Založ si blog

Úprimne, odvážne s Trnavú – Riešenia pre dopravu: 1. MHD

Trnavský pán primátor Bročka už 2-krát vyhral komunálne voľby sľubmi o tom, ako sfunkční dopravu osvedčenými (cyklo)projektami podľa vzoru miest na západe. Škoda len, že za tých 8 rokov sa nebol pozrieť ani raz do miest na neďalekom západe, napríklad do Brna, kde sa vedia ľudia prepraviť kamkoľvek v meste rýchlo, bezpečne a pohldne a (čuduj sa svete) aj bez bicykla. Tie 3 čarovné slovíčka, ktoré pán primátor Trnavy radšej ani len nevyslovuje, sú MESTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA. A tá je u nás v Trnave v tak zúfalom stave, že náš pán primátor by našiel množstvo pozitívnej inšpirácie ešte aj na veľmi blízkom západe v Bratislave, kde inak domáci skôr frflú, ako pochvália. Hoci Bratislavu už má naozaj, čo by kameňom dohodil, alebo ako sa u nás v Trnave hovorí „čo by dobicykloval“, pán primátor Bročka si za 8 rokov nenašiel ten čas, preto nám dovoľte, aby sme mu tu v pár riadkoch jednu inšpiráciu vykreslili:

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka žije 36-tisíc obyvateľov. Cez pracovný deň v čase rannej špičky 5:30-8:30 odchádza z Dúbravky 40 veľkokapacitných autobusov MHD na linkách č. 83/84 po trase Dúbravka-Centrum-Petržalka, cestujúci majú možnosť prestúpiť na inú linku MHD na viacerých veľkých uzloch:
Patrónka, Predstaničné nám., Prezidentský palác, Zochova, Dvory
V tom istom čase zároveň odchádza z Dúbravky 40 veľkokapacitných električiek na linke č. 4. po trase Dúbravka-Karl.Ves-Centrum-Zlaté Piesky, cestujúci majú možnosť prestúpiť na inú linku MHD na viacerých veľkých uzloch:
Molecova, MostSNP, Kamenné nám, Trnavské mýto…
Napríklad V čase najväčšej špičky (6:45-8:15) odchádza zo 4 nafrekventovanejších zastávok v Dúbravke autobus každé 4 minúty, ale aj električka každé 4 minúty, teda človek sa vie dostať do centra mesta prakticky bez čakania a prípadne potom s následným prestupom aj ďalej do iných častí mesta.

Priepustnosť ciest v Bratislave v rannej špičke smerom do centra nebýva zrovna ideálna, ale viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa týchto 15-20% obyvateľov Dúbravky, ktorí do školy alebo práce cestujú v MHD, že čo by sa stalo, keby sa jedného dňa rozhodli ísť autom? Bol by to totálny kolaps na cestách. Preto kdekoľvek na svete platí, že z funkčnej a spoľahlivej MHD nemajú osoh iba tí, ktorí ňou pravidelne cestujú, ale najmä tí, ktorí ju nepoužívajú. Funkčná a spoľahlivá MHD musí byť prvoradým záujmom každej mestskej samosprávy, ktorá chce riešiť skutočné problémy ľudí.

S Dúbravkou porovnateľne veľká časť Trnavy je jej Severo-východ:
Kopánka, Zátvor, Na Hlinách, Špačinská, Vodáreň, Arboria, Družba majú dokopy takmer 29-tisíc obyvateľov.
Vrámci MHD sú tieto časti mesta obsluhované kľúčovými linkami autobusov:
č.1: Kopánka-Špačinská-Hospodárska-Žel.Stanica-Linčianska
č.3: Kopánka-Veterná-Družba-Poliklinika-Kollárova-Žel.Stanica-Hospodárska-Prednádražie
č.4: Kopánka-Veterná-Družba-Poliklinika-Kollárova-Zelenečská-Linčianska
č.6: Sibírska-Olympijská-Veterná-Okružná-Špačinská-Hospodárska-Prednádražie
č.12: Kopánka-Špačinská-Hlboká-Kollárova-Linčianska
č.14: Viktoríniho nám.-Olympijská-Tesco-Družba-Poliklinika-Hospodárska-Modranka
V čase rannej špičky 5:30-8:30 je z tohoto Severo-východu Trnavy smerom do centra vypravených dokopy iba 31 autobusov. Takých busov, ktorým sa v Bratislave hovorí „malý autobus“
(4x č.1, 6x č.3, 7x č.4, 6x č.6, 4x č.12, 4x č.14)

  • Faktická poznámka: Iba pripomíname, že v tom istom čase z bratislavskej Dúbravky odchádza 40 veľkých autobusov a zároveň 40 mega-veľkých električiek, ktoré každé ráno prepravia viac ako 15% obyvateľov Dúbravky tam, kam treba.

