V utorok 17.marca 2020 preletela českými médiami elektrizujúca vlna nadšenia. Z desiatky článkov mi dovoľte citovať len jeden ukážkový…
idnes.cz: Jeden ze tří vážně nemocných může dostat REMDESIVIR
… Ministerstvo zdravotníctva ČR povolilo použitie experimentálneho lieku REMDESIVIR, pre pacienta ho žiada Všeobecná fakultní nemocnice na Karl.nám. V dokumente Min.zdravotníctva ČR o povolení je uvedené, že „lék je určený pro pacienty v ČR, kteří mají potvrzenou infekci COVID-19, jsou hospitalizovaní a jejich zdravotní stav vyžaduje umělou plicní ventilaci“. O experim.liek Česko môže požiadať amerického výrobcu a zároveň musí popísať stav pacienta. Výrobca potom posúdi, či ho zaradí do klinickej štúdie a liek mu poskytne. Premiér Andrej Babiš povedal, že vláda by pre liek poslala armádny špeciál. Medzi veľmi vážne chorými boli doposiaľ evidovaní dvaja taxikári. K nim v utorok pribudla jedna pacientka narodená v roku 1943. „Všichni jsou na jednotce intenzivní péče, pod ventilací. Bohužel stav jednoho z pacientů je vážný, dva další jsou údajně stabilizovaní,“ uviedol premiér A.Babiš v utorok.
Našťastie sa kde tu našlo i pár novinárov, ktorí tušili presnejšie, o čom je reč…
Lenka Petrášová(info.cz): „Teprve před 2 měsíci čínští vědci rozluštili genetický kód koronaviru a už je tu prý lék, jásají mnozí v ČR. Skrývá se za označením REMDESIVIR a už jej oficiálně schválila k použití i tuzemská autorita – Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ne že by to nebyla pozitivní zpráva v proudu samých špatných, ale na oslavy je ještě čas. Nejenže je lék teprve ve fázi testování, ale jak potvrzuje i samotný výrobce Gilead, ještě opravdu není jasné, zda zabere. A hlavně: jestli nějak neublíží. I proto se mu zatím nedá říkat lék, ale „přípravek“, nebo ještě přesněji „experimentální látka“ REMDESIVIR…“
Zástupcom českej novinárskej obce (a pokojne aj slovenskej) by som však veľmi rada dala do pozornosti letmý pohľad na dôkladnejšiu reportáž, ktorú na tú ich horúcu tému priniesol jeden americký renomovaný denník…
The Washington Post: Nádejou na liečenie koronavírusu je vraj experimentálna látka, ktorá vlani zlyhala proti vírusu EBOLA
Veľkú časť minulého roka sa svetový lekársky výskum upriamil na snahu o zachránu obetí nakazených vírusom EBOLA. V klinických testoch v Kongu súťažili medzi sebou 4 experimentálne látky. Z testovaných látok iba o jednej v posudku napísali, že ukázala extrémne biednu schopnosť zachrániť pacientov od smrtonosného vírusu. Tá látka, zvaná REMDESIVIR dokázala síce v laboratórnych podmienkach zablokovať vírus u zvierat, ale pri zachraňovaní ľudských životov v teréne účinkovala v porovnaní s inými dvoma testovanými látkami (mAb114 a REGN-EB3) tak, že bola v aug.2019 z testovania stiahnutá úplne.
A práve teraz REMDESIVIR, vytvorený americkým farmaceutickým gigantom Gilead Sciences, vstupuje do nových klinických testov a svetové zdravot.autority to považujú za najsľubnejšiu možnú metódu liečenia pacientov s vážnym priebehom ochorenie COVID-19, nakazených novým koronavírusom. Údajne fakt, že ide o „širokospektrálnu látku, ktorá bola efektívne použitá proti viacerým vírusom v laboratóriu a na zvieratách, je dôvodom, že táto stratégia by mohla fungovať,“ nechali sa počuť experti.
Od nedávneho zlyhania v pokuse predĺžiť život pacientom s vírusom EBOLA v sub-saharskej Afrike až po dnešný hon za klinickými testami v Číne a USA. Tento skráteny životopis látky REMDESIVIR symbolizuje priepastný nedostatok antivirálnych liekov na trhu, ktoré by mohli bojovať s náhle sa objavujúcimi infekčnými hrozbami. Ako sa ohnisko nákazy postupne, ale rýchlo rozširuje do celého sveta, uvedenie preventívnej vakcíny na trh zostáva stále príliš vzdialené… zhruba tak 1 kalendárny rok. Medzitým zatiaľ neexistuje certifikovaná liečba, vedúca k zastaveniu šírenia vírusu v tele pacienta, ktorý sa už infikoval. Ani certifikovaný spôsob, ako zastaviť vážne, až fatálne dýchacie ťažkosti, ktoré sa vyskytujú u menšej časti týchto pacientov.
