Pár ukážok z poslednej politickej debaty na TA3…
Richard Raši: „To 1.obdobie bolo, keď opatrenia prijímala vláda P.Pellegriniho, v nich pokračovala vláda I.Matoviča, opatrenia počas 1.vlny prišli včas, výsledkom toho, že sa v nich pokračovalo, niektoré sa sprísnili, bolo, že Slovensko sa stalo takým ostrovom s minimálnym výskytom koronavírusu medzi obyvateľstvom…
Ďalšia fáza, ktorú Slovensko nezvládlo, je fáza leta. To bola tá fáza, keď sa Slovensko malo na 2.vlnu pripraviť tak, aby nám nevznikol žiaden problém s kapacitou vyhľadávania kontaktov. Pretože keby sme si ich v tom čase vychovali, dnes by boli k dispozícii v teréne a kapacita vyhľadávania by bola 2-násobná a nemuseli by sa prijímať teraz v septembri tak drastické opatrenia. Uvoľnenie opatrení po 1.vlne bolo správne, nesprávne bolo, že sme nevyužili leto na posilnenie tímov na RÚVZ.“
- Faktická pozn.na okraj: R.Raši sa v tom akosi stráca, pretože drastické opatrenia sa prijímali predovšetkým na jar, počas 1.vlny: úplné zatvorenie škôl, reštaurácií, hotelov a štátnych hraníc, úplný zákaz bohoslužieb a športových podujatí, zatvorenie nákupných centier. Dôvody, prečo k drastickým opatreniam musela v marci vláda P.Pellegriniho pristúpiť (a vláda I.Matoviča v nich pokračovať), boli vtedy oveľa prozaickejšie (okrem R.Rašim spomenutého faktu, že tímy RÚVZ neboli pripravené na masívne vyhľadávanie kontaktov):
1.) Vláda P.Pellegriniho nepripravila jednotný pandemický plán, podľa ktorého by RÚVZ postupovali, hrozil chaos. Podrobný pandemický plán vypracovala až pandemická komisia pod vedením nového ministra M.Krajčího, schválený bol v lete 2020.
2.) Vtedajší minister zdravotníctva P.Pellegrini nepripravil ani len schému reprofilizácie nemocníc, t.j. postupné rozširovanie infekčných oddelení tak, aby tie nekolabovali v prípade väčšieho náporu COVID-pacientov (ten nápor sme na jar mohli vidieť všade na západ od nás). Schému reprofilizácie nemocníc vypracovalo MZ SR až pod vedením nového ministra M.Krajčího, 2 týždne po výmene vlády.
3.) Pre prípad veľkého náporu pacientov v nemocniciach, nebol pripravený dostatok pľúcnych ventilácií, dnes ich je na Slovensku už 2-tisíc.
4.) Policajti ani hasiči, ktorí pomáhali v 1.línii v boji s koronavírusom, nemali v marci žiadne zásoby rúšok, či ochranných rukavíc. O štítoch ani nehovoriac.
5.) Rýchla zdravotná pomoc nemala dosť ochranných pomôcok, väčšina posádok sanitiek v marci ani nebola dosť chránená, aby mohla zasiahnuť v prípadoch s podozrením na koronavírus (napr. u pacientov s cestovateľskou anamnézou).
6.) Lekári v ambulanciách nemali v marci takmer žiadne zásoby osobných ochranných pomôcok.
