Po Austrálii je USA už druhou krajinou, ktorá nám v tomto týždni cez média odkázala, že na boj s koronavírusom nasadili cielene liek Chloroquine, ktorý sa používal proti malárii už pred 2.svetovou vojnou. A že odštartovali i rozsiahle klinické testy s cieľom vedecky odobriť správnosť takéhoto postupu liečby.
Nasleduje preklad časti čerstvého článku denníka N.Y.Times:
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok 19.marca hovoril o „obrovskom prísľube“ v súvislosti s dvomi existujúcimi liekmi na trhu, i keď ich použiteľnosť proti novému koronavírusu zatiaľ nie je vedecky dokázaná. Nadšene spomínal aj experimenty s desaťročia starým liekom proti malárii, ktoré dopadli veľmi nádejne, i keď sa vedcom zatiaľ nepodarilo nazbierať dostatočné množstvo dôkazov o vyliečení pacientov.
Na liečbu nového koronavírusu nebol zatiaľ schválený žiadny liek a aj preto statoční lekári z celého sveta experimentálne podávajú svojim zúfalým pacientom celý rad liekov, hľadajúc niečo, čo by im pomohlo dostať sa z najhoršieho…
Lieky Chloroquine a Hydroxychloroquine, používané pôvodne na liečenie či prevenciu malárie, patria medzi tie, ktoré v rôznych lokálnych experimentoch skúšali už viacerí lekári v Číne, Južnej Kórei i Francúzsku. Vo svojich hláseniach uvádzajú, že liečba podľa všetkého pomáha. Zatiaľ však neexistuje rozsiahla a vedecky správne kontrolovaná štúdia, ktorá by poskytla svetovej lekárskej komunite dôkaz, že tieto lieky fungujú v signifikantnom rozsahu.
Na štvrtkovom brífingu v Bielom dome pán prezident Trump povedal, že lieky proti malárii predstavujú „obrovský prísľub“.
„Myslím, že to bude veľmi vzrušujúce,“ uviedol. „Myslím, že by to mohol byť bod zlomu. A áno, možno ním nebude…“
Zatiaľ neboli schválené žiadne lieky na použitie pri liečení koronavírusu a tieto lieky už boli k dispozícii na liečenie malárie a reumatoidnej artritídy. K dnešnému dňu americká agentúra na kontrolu potravín a liekov FDA nepridala koronavírus na zoznam chorôb, pre ktoré existuje osobitne schválený liek. Lekári preto môžu voľne používať oba staré lieky proti malárii v súvislosti s vírusovou infekciou na akýkoľvek účel, ktorý uznajú za opodstatnený.
Na štvrtkovom brífingu sa vyjadril aj komisár FDA Dr. Stephen M.Hahn: „…pán Trump požiadal FDA, aby sme preskúmali Chloroquine v boji proti koronavírusu… Už pripravujeme rozsiahlu klinickú testovaciu štúdiu na vyhodnotenie efektívnosti lieku.“
Niektoré nemocnice v USA už začali lieky používať u pacientov s koronavírusmi, čo pochopiteľne odôvodňujú tým, že môžu pomôcť. Naviac ich možné vedľajšie účinky sú dávno známe, čiže je len málo pravdepodobné, že by spôsobili ujmu na zdraví. Obrovskou výhodou je dnes ich okamžitá dostupnosť. Laboratórne testy preukázali, že bránia koronavírusu v napádaní buniek, čo naznačuje, že lieky môžu pomôcť pri prevencii ale aj pri obmedzení ďalšieho šírenia infekcie v tele.
Nie každý môže tieto lieky užívať: Nie sú bezpečné pre ľudí, ktorí trpia srdcovou arytmiou ako aj pre ľudí s poškodenou obličkou či pečeňou.
Navyše špičkové vedecké pracovisko na University of Minnesota už odštartovalo vlastné testy pre oficiálnu vedeckú štúdiu na zdravých ľuďoch žijúcich v domácej karanténe s pacientom infikovaným koronavírusom. Zdaví dostávajú to druhé v článku spomínané anti-malárikum: hydroxychloroquine. Cieľom štúdie je zistiť, či môže tento etablovaný liek slúžiť ako prevencia aj pred infekciou koronavírusom…
… Ako sa správa o novom potenciáli staručkého lieku Chloroquine postupne šírila v odborných kruhoch, dopyt po ňom v USA doľahol i na jediného dodávateľa lieku v krajine Rising Pharmaceuticals, výrobcu generického lieku z New Jersey.
Americká spoločnosť lekárnikov sleduje nedostatok Chloroquine od 9.marca. Hydroxychloroquine však vyrába viac spoločností a až dovčera ho na trhu bolo dosť.