No týchto 31 „malých autobusov“ na šiestich linkách prepraví každé ráno maximálne 5% obyvateľov severo-východných častí Trnavy. Čiže bez ohľadu na to, kto bude novým primátorom mesta Trnava, bez ohľadu na to, čo si ten dotyčný dnes v kampani myslí o efektívnosti dnešnej sieti liniek, a bez ohľadu na to, či sa táto sieť po voľbách bude, alebo nebude reformovať, alfa a omega funkčnej MHD v Trnave je minimálne strojnásobiť prepravnú kapacitu. Jednoducho povedané: Ak by sa aj náhodou po voľbách žiadna iná zmena v MHD neudiala, 1 vec sa nevyhnutne udiať musí, 3-krát viac autobusov a 3-krát častejšie odchody v dopravnej špičke. A aj mimo špičky aspoň 2-krát za hodinu by sa slušilo a patrilo. Áno, zaťaží to mestský rozpočet, ale nie viac, ako v iných krajských mestách, všade tam, kde vedenie dávno pochopilo, že funkčná MHD slúži všetkým obyvateľom, nielen tým, ktorí ňou cestujú pravidelne, ale najmä tým, ktorí do nej nesadnú nikdy a po tých istých cestách idú po „svojej osi“ či už autom, na „bajku“ či kolobežke. To, aby boli cesty pre nich prejazdné a bezpečné umožní totiž iba funkčná a spoľahlivá MHD… na ktorú Trnava posledných 8 rokov čakala…márne.
. . .

Pán primátor, pri plate 6 tisíc nemáte ani šajnu

K posledným Vianociam si primátor Bratislavy Matúš Vallo nechal schváliť zvýšenie platu na 6 tisíc eur. A svojim poddaným, aby nezávideli, tiež progresívne čoto nadelil… zvýšenie daní z nehnuteľnosti, v niektorých lokalitách až o 100%. Primátor Trnavy Peter Bročka sa nechcel nechať zahanbiť a v tom istom čase nastavil výšku dane na úroveň veľmi podobnú tej …

[Pokrač.článku]

Totalita! TransĽudia=Nadľudia?

25.03.2023

Nie tak dávno, väčšina ľudí v tejto krajine musela celkom ťažko pracovať, ak chceli jesť. Na poli, na lúke, v záhrade, v maštali, zasiať, okopávať, zbierať, pokosiť, uskladniť. Po celý rok. Lebo aj v zime bolo treba zamiesiť cesto na chlieb, vymútiť maslo, obrať sliepku či zajaca, nachovať zvieratá, prať bez práčky atď. Nebol čas na hlúposti. Bolo treba prežiť. [...]

Matovič nás utopil v dlhoch?

18.02.2023

Ide to so Slovenskom dolu vodou? O čo sa pokúša Boris? Stav verej.financií Slovenska aktuálne vysoko pozitívne hodnotia nezávislé medzin.ratingové agentúry. Riziko vidia v návrate Ficaaspol! Aktuálne: 1.Standard and Poor’s: A+, negatívny výhľad 2.Fitch Ratings: A, negatívny výhľad 3.Moody’s: A2, negatívny výhľad Vysoký rating znamená, že investori krajine dôverujú, [...]

Čaputová a SaS klesá, môže za to i progresívny hon?

12.11.2022

Prudký pokles pre miláčikov prieskumov. Ok. Prieskumom neverím. No zámer tam je. PS má ciele. Urobili kauzu. 2 študentky natreli do médií za postoje a prednášky o rodine v zmysle našej ústavy, konzervatív.pedagóga Trnavskej univerzity, M.Schvarza. DenníkN ho nazval homofóbnym. TU je moja alma mater. Univerzita má byť priestor pre vzdelávanie a rozvoj osobnosti študenta. To [...]

Tornádo v meste Little Rock v americkom Arkansase

Mestom Little Rock sa prehnalo tornádo, zranilo stovky ľudí

01.04.2023 00:54

Hlavným mestom amerického štátu Arkansas Little Rock na juhu USA sa v piatok prehnalo ničivé tornádo.

zelenskyj, ukrajina, heger, sanduová, plenkovič, golob

Zelenskyj na summite v Kyjeve: Buča sa musí stať "symbolom spravodlivosti"

31.03.2023 22:45

Vyhlásil to na prvé výročie stiahnutia Ruska z tohto mesta pri Kyjeve, ktoré je teraz stelesnením obvinení z ruských vojnových zločinov.

Andrew Tate

Kontroverzného influencera Tatea a jeho brata premiestnia do domáceho väzenia

31.03.2023 22:38

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku.

obilie

Päť krajín EÚ vrátane Slovenska požaduje obmedzenie dovozu ukrajinského obilia

31.03.2023 21:00

Krajiny adresovali list šéfke Európskej komisie Leyenovej. K výzve sa pridal aj Heger.

Mária Benová

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej univerzite. V praxi som sa venovala väzňom a narkomanom. Som vydatá a mám 4 deti. Hrám na klavíri, rada čítam a chodím do prírody. Kandidovala som vo voľbách do NRSR za OĽaNO s č.100. fb.com/PhDr.Maria.Benova

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 2702847x
Priemerná čítanosť článkov: 13121x

Autor blogu