7.) Personál nemocníc nemal v marci takmer žiadne zásoby osobných ochranných pomôcok, často ani nebol uzrorumený s tým, ako manipulovať s pacientmi s podozrením na koronavírus. Spomeňme si na prípad, keď pacient s koronavírusom chodil po bratislavskej nemocnici hore-dole, vystavil do karantény desiatky zdravotníkov, iba preto, že „poslal ho J.Široký…“
Minister zdravotníctva Marek Krajči: „Táto otázka (kapacity vyhľadávania kontaktov) sa už riešila aj počas 1.vlny, my sme opakovane ponúkali pomoc aj Úradu verejného zdravotníctva, dokonca aj p.premiér to verejne povedal. Tvrdili, že oni majú všetko pod kontrolou a že takú pomoc nepotrebujú. Ponúkali sme im aj pomoc dobrovoľníkov počas augusta, žiaľ v mnohých prípadoch došlo zo strany RÚVZ k ich odmietnutiu. Na jednej strane chápem, že naši epidemiológovia robia vysoko odbornú činnosť, na 2.strane možno sa treba inšpirovať krajinami, ktoré si na takéto vyhľadávanie kontaktov vyslovene draftovali aj dobrovoľníkov, ktorých vytrénovali. U nás skrátka nebol záujem. Nakoniec my máme momentálne zamestnaných až 2-tisíc ľudí na úradoch verejného zdravotníctva, mohlo by ich byť aj viac, na to sú vyčlenené finančné prostriedky, že priestor na to, aby si zamestnali aj ľudí z regiónov, ktorí by im mohli pomáhať, či už na dohodu alebo aj do trvalého pracovného pomeru, tam stále je. My sme im dali v pol.augusta nemalé financie a keď nám ukážu, že tie peniaze na dohody alebo nové pracovné miesta už aj míňajú, tie peniaze budú opäť veľmi rýchlo navýšené.“
R.Raši: „Premrhali sme čas, ktorý sme mali na získanie nových ľudí. Hygienici ich dohľadajú, ale trvá im to pridlho a robíme opatrenia ako obmedzenia športových, kultúrnych podujatí.“
Marek Krajčí: „RÚVZ sú poddimenzované a nie je to vizitka súčasnej vlády, ale že boli zdecimované za uplynulé obdobia, pretože to nebolo zaplatené, nebol o túto prácu záujem. Oni v drvivej väčšine stíhajú kontakty ohľadávať načas, s výnimkou aktuálneho náporu v Bratislave. A keď sa teda tak veľmi chválite, čo sa týka prípravy na 1.vlnu, vy ste tak pripravili krajinu, že ste dovolili priekupníkom vo feb.2020 skúpiť všetky zásoby osobných ochranných pomôcok z celého Slovenska a vyviezť ich z bratislavského letiska do Číny a mali ste prázdne Sklady Štátnych Hmotných Rezerv. Tak ste vy pripravili Slovensko na nástup 1.vlny pandémie.“
R.Raši: „Vy ste tých dobrovoľníkov mali doručiť. K obmedzujúcim opatreniam sa pristupuje preto, že sa nestíhajú dohľadať kontakty ľudí s koronavírusom tak rýchlo, aby sme ich dokázali zachytiť a nepustiť medzi zdravých ľudí.“
Marek Krajčí: „Ja si nemyslím, že minister má na starosti posielať dobrovoľníkov, hoci nakoniec som to aj urobil, no boli odmietnutí.
Pán Raši, ja by som možno uvítal, keby sme v tejto situácii ťahali spolu za jeden povraz, máme tu 2.vlnu, ktorá je ďaleko silnejšia a my potrebujeme byť jednotní na Slovensku. Nesúhlasím s tým, že keď teraz bola obmedzená nejaká schopnosť rýchlo dohľadať kontakty v Bratislave, že to spôsobilo tieto čísla nakazených aj inde na Slovensku a že kvôli tomu musíme zavádzať tieto opatrenia. To je absolútny nezmysel. Opatrenia musíme zavádzať kvôli tomu, že žiaľ, nie sme jednotní, že rúška sa nenosia tak, ako by sa mali nosiť. Najmä v uzavretých priestoroch, keď je človek viac ako 15 min s niekým a nemá rúško, a ten druhý je nakazený, tak je vysoko pravdepodobné, že sa nakazí.