COO spoločnosti Rising Pharmaceuticals, Ira Baeringer: „Naša spoločnosť sleduje užívanie lieku Chloroquine v Číne a inde na svete, preto sme zvýšili produkciu asi pred 3 týždňami. Aktuálne zvládame plniť všetky svoje objednávky. I keď vieme o tom, že jednotlivé lekárne majú v týchto dňoch nízke zásoby… Ako si viete predstaviť zažívame mimoriadny dopyt, ale stíhame distribuovať všetky objednávky. Až teraz sa začínajú oficiálne rozsiahle testy lieku na koronavírus, takže nebolo jasné, ako dobre funguje. Skutočne situáciu moniturujeme a snažíme sa vyhodnocovať, aká bude potreba.“
Nemecký výrobca Bayer vo štvrtok daroval americkej vláde 3 milióny tabliet s obsahom chloroquine, potenciálne použiteľných na liečbu koronavírusu. Bayer v USA tento svoj produkt Resochin s účinnou látkou chloroquine nepredáva, ale práve požiadal americkú agentúru FDA o možnosť použitia v núdzových prípadoch. Liek bol objavený v roku 1934. Spoločnosť Bayer vo štvrtok vyhlásila: „… podľa všetkého sa zdá, že má široké spektrum antivírusových vlastností a účinkov na imunitnú reakciu tela“.
Pán Trump nedávno vyslovil nepodložené predpovede, že epidémia koronavírusu už čoskoro zmizne. Vo štvrtok zjavne do svojho úsilia zaradil i lieky proti malárii, hoci Dr. Deborah Birxová, koordinátorka reakcie koronavírusu Bieleho domu, uviedla, že vírus sa môže vrátiť na jeseň alebo v zime budúceho roka.
„Ak budú fungovať, vaše čísla začnú klesať veľmi rýchlo,“ uviedol pán Trump. „Uvidíme, čo sa stane, ale existuje reálna šanca, že by mohli – mohli by fungovať.“
(koniec prekladu z článku N.Y.Times)
. . .
Na záver mi prosím ešte dovoľte vysloviť slovo uznania na adresu redaktora časopisu Reflex.
V utorok 17.marca to bol práve Petr Vagner, ktorý snáď ako jediný novinár v Česko+Slovensku v tomto ťažkom informačnom smogu vôkol nás zachytil a nad hladinu vylovil vtedy aktuálnu informáciu, že tím vedcov v austrálskom Brisbane práve zverejnil svoje najnovšie poznatky. Vedúci tímu Dr.David Paterson prezradil, že na koronavírus im v praxi zaberajú 2 dávno existujúce lieky. Medzi nimi i Donaldom Trumpom neskôr spomínaný liek na maláriu Chloroquine. Informácie z Austrálie som vtedy publikovala v článku:
V Austrálii, zdá sa, svitá na lepšie časy a to dokonca bez finančne nákladného farmac.výskumu. Tím austrálskych vedcov tvrdí, že našli liek, ktorý prekvapivo zaberá i na COVID-19. A to „našli“, to myslia doslovne… na poličke v lekárni. Austrálske média priniesli v noci na utorok 17.marca toto svedectvo… [pokrač.]
. . .
(doplnené)
. . .
USA sa tak stali už 3.krajinou, ktorá po Austrálii a Francúzsku v rovnaký týždeň odštartovala rozsiahlu klinickú testovaciu štúdiu na použitie anti-malárika Chloroquine proti novému koronavírusu. Časopis Marianne poskladal všetky čriepky mozaiky, ktorá jednoznačne ukazuje na fakt, že USA k tomuto rozhodnutiu priviedla vedecká test.štúdia na 24 pacientoch, ktorú v pondelok 16.marca publikoval Prof.Didier Raolt. Tento článok s radosťou prekladám aj do slovenčiny:
Vo štvrtok 19. marca oznámil prezident Donald Trump Američanom: „Po veľmi povzbudivých predbežných výsledkoch schvaľujem použitie starších liekov Chloroquine a Hydroxychloroquine v boji s ochorením spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2… Mohol by to byť bod zlomu v boji proti koronavírusu…“ „Tými výsledkami mal pán prezident Trump na mysli moje výsledky,“ uisťuje nás francúzsky Prof.Didier Raoult z Marseille. Aké vlastne sú to tieto „veľmi povzbudivé“ výsledky?… [pokrač]
Nemôžete všetkých považovať za takých ...
Forsythia... :D :D :D ...
je to stara informacia svet o tomto lieku a jeho ...
Celá debata | RSS tejto debaty