„Je tu nádej, že REMDESIVIR ukáže v klinických testoch na koronavírus lepšie výsledky, ako sa mu to podarilo s vírusom ebola, ktorý bol z inej rodiny vírusov,“ tvrdili funkcionári WHO. Výsledky prvých testov by mali byť k dispozícii v apríli.
Spoločnosť Gilead + americký Národný inštitút zdravia + čínske zdravot.autority sa predháňajú, aby látku klinicky otestovali na stovkách ľudí…
Riaditeľ výzvy pre globálne nebezpečné vírusy na Národnom inštitúte zdravia, Richard Whitley: „Ja už len dúfam, že REMDESIVIR bude fungovať, lebo naozaj potrebujeme mať v rukách liečbu, ktorá by mohla zasiahnuť v stupňujúcej sa kríze.“
Stanovisko spoločnosti Gilead: „Tu ide o koronavírus, ktorý nesúvisí s vírusom ebola. COVID-19 sa spája s inými symptómami, aj priebeh choroby je odlišný.“
REMDESIVIR, vyvinutý spoločnosťou Gilead pred 10 rokmi, už vedecky preukázal svoju schopnosť zastaviť viaceré vírusy. Prestali sa replikovať. Išlo o výskum v akademických laboratóriach v Sev.Karolíne a v Tennessee, od r.2014 financovaný z amerických federálnych daní vo výške 37,5 mil.dolárov. Tiež šlo o výzvu Národného inštitútu zdravia, vtedy zameranú na hľadanie spôsobov liečenia infekčných chorôb.
Akcie spoločnosti Gilead v posledných týždňoch vôbec nekorešpondovali s celkovým poklesom na svetových či amerických akciových trhoch. V období 21.feb.-6.mar.2020 naopak, stúpli až o 20%, v nádeji, že látka REMDESIVIR by mohla byť prvým liekom na COVID-19 na svetovom trhu. Za jeden jediný deň 24.feb.2020 cena akcií stúpla dokonca až o 5%. Bolo to v deň, keď asistent gen.riaditeľa Svetovej zdravot.organizácie WHO, Bruce Aylward povedal: „Práve teraz existuje iba jedna látka, o ktorej si myslíme, že je skutočne efektívna a ňou je REMDESIVIR.“ O 10 dní neskôr dávala globálna investičná banka RBC Capital Market iba 50% šancu tomu, že uspeje v testoch. Zmiešané signály však iba veľmi málo zamávali so záujmom o akcie. Išlo o zúfalú túžbu vytvoriť v tzv. programe „compassionate-use“ možnosť liečiť pacientov, ktorý sú v kritickom stave žiadnu inú možnosť už logicky nemajú.
I keď spoločnosť Gilead je aktuálne na čele pelotónu vývojárov, ďalší obrovskí výrobcovia liečiv ako Merck, Johnson&Johnson, Sanofi sú tiež v honbe za vakcínou, či liečivom na koronavírus. Spolu s nimi i menej známe spoločnosti Regeneron a Moderna. Julie Gerberding, výkonná viceprezidentka Merck: „Vždy, keď je epidémia nového vírusu, tak všetci naštartujeme výskum… No tentokrát farmaceutický priemysel je odhodlaný tlačiť, až kým vakcína neskončí v cieli aj s potrebným povolením… Ak by sa nám to náhodou nepodarilo, bolo by to len v prípade, že je to po vedeckej stránke nad ľudské sily. Určite nie z dôvodu, že by nám chýbala vôla alebo investície.“
Výzvy, či stimuly financované federálnou vládou priniesli hmatateľný pokrok len veľmi sporadicky. Za necelých 20 rokov od prepuknutia vírusu SARS, Národný inštitút zdravia minul takmer 700 mil.dolárov na výskum a vývoj v oblasti starších typov koronavírusu. Farmac.priemysel je kritizovaný v týchto projektoch za nedostatočný záujem dotiahnuť ich do zdarného konca (keďže zo štátneho „krv netečie“)… Tento nezáujem spôsobil, že na rozdiel od vírusu, ktorý sa z roka na rok vyvíja, my už pridlho zaostávame.