Chcem ľuďom poďakovať za to, akí boli zodpovední v 1.vlne, viem, že sú unavení, ale chcem ich naozaj poprosiť, ak dokážeme byť jednotní aj v 2.vlne, zvládneme ju dobre a zatiaľ ju Slovensko zvláda ako jedna z najlepších krajín v Európe. Všetko okolo nás horí a my to máme relatívne slušne pod kontrolou. Prajem si, aby tomu tak bolo aj za 2-3 týždne.“
- Faktická pozn.na okraj: Počty aktuálne nakazených s COVID-19 (na 100-tisíc obyvateľov):
Lotyšsko 10,3
Bielorusko 10,5
Fínsko 14,3
Nemecko 21
Estónsko 28
Nórsko 29
Poľsko 30
Slovinko 43
SLOVENSKO 44 … t.j. cca 2400 zatiaľ nevyliečených s koronavírusom (na 5,4mil.obyvateľov)
Litva 45
Chorvátsko 54
Dánsko 55
Bulharsko 63
Rakúsko 64
Taliansko 65
Švajčiarsko 67
Maďarsko 87
Macedónsko 89
Grécko 89,5
Malta 113
Luxembursko 114
Írsko 122
Česko 133
Albánsko 159
Ukrajina 168
Portugalsko 182
Praha+okolie / Hodonín / Uh.Hradiště cca 200
Bosna+Herzeg. 206
Moldavsko 289
Rumunsko 295
ČiernaHora 332
Francúzsko 409
Andorra 569
*) Španielsko, Holandsko, Švédsko, V.Británia počet aktuálne aktívnych prípadov neuviedli
R.Raši: „Pri obmedzeniach cestovania musíme pozerať nie na krajinu ako na celok, ale na jej regióny, pretože aj z hľadiska ČR môžu byť prihraničné oblasti, kde nám ľudia chodia denne za prácou z jednej strany na druhú, ktoré môžu byť absolútne bezvírusové. A máme regióny ako Praha, Viedeň, ktoré sú problematické. Musíme sa teda zamerať na to, aby sme zabránili prenosu z vysoko rizikových regiónov.“
- Faktická pozn.na okraj: R.Raši síce veľmi múdro hovorí, že niektoré prihraničné oblasti môžu byť „bezvírusové“. Keby sa ale držal faktov, mohol dodať aj to, že aktuálne išlo konkrétne o 1 okres – Vsetín:
R.Raši: „Máme mnoho ľudí, ktorí pracujú v Rakúsku,v Česku, Maďarsku a nemôžme im zakázať stratiť ich živobytie.“ (???)
- Faktická pozn.na okraj: R.Raši straší úplne zbytočne, lebo ľudia v prihraničných oblastiach dochádzali denne za prácou aj v čase 1.vlny a najprísnejšieho uzavretia hraníc v apr.2020…
R.Raši: „1.výberové konanie, ktoré ste robili, bolo na gen.riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde Transparency International povedalo, že toto je príklad, ako sa výberové konanie nemá robiť.
Marek Krajčí: „Výberové konanie do VšZP bolo to najtransparentnejšie výberové konanie za všetky predchádzajúce vládne garnitúry doteraz, dokonca sám p.Raši si mohol vybrať svojho zástupcu vo výberovej komisii, bola to predsedníčka parlamentného výboru, za ktorú on hlasoval, plus tam boli ďalší externisti. Prebehlo regulérnym híringom, kandidáti dostali odporúčania od výberovej komisie, ja som sa s každým jedným stretol a vybrali sme vedenie poisťovne tak, ako sme vybrali. To, že sa dá ešte zvýšiť transparentnosť výberového konania nespochybňujem, konkrétne toto však bolo urobené narýchlo, pretože sme zistili, že tam hrozia naozaj hospodárske škody, vyplývajúce z rozhodnutí starého vedenia VšZP – aj počas krízy dávali súkromníkom veľmi neštandardné zmluvy. Potrebovali sme to urgentne riešiť a nebol čas zmeniť systém výberu, ktorý bol dovtedy nastavený, ale snažili sme sa ho maximálne možne stransparentniť.“
- Faktická pozn.na okraj: R.RAŠI sa dnes v TV prezentuje ako expert na transparentnosť, ale v r.2008 mu vôbec nevadilo, keď práve na tento post dosadili Paškovho človeka, Zuzanu Zvolenskú, ktorá za 2 roky vo VšZP stihla zariadiť 100-miliónový dlh. Ďalší Paškov človek na poste ministra zdravotníctva, R.RAŠI osobne, vymeniť ju sa neunúval, hoci VšZP vyrábala dlh tempom 5 miliónov eur mesačne.
