónom eur ročne. Stačilo by splniť podmienku dodržiavania sadzieb z odporúčaného cenníka.
Vyplýva to z prehľadu zmluvných cien za IT práce, tovary a služby, ktorý po1.raz zverejnilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Vypracovanie takého prehľadu cien odporúčala revízia výdavkov na štátne IT. Porovnanie údajov z uzatvorených zmlúv potvrdzuje, že verejné inštitúcie nakupovali za výrazne rozdielne a v priemere až privysoké ceny.
Podľa prehľadu MIRRI plati, že sadzby v slovenskom verejnom sektore boli v r.2019 v priemere až o tretinu vyššie ako v susednej Českej republike. Potenciál úspory pri tomto porovnaní dosahuje 34%, resp. 30 miliónov eur ročne.
Vytvorenie tlaku na pokles cien vyplývajúci z takéhoto porovnávania sadzieb je len jednou časťou riešenia predražených IT-služieb vo verejnom sektore. Efektívnejšie štátne IT je možné dosiahnuť podporou interných kapacít, ktoré sa na Slovensku využívajú výrazne menej ako v zahraničí. Obzvlášť dôležité je v tejto súvislosti obsadiť internými kapacitami kľúčové pozície, ako je strategické riadenie IT a návrhy projektov. Celý prehľad cien publikovaných MIRRI SR je k dispozícii tu ako .PDF dokument. Ďalej citujem už priamo z vyššie spomenutej správy Ministerstva IRRI o vytvorenom prehľade cien, ktoré štát platí za prácu v IT (viď str.11)…
„Porovnanie EXTERNÝCH a INTERNÝCH pozícií:
Pre ilustráciu cenovej efektivity interných pozícií sme použili databázu schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok (ŽoNFP) národných projektov PO7 OP II. Táto databáza ponúka možnosť porovnať sadzby medzi internými a externými pozíciami… Pre ilustráciu úspor v prípade že by boli využité interné kapacity uvádzame porovnanie medzi ekvivalentnými pozíciami „IT Architekt“ (vpravo) a „IT architekt interný“(vľavo). Napriek tomu že pozície môžu zahŕňať rôzne aktivity ich náplň je porovnateľná. Ako 2.príklad vrámci porovnania sadzieb medzi externými a internými pozíciami sme vybrali pozíciu „Externá podpora v rámci riadenia kvality“ (vpravo) a „Interný manažér riadenia kvality“ (vľavo). Opäť pozície môžu mať do istej miery iné kompetencie ale ich náplň je ekvivalentná. Štatistické zhrnutie cien ukazuje, že interné pozície sú mnohonásobne lacnejšie než externé pozície. Napriek tomu z koláčového grafu vyplýva že v schválených žiadostiach je iba 8% obsadzovaných pozícií interných.
Táto ilustrácia je ďalším upozornením na to, že štátna dynamika budovania interných IT-pozícií je nedostatočná. To prináša vyššie výdavky na externých konzultantov na služby, ktoré by mohli byť bežne spracovávané internými kapacitami. Budovanie interných kapacít je jednou z alternatív pre udržateľne lepšie hospodárenie so štátnym rozpočtom vrámci projektov Informatizácie. Outsourcing vo verejnom IT je do istej miery bežný aj v zahraničí, no napriek tomu interné pozície tvoria okolo 30% v závislosti od činnosti. Najčastejšie sú interné kapacity v zahraničí využité na ekvivalentných pozíciách ako podpora (helpdesku), administrátor a špecialista pre infraštruktúry. Naopak, medzi najviac outsourcované činnosti patrí: projekt-manažment a pozície podieľajúce sa na programovaní či vývoji (development). Využitie externých kapacít je na mieste, ak je zámerom najať špecialistov s konkrétnou kvalifikáciou.“
- Faktické poznámky na záver:
- Za posledné 2 týždne, odkedy boli tieto informácie zverejnené ÚHP, som si všimla jednu jedinú novinárku, ktorá ich publikovala – Mariannu Onuferovú. Píše už niekoľko rokov o ekonomických témach pre e.DenníkN.sk…
- A čo iní novinári? Koľko napísali za tie 2 týždne o zmysluplných informáciách pre svojich čitateľov? A koľkí z nich si vystačili so pseudo-témami? Píšuc napr. urazení, „ako si len mohol premiér dovoliť napísať 1 stručný (a mimochodom veľmi výstižný) FB-status“ o tom, že väčšina z nich zatiaľ, žiaľ, nedosiahla kvalít Jána Kuciaka, ale že im želá, aby sa kvalitnými novinármi čo najskôr stali. Čím skôr, tým lepšie pre nás všetkých. Pre občanov Slovenskej republiky… Naozaj trefne to Igor Matovič napísal. To vidno už podľa toho, že nejedna trafená hus nelenila a zagágala. 😉
. . .
Zlatica Kušnírová: „Chcela by som poprosiť všetkých, aby boli naďalej ostražití, aby neskočili na lep. Aj teraz pri referende aj pri tom všetkom, čo opozícia robí, nech si predstavia, že tam kde skončili Janko s Martinkou, že tam mohli byť ich deti. Že toto, čim sme si prešli, že sme im mali strojiť svadbu, nie pohreby, že toto sa môže stať komukoľvek…
Toto mal Janko napísané, pripravené pre Martinku:
Máme za sebou už veľa živých dní,
navzájom sme si už priesvitní.
Ty vieš čo máš urobiť,
až nie som nervózny.
Ja zase šiť gate Tebe? Nehrozí!
Už nám ruky ťaží puto zo zlata,
hudba našu pieseň hrá… [Pokrač.článku]
17.feb.2021 o 17:20 pani prezidentka Zuzana Čaputová na FB: „So zhoršujúcou sa pandemickou situáciou sa zhoršuje aj sociálna situácia mnohých rodín. Informujú o tom charitatívne organizácie z rôznych častí Slovenska, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. O pomoc žiadajú nielen organizácie, ale aj samotné rodiny, ktoré v dôsledku karantény či straty zamestnania nemajú finančné prostriedky ani na základné potraviny. Vzhľadom na naliehavosť problému som oslovila zástupcov potravinových reťazcov Billa, DM, Kaufland, Lidl, METRO, Terno a Tesco…“
Pani prezidentka, donedávna ešte právnička a advokátka, by si mohla uvedomovať, že porušila Článok 4 ods.(2) písm.(f) Ústavného zákona č.357/2004, podľa ktorého „nesmie používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku na reklamu.“… [Pokrač.článku]
Ty si sa z ktorého vajca vyskytol? Tiež člen... ...
Za tie prachy čo je platia by mala spávať... ...
Hlasná trúba Lajno s.r.o. opäť v akcii? ...
Možno by stáli za porovnanie aj ceny IT... ...
Skúste p. Beňová napísať aj niečo o... ...
Celá debata | RSS tejto debaty