Vzhľadom na vysoký stupeň a dlhé roky verejnej finančnej podpory, už prebiehajú diskusie o tom, koľko by si mal Gilead účtovať za svoj REMDESIVIR pri dodávaní na trh, ak sa na ten trh vôbec niekedy dostane.
Začiatkom marca Federálny Kongres a pán prezident Donald Trump už schválili 3 miliardy dolárov na výzvy vedcom, výskumníkom a farmac.firmám na vývoj vakcíny a liekov proti koronavírusu. Demokr.strana žiadala vopred zagarantovať cenovú dostupnosť vakcín a liekov, keďže na financovanie ich vývoja sa poskladali všetci daňový poplatníci. Lobistom farmac.firiem sa však túto snahu Demokr.strany podarilo zvrátiť.
(koniec prekladu)
. . .
Na záver mi prosím ešte dovoľte vysloviť slovo uznania na adresu redaktora časopisu Reflex:
V utorok 17.marca to bol práve Petr Vagner, ktorý snáď ako jediný novinár v Česko+Slovensku v tomto ťažkom informačnom smogu vôkol nás zachytil a nad hladinu vylovil vtedy aktuálnu informáciu, že tím vedcov v austrálskom Brisbane práve zverejnil svoje najnovšie poznatky. Vedúci tímu Dr.David Paterson prezradil, že na koronavírus im v lekárskej praxi zaberajú 2 dávno existujúce lieky. Medzi nimi i Donaldom Trumpom neskôr spomínaný liek na maláriu Chloroquine. Informácie z Austrálie som vtedy publikovala v článku:
V Austrálii, zdá sa, svitá na lepšie časy a to dokonca bez finančne nákladného farmac.výskumu. Tím austrálskych vedcov tvrdí, že našli liek, ktorý prekvapivo zaberá i na COVID-19. A to „našli“, to myslia doslovne… na poličke v lekárni. Austrálske média priniesli v noci na utorok 17.marca toto svedectvo… [pokrač.]
. . .
BREAKING NEWS!!!
19.mar.2020 o 19:00 Zdroj: REUTERS/TASR
V USA schválili liek proti malárii chlorochín (Chloroquine) pre použitie pri liečbe ochorenia COVID-19 v dôsledku nového koronavírusu SARS-CoV-2. Vo štvrtok 19.marca o tom informoval americký prezident Donald Trump.
„Pracujeme na tom, aby sme tento liek sprístupnili okamžite,“ povedal novinárom Trump, podľa ktorého na tom pracuje americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA). „Prešli schvaľovacím procesom – bolo to schválené. Skrátili to z mnohých a mnohých mesiacov na okamžite. Takže budeme môcť tento liek sprístupniť na lekársky predpis,“ dodal šéf Bieleho domu.
. . .
(doplnené)
. . .
USA sa tak stali už 3.krajinou, ktorá po Austrálii a Francúzsku v rovnaký týždeň odštartovala rozsiahlu klinickú testovaciu štúdiu na použitie anti-malárika Chloroquine proti novému koronavírusu. Časopis Marianne poskladal všetky čriepky mozaiky, ktorá jednoznačne ukazuje na fakt, že USA k tomuto rozhodnutiu priviedla vedecká test.štúdia na 24 pacientoch, ktorú v pondelok 16.marca publikoval Prof.Didier Raolt. Tento článok s radosťou prekladám aj do slovenčiny:
Vo štvrtok 19. marca oznámil prezident Donald Trump Američanom: „Po veľmi povzbudivých predbežných výsledkoch schvaľujem použitie starších liekov Chloroquine a Hydroxychloroquine v boji s ochorením spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2… Mohol by to byť bod zlomu v boji proti koronavírusu…“ „Tými výsledkami mal pán prezident Trump na mysli moje výsledky,“ uisťuje nás francúzsky Prof.Didier Raoult z Marseille. Aké vlastne sú to tieto „veľmi povzbudivé“ výsledky?… [pokrač]
pani Marika by ako odborníčka mohla vedieť, ...
Skutocne tie vyjadrenia "odbornikov" ...
Taketo bezobsazne a chytrolinske prispevky si ...
Spojené štáty schválili liek proti malárii ...
Počula som z úst virológa, že epidémia eboly ...
Celá debata | RSS tejto debaty