R.Raši: „Hovoríte o tom, že sa snažíte dávať odborníkov, ktorí rozumejú číslam. Tak v jednej nemocnici je to vyštudovaný lesník, v 2.nemocnici stolár, v 3.nemocnici výsadkár a potom sa nám dejú veci, ktoré tu dlhé roky neboli, že sa nám búria zamestnanci nemocnice.“
- Faktická pozn.na okraj: …povedal vyštudovaný CHIRURG, ktorý bez akéhokoľvek príslušného vzdelania nahradil Petra Pellegriniho od mar.2018 na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu… Dnes mu však vadí, že vyštudovaný ekonóm s managérskou praxou riadi management veľkej nemocnice?
Marek Krajčí: „To, že p.Raši opakovane spomína lesníka, to tiež o ňom niečo svedčí. Tento riaditeľ nemocnice je Ing.+Ing. Je to inžinier ekonómie, ktorý funguje 22 rokov ako manager aj zdravotníckych zariadení. Okrem ekonómie vyštudoval aj lesnícku fakultu a stále komunikovať, že je tzv.“lesníkom“ mi príde zavádzajúce a hlúpe. Aj tí ostatní dvaja majú managerské skúsenosti a práve preto sme si ich vybrali, že rozumejú dobre tým číslam… Rád by som Vám navrhol toto: Vy ste ukázali ako viete hospodáriť v nemocniciach doteraz, videli sme to, že viete prehlbovať dlh (naposledy to bolo o 177 mil.€), tak nechajte chvíľu nás, s tými nominantmi, ktorých si my vyberieme a po roku už možno budeme vedieť hodnotiť. Som presvedčený, že tie čísla budú ďaleko lepšie, pretože budeme transparentne obstarávať, budeme robiť jednotný kontroling, nebudú to (v dozorných radách nemocníc) nejaké lokálne biznis klany, ktoré budú tunelovať.“
Odznelo 13.sep.2020 o 11:00 v diskusnej relácii V politike v priamom prenose televízie TA3.
- Zamyslenie na záver: Pred 10 rokmi SMER po celom Slovensku maľoval na steny okrem Čerta ešte aj množstvo nesplnených sľubov. Z vtedajších hlavných tvárí kampane dnes v politike strašia už iba dvaja: Robert F. a Richard R.…
. . .
Drahí priatelia,
Na jednu poučnú udalosť spred 10 rokov si pred mesiacom zaspomínal aj vtedajší premiér:
23.feb.2010 Pravda.sk:
Pandemická „prasacia“ chrípka je podľa predsedu vlády R.Fica veľkou hrou farmaceut.spoločností. Preto sa nedal proti vírusu H1N1 doteraz zaočkovať a neplánuje tak urobiť ani v budúcnosti: „Ja tomu neverím. Je to môj subjektívny pocit, za ktorý ma, dúfam, nebude nikto križovať ani kritizovať,“ povedal po kontrolnom dni premiér R.Fico na ministerstve zdravotníctva. Jeho názor však nezdieľa minister zdravotníctva R.Raši (SMER). Podľa neho je očkovanie proti „prasacej chrípke“ správne, pretože sa v predchádzajúcich mesiacoch preukázalo viacero ťažkých priebehov ochorenia ľudí nakazených vírusom H1N1. Minister zároveň dodal, že sa pokúsi zmeniť aj názor premiéra: „Pokúsim sa ho presvedčiť, že tento názor nie je úplne správny.“… Začiatkom februára sa nechal zaočkovať aj minister zdravotníctva Richard Raši…
24.feb.2010 Monika Laciková pre HN:
Kým ČR obmedzuje nákup vakcín proti prasacej chrípke, Slovensko nič podobné nechystá. Napriek tomu, že ľudia sa odmietajú dať zaočkovať a vakcíny stoja v regáloch. Vo vzduchu tak visia milióny… [Pokrač.článku]
Ale nad tým, že iní majú v max. väčšine ...
Pani Benova, zahadnym sposobom mi pod vasimi ...
Myslel som +++ ...
++++++++++++++++++++ ...
Vyzera ze ano +++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty